Ve spolupráci firmy Solarmonitoring, s.r.o. a Technické fakulty byl vyvinut unikátní monitorovací systém fotovoltaických elektráren SOLARMON. V současné době už je instalován na zhruba 85 velkých fotovoltaických elektrárnách v České republice i v zahraničí.
Na Technické fakultě České zemědělské univerzity v Praze je dispečink, kde se data vyhodnocují a porovnávají s mezinárodně používanou aplikací PV GIS na předpověď množství vyrobené elektrické energie v závislosti na lokalitě a konstrukci fotovoltaického systému (Photovoltaic Geographical Information System, https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html).
Data slouží majitelům a operátorům elektráren k fakturaci a detekci poruch a současně i vědcům k jejich práci, k vyhodnocení příčin poruch a k optimalizaci konstrukce fotovoltaických systémů a jejich provozu.
prof. Ing. Martin Libra, CSc., prof. Ing. Vladislav Poulek, CSc. / Technická fakulta ČZU v Praze
Ing. Václav Beránek, Ph.D. / Solarmonitoring, s. r. o.
Podobné články
Degradace zemědělské půdy představuje jeden z hlavních environmentálních, agronomických a ekonomických problémů, jimž Česká republika a s ní i celý svět v současnosti čelí. Vedoucí katedry ekonomiky a nově zvolený děkan Provozně ekonomické fakulty ČZU profesor Lukáš Čechura, který se
Nejnovější hodnocení žebříčku UI GreenMetric potvrzuje prvenství České zemědělské univerzity v udržitelnosti mezi zúčastněnými domácími vysokými školami a úctyhodné 31. místo v celosvětovém měřítku, kde prvenství stabilně patří nizozemské Wageningen University & Research. Oproti roku 2023 si tak Česká zemědělská