Centrum povede Dr. Andrew M. Liebhold, uznávaný odborník v oblasti ekologie invazí. Za jeho přispění má Česká zemědělská univerzita ambici vytvořit tým světové úrovně, který posílí její pozici jako prestižního vědeckého pracoviště v oblasti ekologického výzkumu. „FISC poskytuje jedinečnou příležitost k propojení vědeckých kapacit z mnoha zemí. Můžeme přinést nové a zásadní poznatky ohledně komplexních problémů spojených s invazemi v lesích,“ uvádí Dr. Liebhold, vedoucí FISC na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU.
FISC bude využívat inovativní výzkumný model „center pro sociálně-ekologické syntézy“, který již byl úspěšně aplikován v mnoha západních zemích. Tento přístup klade důraz na spolupráci a interdisciplinaritu při řešení komplexních vědeckých a společenských problémů.
Od roku 2025 bude centrum pořádat pravidelná setkání pracovních skupin složených z domácích a zahraničních odborníků z akademické, průmyslové a politické sféry. Tyto skupiny, zahrnující jak doktorandy a mladé výzkumné pracovníky, tak i významné vědecké kapacity, budou společně hledat inovativní řešení pro různé společenské a ekologické problémy související s invazemi. „Jsem přesvědčen, že FISC se stane jedinečným místem, kde se propojí věda, politika a praxe, což nám umožní získat nové poznatky a vytvořit konkrétní nástroje pro boj s biologickými invazemi, které v současnosti představují jedno z nejvýznamnějších environmentálních rizik,“ dodává prof. Tomáš Hlásny, vedoucí oddělení výzkumu rizik pro lesy na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU.
V rámci zahajovacího meetingu se 15. ledna 2025 sešli v Praze klíčoví stakeholdeři, kterým byla představena strategická vize centra. Účastníci se seznámili s týmem FISC, dozvěděli se o cílech centra a možnostech spolupráce.
Zdroj: FLD / Foto: Shutterstock
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly