Svátek má

Aleš
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Dnes mají svátek ženy a dívky ve vědě

Jedenáctý únor je svátkem všech žen a dívek, které svůj profesní život zasvětily vědě. Má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den žen a dívek ve vědě v prosinci 2015 a od té doby se slaví na celém světě.

Rovné příležitosti: Klíč k budoucnosti akademického a vědeckého úspěchu

Může se zdát, že se otázka rovných příležitostí na ČZU jeví jako vzdálený problém nebo něco, co se naší vědecké a akademické komunity, zaměstnaných a studujících na ČZU přímo netýká. Realita je však opačná. Rovné příležitosti, inkluze a diverzita nejsou jen otázkou politické korektnosti, ale strategickým pilířem, na kterém závisí finanční stabilita a reputace celé ČZU. Tento faktor totiž přímo ovlivňuje přístup k prestižním grantům. I díky práci spojené se zajišťováním podmínek pro dosažení rovných příležitostí je ČZU schopna přitahovat a udržet si špičkové výzkumníky či výzkumnice a být tak dlouhodobě konkurenceschopnou institucí v akademickém a vědeckém světě. To znamená být ve společnosti těch nejlepších.

Většina významných a věhlasných vzdělávacích a výzkumných institucí má již dlouhodobě zavedené strategické dokumenty, které se zabývají rovnými příležitostmi a současně také deklarují nulovou toleranci genderově podmíněného násilí. ČZU s ohledem na svou velikost, prestiž a potenciál cítí povinnost připojit se a podpořit tuto celospolečenskou diskusi. Vedení ČZU již implementovalo dílčí témata rovných příležitostí do strategických dokumentů ČZU, kterými jsou zejména Strategický záměr ČZU 2021+, Plán rovných příležitostí ČZU 2022–2024 a Strategie udržitelnosti ČZU 2030. Tyto dokumenty nejsou jen formální povinností, ale jsou závazkem s konkrétními kroky k dosažení takového stavu, aby každá osoba zaměstnaná či studující na ČZU mohla plně rozvinout svůj potenciál.

Přirozeně se objevují úvahy, že tato diskuse a s ní spojené úsilí o naplňování rovných příležitostí je zbytečná a nepotřebná. Co však může ČZU očekávat v případě neplnění stanovených závazků? Pokud akademická obec i všichni ostatní pracující na ČZU budou tyto závazky ignorovat, nejenže tím oslabí pozici ČZU v oblasti vědy a vzdělávání, ale riskují, že univerzita přijde o důležité finanční zdroje. Mnohé grantové agentury včetně Evropské komise dnes kladou důraz na rovné příležitosti jako podmínku pro udělení financí. Programy jako Horizon Europe, ale i operační programy v ČR například vyžadují, aby instituce veřejně a prokazatelně podporovaly genderovou rovnost, diverzitu a inkluzi. Prostředí, které nebude takto utvářeno, nebude ani atraktivní pro zahraniční vědecké kapacity, které mohou být přínosem pro naše univerzitní vědecké týmy.

Proč se špičkové kapacity ve vědě a vzdělávání připojují k institucím, které podporují diverzitu a inkluzi? Odpověď je jednoduchá: diverzifikované a inkluzivní prostředí vytváří ideální podmínky pro kreativitu a inovace. Ti, kteří přicházejí s novými a neotřelými myšlenkami a zjištěními, se cítí respektováni, slyšeni a oceňováni. To vede k jejich vyšší motivaci a lepším pracovním výsledkům. Instituce, které aktivně podporují diverzitu, také lépe čelí komplexním problémům a jsou atraktivnější pro účast v mezinárodní spolupráci, která je nezbytně postavena na prvcích začleňování onoho „zahraničního“ do „domácího“ prostředí. Nakonec i jeden z mezinárodních žebříčků univerzit – QS Rankings – zavedl pro rok 2025 nový indikátor: mezinárodní studentská diverzita. V České republice hraje důležitou roli v podpoře rovných příležitostí, diverzity a začleňování Akademie věd ČR, a to prostřednictvím Národního kontaktního centra – gender a věda.

ČZU v roce 2022 přijala svůj první Plán rovných příležitostí, kterým se zavázala systematicky a dlouhodobě věnovat genderovému mainstreamingu a podporovat rovné příležitosti. Tento Plán byl vypracován pod záštitou koordinačního panelu pro rovné příležitosti na ČZU, kde každá fakulta a organizační součást ČZU delegovala svoji zastupující osobu. Tito nominovaní zástupci a zástupkyně se aktivně podílejí na formulaci opatření a aktivit v oblasti rovných příležitostí na ČZU, čímž přispívají k naplňování strategických cílů univerzity v této oblasti. Svým zapojením jednotlivé fakulty a součásti jasně potvrzují podporu této problematice, která je tak vnímána jako celouniverzitní strategie. Rektorát se tímto stává pouze koordinátorem této strategie, nikoliv jejím výlučným nositelem. Seznam všech, kteří se podílejí na činnosti panelu, je uvedený v samotném Plánu a také na intranetu v sekci Orgány univerzity.

Cílem je, aby se problematika genderu a eliminace nežádoucích nerovností mezi muži a ženami stala nedílnou součástí běžného chodu univerzity, což povede k jejímu bezproblémovému fungování. Zmíněný plán obsahuje konkrétní opatření, která mají předcházet problémům souvisejícím s genderovými nerovnostmi.

Hlavní body plánu zahrnují:

  1. Provádění výzkumu: Zaměření na genderovou problematiku v širším kontextu, aby se prohloubily znalosti a porozumění tomuto tématu. (Víte například, že proporce studentek a studentů je na ČZU vyrovnaná nebo že mužská populace u studujících z některých zemí dosahuje až 90 procent?)
  2. Zvýšení informovanosti: Zajištění vzdělávacích aktivit zaměřených na genderovou rovnost včetně vyrovnání pracovního a mimopracovního života. (Víte například, že na ČZU již za poslední dva roky proběhlo více než 10 zajímavých interaktivních seminářů na toto téma a další jsou připravovány?)
  3. Podpora genderově zaměřených údajů: Tvorba a prezentace relevantních dat, která reflektují fungování ČZU z pohledu genderové rovnosti. (Víte například, že stále více tabulek ve Výroční zprávě o činnosti ČZU vyžadovaných MŠMT obsahuje údaje v genderově zaměřeném členění a do prvních ročníků bylo na ČZU v roce 2024 přijato 49,6 procent žen a 50,4 procenta mužů?)
  4. Podpora genderově senzitivního jazyka: Vytváření a implementace standardů pro genderově citlivou komunikaci ve vnitřní i vnější komunikaci univerzity. (Rozhodně se chceme vyhnout pseudoslovům typu hoststvo, proto hodláme ukazovat, že je možné používat slova a slovní spojení, která jsou v českém jazyce běžná, ale zároveň genderově neutrální – třeba lidé na návštěvě univerzity místo hoststvo, které použila Česká televize ve svých sociálních médiích.)
  5. Podpora komunikace v oblasti genderu: Aktivní zapojení do diskusí a osvěty spojené s genderovými tématy. (Všimli jste si například kampaně „Otevři to!“ nebo že při shromáždění akademické obce v prosinci 2023 se téma genderu objevilo celkem třikrát?)
  6. Příklady dobré praxe: Intenzivní využívání osvědčených praktik v oblasti genderového mainstreamingu a podpora jejich implementace. (Například projekty spojené s návrhy v rámci soutěže „Sustainability challenge“ jsou posuzovány i z pohledu jejich přínosu pro rovné příležitosti, a to proto, aby z jejich realizace měli prospěch všichni.)
  7. Zahraniční zkušenosti: Inspirace a adaptace úspěšných přístupů z jiných institucí, které se věnují genderové rovnosti. (V jednom z následujících odstavců je jeden příklad takové inspirace.)
  8. Institutionalizace práce se všemi, kteří na univerzitě působí: Zajištění, aby práce na podporu genderové rovnosti a příležitostí byla součástí každodenního chodu univerzity. (Což je dlouhodobá výzva, jak ukazuje následující odstavec, ale ministerstvo školství již požaduje, aby se jedna kapitola ve výroční zprávě o činnosti věnovala genderové rovnosti včetně integrace tohoto tématu do vzdělávání a výzkumu.

Celkovým cílem plánu je dosáhnout stavu, kdy otázky rovných příležitostí a nediskriminace v horizontu let 2030–2040 nebudou pouhou náplní plánů a strategií, ale měly by být běžnou a žitou agendou univerzity. Období realizace plánu z roku 2022 skončilo v prosinci roku 2024. Akční plán rovných příležitostí na rok 2025 má sloužit jako most před strategickým plánem na období od roku 2026 do 2030. Tento nový plán se zaměří na zajištění kontinuity v podpoře genderové rovnosti a diverzity, přičemž vychází z dosavadních zkušeností a osvědčených praktik.

V rámci projektu AGRIGEP (č. 101094158) financovaném v rámci programu Horizon Europe, se ČZU stala partnerskou organizací při řešení výzev a posilování kapacit pro implementaci prvních a vytváření následných plánů rovných příležitostí na zemědělských (obecně life sciences) univerzitách v Maďarsku, České republice a Slovinsku za podpory mentorujících organizací (přinášejících ony zahraniční zkušenosti) ze Španělska, Belgie a Maďarska. Hlavní aktivity projektu zahrnují sérii vzdělávacích akcí pro různé osoby působící na univerzitě, které se podílejí na implementaci plánů rovných příležitostí a přispívají k vytváření prostředí spolupráce v dané záležitosti, nastavení vnitřních mechanismů pro monitorování a hodnocení plnění plánů, identifikování specifik zemědělských (obecně life sciences) univerzit, které je potřeba reflektovat v dalších plánech. Mezi další výstupy projektu patří materiály pro podporu integrace genderových témat do výuky a výzkumu.

Vzdělávací a vědecké instituce, které investují do opatření vázaných na rovné příležitosti a s nimi spojených otázek diverzity a začleňování, zaznamenávají dlouhodobé finanční přínosy nejen díky zvýšenému počtu kvalitních grantových projektů, ale i díky snížení fluktuace zaměstnaných, zlepšení pracovního klimatu a vyšší produktivitě výzkumu​. Podpora rovných příležitostí není pouze otázkou spravedlnosti, ale i strategickou investicí do budoucnosti vzdělávání a výzkumu. Nejedná se tedy o otázku volby, ale závazek, který je klíčový pro budoucnost ČZU.

Autoři: Iva Hrabánková, Jana Mazancová, Michal Lošťák

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content