
Pár let po otevření botanické zahrady 1. ledna 1968 zde v 70. letech minulého století postavili tropický skleník, kde byly podle projektu profesora Pospíšila vysázeny užitkové teplomilné rostliny přivezené z různých světadílů. O něco později byl vystavěn stolový skleník, který katedra rostlinné výroby tehdejšího Institutu tropického zemědělství (dnešní FTZ) potřebovala pro vědeckou práci a pro umístění vzácnějších užitkových rostlin. Botanická zahrada je od roku 1972 zapojena do výměny semen (Index seminum) a rostlin mezi českými i zahraničními botanickými zahradami a vědeckými institucemi. To výrazně obohatilo sortimenty jednoletých užitkových rostlin, léčivých a technických rostlin. Dnes takto spolupracuje s více než 200 botanickými zahradami a vědeckými institucemi z celého světa.
Botanická zahrada FTZ disponuje nejkomplexnější sbírkou užitkových rostlin tropů a subtropů v České republice. Jsou tu rostliny sloužící k přímé spotřebě jako ovoce, zelenina, obiloviny, luskoviny, okopaniny, a také textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Ve sbírkách se nacházejí i rostliny kořeninové a harmonizující. Tato sbírka slouží pro výuku studentů Fakulty tropického zemědělství a dalších fakult ČZU, ale i pro osvětu aktivně pracujících spolků pěstitelů tropických a subtropických užitkových rostlin, exkurze studentů středních a základních škol a také pro širokou veřejnost.
Zahradu je možné po předchozí domluvě navštívit od pondělí do čtvrtka mezi 8. a 15. hodinou, v pátek jen do 13 hodin. Nebo můžete využít nabídky Víkendu otevřených zahrad ve dnech 10. a 11. června. Letošního XIII. ročníku se opět účastní i Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. Díky této akci můžete navštívit i místa, která nejsou běžně přístupná veřejnosti. Přihlásit se totiž mohou jak veřejné, tak i soukromé zahrady a parky. Ale než se rozhodnete vyrazit na výlet do Suchdola, zveme vás na virtuální prohlídku zahrady s její ředitelkou Anežkou Daníčkovou.
Kam nás Anežka Daníčková pozve na virtuální návštěvu zahrady příště? To si ponecháme jako překvapení.



Podobné články
Agentura Times Higher Education publikovala nový žebříček světových univerzit. ČZU se umístila ve skupině na 801.-1000. místě na světě (celkem bylo hodnoceno přes 2650 univerzit). V této skupině je z ČR pouze Univerzita Palackého a ČZU se tak v ČR
Kampus České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se rozrostl o novou budovu demonstrující principy udržitelného rozvoje – unikátní Pavilon environmentálních studií. Odborníci z Fakulty životního prostředí, kteří pavilon budou využívat, v jeho realizaci uplatnili aktuální trendy a technologie, které přispívají