Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Docentka Věra Neužil Bunešová: „Vědění je touha, která nás žene dál“

Rozhovor vznikl v rámci kampaně Měsíc žen ve vědě, kterou ČZU spouští s podporou projektu AGRIGEP při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Tento svátek připadá na 11. února a v sérii rozhovorů budeme pokračovat až do Mezinárodního dne žen 8. března. Každý týden vám představujeme jednu z vědkyň, které v současné době působí na České zemědělské univerzitě. Dnes je to doc. Ing. Věra Neužil Bunešová, Ph.D., z katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Docentka Neužil Bunešová zaměřuje svoji vědeckou činnost na oblast mikrobioty trávicího traktu živočichů a mikrobiologii potravin. Věnuje se především genotypové a fenotypové charakterizaci bakterií rodu Bifidobacterium, selekci potenciálních probiotik a testování jejich interakce s ostatními taxony střevní mikrobioty. Součástí jejího výzkumu jsou také bifidobakteriální cross-feeding a selekce vhodných prebiotik. Je vdaná, má dvě děti ve věku dva a čtyři roky. Řídí se Aristotelovým citátem „Potěšení z práce přináší dokonalé výsledky“.

Paní docentko, jak dlouho ve svém oboru působíte a proč jste se pro něj rozhodla?

Za počátek své práce v oblasti mikrobiologie bych označila dobu zpracování diplomové práce a nástup na doktorské studium, což je už nějakých 14 let. Po obhajobě Ph.D. v roce 2012 jsem pracovala na postdoktorských projektech na ČZU v Praze a na ETH v Curychu. Právě má roční zkušenost ve Švýcarsku pro mě byla motivací pokračovat ve výzkumu dál a zůstat v akademickém prostředí.

Jak vnímá vaše pracovní nasazení rodina a blízké okolí?

Mám ohromnou podporu v manželovi. Velmi si cením jeho pochopení pro moji práci, ale taky toho, že mi umí dát jasně najevo, když by bylo dobré v nasazení ubrat. A pak mám úžasné přátele, kteří mě podporují třeba tím, že pomáhají hlídat naše dvě malé děti. Díky tomu všemu jsem nemusela přerušit svoji vědeckou práci a akademickou činnost.

Jak se vám daří vytvářet rovnováhu mezi osobním a pracovním životem?

Kdyby mi někdo tuhle otázku položil před narozením dětí, asi odpovím úplně jinak. Skloubit osobní život se dvěma malými dětmi a prací je náročné, ale zároveň to člověka neuvěřitelně naplňuje a žene dál. Vše je pak velmi intenzivní, jak čas v práci, tak s dětmi. Nicméně potřeba vhodně rozložit čas mezi rodinu a práci mě naučila zahrnout do svého programu systém priorit a delegování. Navíc je potřeba se obklopovat lidmi, na které se můžete spolehnout a kteří pro vědu sdílí nadšení jako vy.  Což se mi podařilo a velmi si toho cením.

Co nejvíce oceňujete v přístupu zaměstnavatele?

ČZU je pro mě krásným místem s úžasným zázemím. Mé působení je jednoznačně spjato s FAPPZ, kde se mi vždy dostalo pozitivního přístupu a podpory. Na naší katedře máme skvělou vedoucí, která nás jednoznačně podporuje v našich vědeckých vizích i osobním rozvoji. Velmi si cením možnosti krátkodobých a dlouhodobých stáží podpořených ze strany fakulty i univerzity. Aktivní zahraniční spolupráce je velmi inspirativní a těší mě, že jsem díky ní potkala několik úžasných kolegyň a kolegů, s nimiž se navzájem podporujeme a spolupracujeme.

Co by vám usnadnilo výkon vašeho zaměstnání? Co by vás podpořilo ve vašich pracovních aktivitách?

O podpoře žen ve vědě se sice hodně mluví, ale v praxi stále chybí granty, které by ženám vracejícím se zpět k práci ve vědě umožnily se adaptovat.  Ano, jsou nastavena opatření k motivaci mladých vědkyň k návratu z rodičovské dovolené i k rychlejšímu začlenění zpět do výzkumného týmu a procesu, například skrze zohlednění kariérních pauz při hodnocení žádostí o grant. Jen se obávám, že tento fakt v převisu standardních grantových žádostí trochu zapadne.

Máte nějakou radu, doporučení pro ženy a dívky, které uvažují o kariéře vědkyně?

Věda může být úžasná a fascinující, jen je třeba vytrvat. Myslím, že pro začátek je velmi důležité najít si správného mentora a mít kolem sebe lidi, kteří s vámi sdílejí společné nadšení. Je třeba nezapomínat na svůj osobní rozvoj a volný čas. Neúspěch i úžasné objevy je potřeba mít s kým sdílet.

Foto: Petr Zmek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content