Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Dispečink fotovoltaických elektráren je na Technické fakultě ČZU v Praze

Nejvíce dnes provozovaných fotovoltaických elektráren v České republice bylo postaveno během solárního boomu a s podporou dotační politiky v letech 2009–2010. Po změně dotační politiky došlo k útlumu, ale nyní nastalo oživení hlavně v souvislosti se zlevněním fotovoltaických panelů a s růstem cen energií.

Ve spolupráci firmy Solarmonitoring, s.r.o. a Technické fakulty byl vyvinut unikátní monitorovací systém fotovoltaických elektráren SOLARMON. V současné době už je instalován na zhruba 85 velkých fotovoltaických elektrárnách v České republice i v zahraničí.

Na Technické fakultě České zemědělské univerzity v Praze je dispečink, kde se data vyhodnocují a porovnávají s mezinárodně používanou aplikací PV GIS na předpověď množství vyrobené elektrické energie v závislosti na lokalitě a konstrukci fotovoltaického systému (Photovoltaic Geographical Information System, https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html).

Data slouží majitelům a operátorům elektráren k fakturaci a detekci poruch a současně i vědcům k jejich práci, k vyhodnocení příčin poruch a k optimalizaci konstrukce fotovoltaických systémů a jejich provozu.

prof. Ing. Martin Libra, CSc., prof. Ing. Vladislav Poulek, CSc. / Technická fakulta ČZU v Praze

Ing. Václav Beránek, Ph.D. / Solarmonitoring, s. r. o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content