Docentka Neužil Bunešová zaměřuje svoji vědeckou činnost na oblast mikrobioty trávicího traktu živočichů a mikrobiologii potravin. Věnuje se především genotypové a fenotypové charakterizaci bakterií rodu Bifidobacterium, selekci potenciálních probiotik a testování jejich interakce s ostatními taxony střevní mikrobioty. Součástí jejího výzkumu jsou také bifidobakteriální cross-feeding a selekce vhodných prebiotik. Je vdaná, má dvě děti ve věku dva a čtyři roky. Řídí se Aristotelovým citátem „Potěšení z práce přináší dokonalé výsledky“.
Paní docentko, jak dlouho ve svém oboru působíte a proč jste se pro něj rozhodla?
Za počátek své práce v oblasti mikrobiologie bych označila dobu zpracování diplomové práce a nástup na doktorské studium, což je už nějakých 14 let. Po obhajobě Ph.D. v roce 2012 jsem pracovala na postdoktorských projektech na ČZU v Praze a na ETH v Curychu. Právě má roční zkušenost ve Švýcarsku pro mě byla motivací pokračovat ve výzkumu dál a zůstat v akademickém prostředí.
Jak vnímá vaše pracovní nasazení rodina a blízké okolí?
Mám ohromnou podporu v manželovi. Velmi si cením jeho pochopení pro moji práci, ale taky toho, že mi umí dát jasně najevo, když by bylo dobré v nasazení ubrat. A pak mám úžasné přátele, kteří mě podporují třeba tím, že pomáhají hlídat naše dvě malé děti. Díky tomu všemu jsem nemusela přerušit svoji vědeckou práci a akademickou činnost.
Jak se vám daří vytvářet rovnováhu mezi osobním a pracovním životem?
Kdyby mi někdo tuhle otázku položil před narozením dětí, asi odpovím úplně jinak. Skloubit osobní život se dvěma malými dětmi a prací je náročné, ale zároveň to člověka neuvěřitelně naplňuje a žene dál. Vše je pak velmi intenzivní, jak čas v práci, tak s dětmi. Nicméně potřeba vhodně rozložit čas mezi rodinu a práci mě naučila zahrnout do svého programu systém priorit a delegování. Navíc je potřeba se obklopovat lidmi, na které se můžete spolehnout a kteří pro vědu sdílí nadšení jako vy. Což se mi podařilo a velmi si toho cením.
Co nejvíce oceňujete v přístupu zaměstnavatele?
ČZU je pro mě krásným místem s úžasným zázemím. Mé působení je jednoznačně spjato s FAPPZ, kde se mi vždy dostalo pozitivního přístupu a podpory. Na naší katedře máme skvělou vedoucí, která nás jednoznačně podporuje v našich vědeckých vizích i osobním rozvoji. Velmi si cením možnosti krátkodobých a dlouhodobých stáží podpořených ze strany fakulty i univerzity. Aktivní zahraniční spolupráce je velmi inspirativní a těší mě, že jsem díky ní potkala několik úžasných kolegyň a kolegů, s nimiž se navzájem podporujeme a spolupracujeme.
Co by vám usnadnilo výkon vašeho zaměstnání? Co by vás podpořilo ve vašich pracovních aktivitách?
O podpoře žen ve vědě se sice hodně mluví, ale v praxi stále chybí granty, které by ženám vracejícím se zpět k práci ve vědě umožnily se adaptovat. Ano, jsou nastavena opatření k motivaci mladých vědkyň k návratu z rodičovské dovolené i k rychlejšímu začlenění zpět do výzkumného týmu a procesu, například skrze zohlednění kariérních pauz při hodnocení žádostí o grant. Jen se obávám, že tento fakt v převisu standardních grantových žádostí trochu zapadne.
Máte nějakou radu, doporučení pro ženy a dívky, které uvažují o kariéře vědkyně?
Věda může být úžasná a fascinující, jen je třeba vytrvat. Myslím, že pro začátek je velmi důležité najít si správného mentora a mít kolem sebe lidi, kteří s vámi sdílejí společné nadšení. Je třeba nezapomínat na svůj osobní rozvoj a volný čas. Neúspěch i úžasné objevy je potřeba mít s kým sdílet.
Foto: Petr Zmek
Podobné články
Nová kniha z dílny ornitologů z Fakulty životního prostředí přináší výjimečný pohled do světa ptáků a nabízí nejen vizuální zážitek, ale také propojení s přírodou prostřednictvím zvuků. Kniha obsahuje přes 700 fotografií nepěvců z celého světa doplněných o informace z
V Aule České zemědělské univerzity je od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.