Biodiverzita tvoří základ našich životů – ovlivňuje stabilitu ekosystémů a poskytuje tzv. ekosystémové služby, na nichž závisí i hospodářství. Evropská unie si stanovila cíl zastavit úbytek biodiverzity a obnovit poškozené ekosystémy do roku 2030. Právě projekt BIO-CAPITAL by k tomuto cíli mohl významně přispět.
BIO-CAPITAL využívá nejmodernější technologie dálkového průzkumu Země – zejména satelitní snímkování – k monitorování změn biodiverzity v pěti pilotních oblastech: od alpských lesů na italsko-rakouské hranici přes zemědělskou krajinu v jižní Francii a Rumunsku po bohaté travní porosty ve Slovinsku a říční oblasti na jihozápadě Anglie. Výstupy z těchto oblastí poslouží jako základ pro vývoj konkrétních finančních nástrojů, které budou navržené ve spolupráci s místními aktéry – například zemědělci nebo ochránci přírody.
Klíčovou inovací projektu je propojení dat o biodiverzitě získaných ze satelitů s finančními modely, které umožní nasměrovat soukromé investice přímo do ochrany přírody. Výsledkem mají být nejen doporučení pro tvůrce strategií, ale i praktické produkty a služby, které bude možné využít v praxi.
„Změny v biologické rozmanitosti budeme dokumentovat pomocí pozorování Země z vesmíru a současně budeme vyvíjet finanční nástroje, které budou motivovat k zachování této rozmanitosti. Propojením družicových údajů o biologické rozmanitosti s finančními nástroji by mělo být možné nasměrovat toky soukromého kapitálu do tolik potřebné ochrany biodiverzity,“ upozorňuje docent Hynek Roubík, nový děkan Fakulty tropického zemědělství a koordinátor projektu.
Mezinárodní projektový tým se sešel na začátku dubna na úvodním setkání na půdě České zemědělské univerzity v Praze, která projekt koordinuje. FTZ tak potvrzuje svoji vedoucí roli v oblasti výzkumu a inovací zaměřených na udržitelné zemědělství, ochranu přírody a propojení vědy s reálnými potřebami společnosti.
Odkaz na video k projektu: https://www.youtube.com/watch?v=P-c9qk61t1M Website: https://bio-capital.eu/
Lucie Grošaftová
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly