Česká zemědělská univerzita má jako český lídr v oblasti udržitelnosti k poselství svátku planety velmi blízko. I když jsou respekt k životu a ochrana přírody součástí studijních a vědeckých programů všech šesti fakult, jedna z nich v tomto směru vyniká. Fakulta životního prostředí je už ze své podstaty vlajkovou lodí environmentální politiky celé univerzity, a proto se oslavy Dne Země každý rok soustřeďují právě tam. Letos s datem 18. dubna 2024 a s tématem Zdroje energie – změna klimatu. Scénář oslav ovlivnila intenzivně probíhající diskuse na téma zdrojů energie a klimatické změny, což je jedna z klíčových otázek směřování celé lidské společnosti.
Téma energetiky rezonovalo od samého začátku, kdy všechny přítomné uvedl do problematiky přednáškou na téma Energie naší civilizace – odkud a kam kráčíme bývalý ředitel agentury Cenia Mgr. Miroslav Havránek. Jeho poutavé vystoupení ocenil děkan Fakulty životního prostředí prof. Michael Komárek, který na úvod oslav připomněl, že energie a energetika významně ovlivňují životní prostředí a že to je velmi komplikovaná problematika. „Proto je v současné době možná víc než kdy jindy třeba naslouchat odborníkům, kteří jsou schopni vést a vytvářet racionální debatu na základě relevantních dat s nepříliš velkým vlivem dojmů a pocitů,“ zdůraznil profesor Komárek a uvedl tím i letošní laureátku Ceny děkana Fakulty životního prostředí pro rok 2024 Danu Drábovou. „Vzhledem k tématu provázejícímu naše letošní oslavy Dne Země jsme na cenu navrhli osobnost, která má odvahu tuto debatu nastartovat, má obrovský přehled a zkušenosti, nesmírné, někdy až šokující znalosti. Má odvahu tato témata pootevírat a navrhovat řešení, která mnohdy nejsou populární,“ popsal důvody udělení letošní ceny za přínos pro životní prostředí děkan FŽP. Renomovaná jaderná inženýrka se vzhledem k mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny nemohla oslav na ČZU osobně zúčastnit, a tak se její plánovaná přednáška i převzetí ceny přesouvá na podzim.
A co znamená svátek planety pro ty, kteří problematice životního prostředí zasvětili profesní život a předávají své znalosti a zkušenosti mladým generacím?
Děkan FŽP prof. RNDr. Michael Komárek, Ph.D.: „Den Země je pro mě připomínkou toho, že nesmíme vnímat naši planetu a životní prostředí jako spotřební zboží, že potřebuje péči, která je ale založena na faktech, vědeckých poznatcích a na racionální diskusi.“
Proděkanka FŽP Ing. Kateřina Černý Pixová, Ph.D.: „Je to připomenutí, že planeta Země je naším domovem, a i přes veškerý technologický pokrok jsme stále součástí přírodního systému, který pro nás utváří. Je to tedy připomenutí, že je nezbytné o Zemi pečovat a nedevastovat ji. A naší planetě bych přála další miliardy let úspěšného života, a hlavně s udržením vysoce kvalitních podmínek a zdraví všech pestrých ekosystémů, které nabízí.“
Významnou roli při přípravách Dne Země vždy hrají studenti této fakulty, zejména spolek NaŽivo. Pro letošek si kromě výpomoci s organizací oslav připravili vyhlášení fotosoutěže, kterou sami uspořádali. V soutěži na téma Divoká fauna zvítězila Barbora Chotovinská a druhé místo obsadil Šimon Suchopárek. Druhým tématem byl Člověk versus příroda, a tady se o první místo podělili Barbora Chotovinská a Adam Masopust. Gratulujeme!
Lenka Prokopová
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má