
Projekt s rozpočtem téměř šest milionů eur koordinuje Eratosthenes Centre of Excellence (ECoE) a sdružuje 25 partnerů z 15 evropských a afrických zemí, mezi nimiž nechybí ani Česká zemědělská univerzita v Praze. Zaměřuje se na inovace, oběhové hospodářství a posílení partnerství mezi Evropskou unií a Africkou unií. Cílem je čelit výzvám souvisejícím se změnou klimatu, degradací půdy a sociálně-ekonomickými nerovnostmi. V rámci projektu vznikne šest laboratoří, které budou testovat a implementovat udržitelná agrolesnická řešení přizpůsobená různým ekologickým a socioekonomickým podmínkám v Africe.
Organizace z Africké Unie přinášejí své zkušenosti se zapojením komunit, zatímco partneři z Evropské unie nabízejí odborné znalosti v oblasti vědy, sociálních věd a rovnosti žen a mužů. Toto vzájemně se doplňující partnerství zajišťuje společný přístup k dosažení cílů projektu AfroGrow prostřednictvím přímého zapojení zúčastněných stran a sdílených odborných znalostí. Další setkání v rámci projektu proběhne v Keni od 10. do 12. března 2025, kde bude upřesněna společná vize a kroky umožňující efektivně reagoval na skutečné výzvy a příležitosti v oblasti agrolesnictví.
„Považuji za velký úspěch, že jsme součástí tak rozsáhlého projektu na podporu agrolesnictví v Africe. Naší fakultě byla navíc svěřena koordinace jednoho z nejvýznamnějších pracovních balíčků projektu zaměřeného na hodnocení vlivu agrolesnických systémů na ochranu půdy, vody, biodiverzity, socio-ekonomického vlivu na farmáře, ale i adaptaci na klimatické změny“, říká prof. Bohdan Lojka, vedoucí katedry tropických rostlin a agrolesnictví Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.
O projektu AfroGrow
Projekt AfroGrow usiluje o transformaci agrolesnických postupů v Africe pomocí inovativních řešení, která integrují udržitelnost, biodiverzitu a klimatickou odolnost. Projekt spojuje vlády, akademickou sféru, průmysl a místní komunity s cílem řešit klíčové otázky potravinové bezpečnosti a ochrany životního prostředí.
Pro více informací navštivte: https://afrogrow-project.eu
Zdroj: FTZ

Podobné články
Aktuální výzvy digitálního věku, bezpečnost na internetu a vliv online světa na společnost byly tématem první ze série neformálních debat, kterou Česká zemědělská univerzita v Praze uspořádala v pondělí 24. března 2025 ve své aule. Se zástupci mladé generace přišli
Česká zemědělská univerzita v Praze bude ve dnech 29. a 30. května hostit 24. ročník mezinárodní konference pro doktorandy a mladé vědce BioPhys Spring 2025. Setkání, které po oba dny začíná v 9:00, pořádá ČZU společně s Agrofyzikálním institutem Polské