Tradice soutěže, kterou každé tři roky hostí některá z evropských zemí, sahá do roku 1992. Pořádá ji společnost ETC (European Taxidermy Championships) se sídlem v Nizozemsku a v průměru se jí účastní 150 preparátorů z celé Evropy, ale i z dalších zemí světa.
Mistrovství je rozděleno na čtyři divize: Novice, Professional, Masters a Excellence, které se pak ještě dělí na jednotlivé kategorie preparovaných zvířat. V divizi Novice mohou být pouze preparátoři, kteří se této činnosti věnují méně než pět let. Po této době pak postupují do kategorie Professional a pokud se v ní umístí na předních místech, mohou soutěžit v řadách Masters. Kategorie Excellence je již pouze pro několik málo vynikajících umělců.
Ročník 2023 byl přelomový ve způsobu hodnocení. Rozhodčí posuzovali kategorie Novice, Proffesional a Masters jako jeden celek, aniž by věděli, který preparát kam patří. To velmi zpřísnilo celkové hodnocení, a tak má hodně noviců jen červenou nebo žlutou stužku. Kdyby vše probíhalo podle původních pravidel, většina preparátů našich studentů by získala modré stužky. Pro zisk nejcennější modré trofeje je třeba obdržet 90–100 bodů, červená stužka je za 80–89 bodů a žlutá za 70–79 bodů. Letos bylo velmi obtížné dosáhnout na nejvyšší metu, o to větší uznání si studentské práce zaslouží.
Výsledky studentů a absolventů FLD
DOMINIK FARKAS, student 2. ročníku programu Konzervace přírodnin a taxidermie
Preparát vydry říční: základní hodnocení červená stužka. Nejlepší ve své kategorii a cena „Best novice mammal award novice division“. Speciální cena pro začínající preparátory, kterou uděluje prestižní preparátorský atelier Maurice Bouten z Nizozemska s více jak stoletou tradicí. 3. místo ceny Maurice Boutena.
Preparát lemura katy: základní hodnocení žlutá stužka. Preparát byl zpracován za využití všech moderních možností ČZU. Tělo bylo pózováno na habitat, zmraženo, skenováno na CT a následně byla předloha anatomického modelu tištěna na 3D tiskárně. Po úpravě byla na tento model natažena konzervovaná kůže. Způsob preparace vzbudil velký zájem ostatních preparátorů a poroty.
ANNA KOUŘIMOVÁ, absolventka programu Konzervace přírodnin a taxidermie, studentka 1. ročníku Lesního inženýrství
Preparát hlavy s poprsím daňka evropského: základní hodnocení červená stužka. Třetí v kategorii „Large game heads novice division“.
Studentka se účastnila již podruhé a tentokrát si vybrala velice složitou pozici, která rozhodčím hodně ztěžovala situaci, ale nakonec s výborným výsledkem třetí místo v kategorii.
MATYÁŠ RJABI, student 3. ročníku programu Provoz a řízení myslivosti
Preparát hlavy s poprsím srnce obecného: základní hodnocení červená stužka. Druhý v kategorii „Roe deer heads novice division“.
Tento student se zúčastnil poprvé a s velkým úspěchem v nové kategorii preparování hlav s poprsím srnců. Kategorie byla zřízena po vzoru americké soutěže, kde mají kategorii preparování hlav jelence virginského jako hlavní a nejoblíbenější zvěře Severní Ameriky. Podobné je to v Evropě se zvěří srnčí.
PAVEL BRABEC, doktorand, 2. ročník Pěstování lesa
Preparát hlavy s poprsím srnce parukáře: základní hodnocení červená stužka. Nejlepší v kategorii „Game head medium novice division“.
Preparát byl opět vytvořen díky možnostem ČZU. Kopie paruky byla vyrobena stejně jako model na lemura katu. Umělá srst vznikla metodou firmy Scenes-n-Nature. Student se zúčastnil soutěže podruhé a jeho výsledky v minulém ročníku byly též vynikající.
KRISTÝNA HERINKOVÁ, absolventka programu Lesní inženýrství, studentka programu Ochrana přírody (FŽP)
Preparát hlavy s poprsím muflona: základní hodnocení červená stužka. Třetí ve své kategorii, Cena Maurice Boutena.
Druhý nejúspěšnější preparát z noviců výpravy ČZU., 1. místo ceny Maurice Boutena. Společně s Dominikem Farkasem získali první a třetí místo v celé divizi! Kristýna Herinková se účastnila již minulého mistrovství v Budapešti, kde její preparát busty lišky obecné získal přes 90 bodů a skončil v kategorii na 4. místě. Byl to po vítězném preparátu Terezy Majerové druhý nejlepší preparát.
Preparát jezevce lesního: základní hodnocení žlutá stužka. Přestože se tento preparát neprobojoval na přední místa, je velkým úspěchem, že se dostal do hodnocené kategorie. Model subadultního jedince preparátorka vytvořila sama, nepoužila žádnou komerční předlohu.
Podobné články
Česká zemědělská univerzita je ve dnech 9.– 13. září 2024 hostitelkou mezinárodní konference IENE 2024 na téma Biodiverzita a budoucnost dopravy. Na programu jsou plenární prezentace předních odborníků z oboru, tematické přednášky, interaktivní diskuse, prezentace posterů a exkurze za příklady
Chytrá krajina Amálie u Lán se v pátek 6. září 2024 stala místem setkání zástupců České zemědělské univerzity v Praze a společnosti T-Mobile s ministrem zemědělství Markem Výborným. Záměrem bylo prezentovat unikátní výzkumný projekt, svého druhu laboratoř pod širým nebem