Přeloženo z angličtiny – samotné sloveso dodge znamená vyhnout se. Když k tomu přidáme ball (míč), dostaneme americkou verzi vybíjené – tedy vyhnout se míči. Od většině známé české vybiky se liší především tím, že se hráči mohou v poli volně pohybovat. Tedy, při vybíjení – útoku – nemusí stát na místě. Jedná se tak o velmi intenzivní a rychlý sport, jak vysvětluje Honza: „Hraje se šest proti šesti, kdy je v poli zároveň pět míčů. Míči se navíc můžete krýt a když jej chytíte, vrací se jeden váš hráč zpět do hry a ten, kdo míč házel naopak vypadává. Velikost hřiště si můžeme představit jako to volejbalové o délce 16 až 18 m a šířce 8 až 9 metrů. Cílem hry je pak vyřadit, tedy vybít, všechny protihráče tak, aby nikdo nezůstal na hřišti.“
Jeden dodgeballový tým se skládá celkem z 12 hráčů, kdy šest hráčů hraje, dva jsou takzvaní retrívři – podavači míčů běhající kolem své poloviny hřiště – a další střídají nebo jsou náhradníci. „Ano, to je ideální stav. Nás je aktuálně v oddílu DC Alpaca 15 aktivních hráčů,” říká Honza.
Honzův kolega a spoluhráč Vojtěch Jarolímek, student prvního ročníku Informační a řídící techniky v agropotravinářském komplexu na Technické fakultě, dál pokračuje: „Dodgeball se u nás hraje ve skupinách muži, ženy a smíšené týmy, takzvané mixy. V současné době v DC Alpaca tvoříme hlavně týmy mužů a mixy, protože žen máme, bohužel, celkem málo.“
Když si tedy představíme volejbalové hřiště – na jedné straně tým A, na druhé tým B – hra začíná tím, že se týmy rozběhnou doprostřed pole, kde je pět míčů. Každý tým bere první dva míče zleva (ze svého pohledu) a o pátý, ten prostřední, se bojuje. Hru zároveň řídí čtyři rozhodčí, kteří kontrolují trefené hráče, přešlapy apod. Honza: „Hraje se na patnáctiminutové poločasy, kdy každý je rozdělen na tří minutové sety. Nicméně, pokud jeden tým vybije všechny hráče druhého týmu dříve než za tři minuty, set končí a začíná další. Takže můžete odehrát pět setů, ale také 10. Aby bylo zabráněno zdržování a hra byla dynamická a zábavná, tým, který má na své straně víc míčů, musí do pěti sekund útočit.“
Honza hraje dodgeball už několik let a je členem v České asociaci dodgeballu, která v České republice vznikla v roce 2018. Jedná se tedy o u nás relativně mladý sport: „Vlastně to celé bylo inspirované americkým filmem Vybíjená (2004) s Benem Stillerem v hlavní roli,“ směje se Honza. „Dodgeball k nám přivedl Miroslav Klimecký v roce 2014. V Kopřivnici se sešlo pár kamarádů, zkusili hrát, a nakonec se u nás dodgeball rozšířil do dalších měst i škol. Dneska aktivně hraje dodgeball devět týmů, a to v Kopřivnici, ve Frýdku-Místku, v Brně, dva týmy jsou v Praze, v Ústí nad Labem, v Chomutově, v Plzni a v Liberci. Soutěží se v České lize nebo Moravské lize, na Mistrovství České republiky v dodgeballu, ale také se třeba hrají jen zábavné turnaje. My s DC Alpacou jsme ten první absolvovali teprve nedávno, a i když jsme proti druhému pražskému týmu Prague Crocodiles prohráli 22:2, byl to velmi dobrý zápas. Skóre v dodgeballu holt občas neukazuje průběh zápasu.“
Sportovní oddíl ČZU v Praze DC Alpaca vznikl letos v březnu z Honzovy iniciativy, kdy společně s Českou asociací dodgeballu chtěli vypomoci při dodgeballovém turnaji studentské organizace ČZU:Go! Hned na to vznikly první tréninky: „Ano, já jsem se na turnaj připojit nemohl, proto jsem byl rád, že začaly tréninky a celý oddíl,“ dodává Vojta.
Tréninky probíhají každý čtvrtek od 20:30 ve velké hale Katedry tělesné výchovy a vítáni jsou všichni, kdo by se chtěli přidat! Studenti Honza a Vojta apelují hlavně na ženy: „Opravdu to nebolí a vytvořit ženský tým by bylo skvělé. Naším snem je navíc vyhrát Mistrovství České republiky, tak do toho pojďte s námi. Seznámíte se skvělým sportem a po tréninku v Klubu JIH se dozvíte i to, proč se jmenujeme DC Alpaca.“
Věra Klimšová
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má