„Ochrana přírody tahá za kratší konec. Proto je potřeba nadšení a schopnost improvizace, aby se dosáhlo kýženého výsledku, schopnost nestandardních postupů, ochota snížit vlastní pohodlí… Pak je šance vyhrát. Zásadní ovšem je, aby ochrana stála na odborných podkladech. Pevně doufám, že spousta dalších mladých lidí se zapojí. Důležité je nebát se,” říká entomolog Michael Mikát. Ekozásek roku 2020 získal za záchranu přírodní památky Na Plachtě, které hrozila likvidace developerským projektem.
V Ekozáseku ale ocenění nezískávají jen vědci. Cenou pro mladé do 26 let ověnčila odborná nezávislá porota i studentské hnutí Fridays for Future nebo popularizátorky udržitelného života na Youtube. Do finále se probojoval zakladatel spolku Pražská pastvina, propojující komunitní pastvu s ochranou cenných území a motýlů, průkopník myšlenek nerůstu nebo mládežnická delegátka OSN, která se zasazuje o aktivní zapojení mládeže do politických procesů kolem klimatu.
Bedřich Moldan, Jana Drápalová, Mojmír Vlašín, Erazim Kohák, Ivan Dejmal. To je jen zlomek osobností, které získaly Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos v ochraně přírody a životního prostředí. Kategorie Ekozásek naproti tomu hledá mladé lidi, kteří toho pro přírodu spoustu dělají, ale ještě o nich není tolik slyšet. Naděje, které půjdou ve šlépějích Josefa Vavrouška.
„Škoda, že z naší generace už Vavrouška takřka nikdo nezná. Měli bychom! Máme být na co hrdí a jeho práce nám má i po 30 letech pořád co předávat,” myslí si koordinátorka ceny Lucie Smolková z Nadace Partnerství. „Vavroušek byl dobrodruh, ekolog, filozof a dříč. Jako vysokoškolák projel s expedicí Lambaréné Afriku, kde si poprvé plně uvědomil, jak to vypadá, když si člověk zlikviduje podmínky k životu. O 21 let později se stal prvním porevolučním ministrem životního prostředí. Svými vizemi předběhl dobu. Uspořádal vůbec první konferenci o životním prostředí v Evropě, snažil se reformovat OSN. Díky němu máme alespoň nějaké zákony o ochraně přírody a krajiny – mnohé stále platné. Jeho snahy vést nás k lepší budoucnosti předčasně zmařila lavina.“
Cena nesoucí jméno Josefa Vavrouška se udílí už 26 let. Oceňuje, podporuje a rozšiřuje příklady konkrétních počinů, které mohou ostatní inspirovat k cestě za udržitelným životem.
Znáte někoho, kdo dýchá pro zdravé životní prostředí a ochranu přírody? Nominujte ho nebo ji na Cenu Josefa Vavrouška. Nominace lze podávat až do půlnoci 31. března 2023. Stačí vyplnit online formulář.
Zdroj: universitas.cz
Foto: Rodinný archiv J. Vavrouška
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má