Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Do Botanické zahrady FTZ nejen za olivovníkem

Kampus České zemědělské univerzity je tak rozmanitý, že tu můžeme narazit na ledajaké překvapení. Všechna nějak souvisejí s výukou budoucích rostlinářů, potravinářů, ekologů a ochranářů, zemědělských ekonomů či techniků. A také specialistů na tropické zemědělství, pro které je ideálním trenažérem zdejší botanická zahrada. Tohle „překvapení“ je tady už 55 let a za návštěvu, zvláště teď na jaře, určitě stojí.

Pár let po otevření botanické zahrady 1. ledna 1968 zde v 70. letech minulého století postavili tropický skleník, kde byly podle projektu profesora Pospíšila vysázeny užitkové teplomilné rostliny přivezené z různých světadílů. O něco později byl vystavěn stolový skleník, který katedra rostlinné výroby tehdejšího Institutu tropického zemědělství (dnešní FTZ) potřebovala pro vědeckou práci a pro umístění vzácnějších užitkových rostlin. Botanická zahrada je od roku 1972 zapojena do výměny semen (Index seminum) a rostlin mezi českými i zahraničními botanickými zahradami a vědeckými institucemi. To výrazně obohatilo sortimenty jednoletých užitkových rostlin, léčivých a technických rostlin. Dnes takto spolupracuje s více než 200 botanickými zahradami a vědeckými institucemi z celého světa.

Botanická zahrada FTZ disponuje nejkomplexnější sbírkou užitkových rostlin tropů a subtropů v České republice. Jsou tu rostliny sloužící k přímé spotřebě jako ovoce, zelenina, obiloviny, luskoviny, okopaniny, a také textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Ve sbírkách se nacházejí i rostliny kořeninové a harmonizující. Tato sbírka slouží pro výuku studentů Fakulty tropického zemědělství a dalších fakult ČZU, ale i pro osvětu aktivně pracujících spolků pěstitelů tropických a subtropických užitkových rostlin, exkurze studentů středních a základních škol a také pro širokou veřejnost.

Zahradu je možné po předchozí domluvě navštívit od pondělí do čtvrtka mezi 8. a 15. hodinou, v pátek jen do 13 hodin. Nebo můžete využít nabídky Víkendu otevřených zahrad ve dnech 10. a 11. června. Letošního XIII. ročníku se opět účastní i Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. Díky této akci můžete navštívit i místa, která nejsou běžně přístupná veřejnosti. Přihlásit se totiž mohou jak veřejné, tak i soukromé zahrady a parky. Ale než se rozhodnete vyrazit na výlet do Suchdola, zveme vás na virtuální prohlídku zahrady s její ředitelkou Anežkou Daníčkovou.

ZASTAVENÍ PRVNÍ: Olivovník evropský
– Jelikož je olivovník užitková rostlina a naše botanická zahrada je zaměřena právě na takové rostliny, neodmyslitelně sem patří. S příchodem jara se na olivovníku objevují i poupata (viz foto). Zmiňme ještě další zajímavosti týkající se této posvátné rostliny. –
– Olivy a jejich využití jsou všem dobře známy, olivy a olivový olej konzumuje téměř každý z nás. Ale jaký je rozdíl mezi zelenými a černými olivami? Samozřejmě v barvě, řeknete si… Ano! Ale také záleží na stupni zralosti plodů při sklizni. V rostlinné říši má většina nezralých plodů zelenou barvu a nejinak je tomu i u oliv. Naproti tomu plně vyzrálé olivy mají barvu tmavou až téměř černou. Široké využití má také tvrdé a velmi kvalitní dřevo olivovníku. Slouží na výrobu nábytku, kuchyňských potřeb, vyrábí se z něj kryty na mobil nebo dokonce můžete svému čtyřnohému miláčkovi koupit olivové dřevo na žvýkání. Méně známé je využití listů olivovníku. Tmavé kožovité listy jsou ceněny pro své léčivé a podpůrné účinky. Zpracovávají se na čaje, džusy, tinktury nebo se z nich připravují doplňky stravy. Dokonce se prodávají 100% šťávy lisované z listů olivovníku evropského. Tato rostlina zkrátka dokáže působit na všechny naše smysly, toť věc už věky známá. A právě proto jsme rádi, že je součástí naší sbírky – uzavírá ředitelka Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství.

Kam nás Anežka Daníčková pozve na virtuální návštěvu zahrady příště? To si ponecháme jako překvapení.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content