Svátek má

Taťána
1°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
1°C
Broken clouds
Středa
72%
04:46
Min: -1°C
995
17:29
Max: 10°C
S 2 m/s

Dispečink fotovoltaických elektráren je na Technické fakultě ČZU v Praze

Nejvíce dnes provozovaných fotovoltaických elektráren v České republice bylo postaveno během solárního boomu a s podporou dotační politiky v letech 2009–2010. Po změně dotační politiky došlo k útlumu, ale nyní nastalo oživení hlavně v souvislosti se zlevněním fotovoltaických panelů a s růstem cen energií.

Ve spolupráci firmy Solarmonitoring, s.r.o. a Technické fakulty byl vyvinut unikátní monitorovací systém fotovoltaických elektráren SOLARMON. V současné době už je instalován na zhruba 85 velkých fotovoltaických elektrárnách v České republice i v zahraničí.

Na Technické fakultě České zemědělské univerzity v Praze je dispečink, kde se data vyhodnocují a porovnávají s mezinárodně používanou aplikací PV GIS na předpověď množství vyrobené elektrické energie v závislosti na lokalitě a konstrukci fotovoltaického systému (Photovoltaic Geographical Information System, https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html).

Data slouží majitelům a operátorům elektráren k fakturaci a detekci poruch a současně i vědcům k jejich práci, k vyhodnocení příčin poruch a k optimalizaci konstrukce fotovoltaických systémů a jejich provozu.

prof. Ing. Martin Libra, CSc., prof. Ing. Vladislav Poulek, CSc. / Technická fakulta ČZU v Praze

Ing. Václav Beránek, Ph.D. / Solarmonitoring, s. r. o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content