„Účast na vědeckém summitu při Valném shromáždění OSN je pro mě skvělou příležitostí představit výzkum zaměřený na udržitelné zdroje bílkovin, zejména jedlý hmyz, a podpořit diskusi o významu inovací v zemědělsko-potravinářských systémech pro dosažení globálních cílů udržitelného rozvoje,“ řekla nám Barbora Lampová.
Summit se koná ve dnech 17.–27. září 2024 a zdůrazňuje zásadní roli vědy a inovací v naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs). Barbora Lampová vystoupila ve středu 25. září jako zástupce mladých vědců z výzkumné infrastruktury METROFOOD-RI. Představila téma udržitelných zdrojů alternativních proteinů a jejich využití v potravinovém sektoru, zejména v oblasti kvality, bezpečnosti a metrologie potravin.
METROFOOD-RI sdružuje 48 partnerů z 17 zemí a věnuje se inovacím v oblasti potravin a výživy. ČZU je národním uzlem a koordinátorem české části této infrastruktury. Na summitu se METROFOOD-RI chce soustředit na propojení vědy a praxe v potravinářství s důrazem na udržitelnost a cirkulární bioekonomiku.
„Zasedání je také příležitostí k diskusi o důležitosti posílení výzkumu, spolupráce, inovací a zapojení zainteresovaných stran do podpory zemědělsko-potravinářského sektoru,“ říká Claudia Zoani, koordinátorka infrastruktury METROFOOD-RI. „METROFOOD-RI může být v tomto směru cenným přínosem díky organizaci založené na fyzických strukturách, jako jsou laboratoře a experimentální zařízení rozmístěná po celé Evropě, a elektronické podpoře, která poskytuje metrologické služby na vysoké úrovni v zájmu zlepšení kvality a bezpečnosti potravin a podporuje udržitelnost zemědělsko-potravinářských systémů s perspektivou cirkulární ekonomiky.“
Ing. Barbora Lampová vystudovala VŠCHT Praha (inženýrské studium zaměřené na chemii a analýzu potravin) a 1. LF UK (bakalářské studium zaměřené na nutriční terapii). Od roku 2021 je doktorandkou na katedře mikrobiologie, výživy a dietetiky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Věnuje se problematice testování na tkáňových kulturách, stravitelnosti bílkovin a alternativním zdrojům bílkovin.
Více o Vědeckém summitu čtěte ZDE.
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly