Svátek má

Nela a Hromnice
4°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
4°C
Broken clouds
Čtvrtek
62%
06:33
Min: 2°C
989
15:57
Max: 6°C
NW 6 m/s

Cvičný požární poplach není nezávazná hra

Před Vánocemi se v kampusu ČZU v Praze několikrát rozezněly hlásiče požárního poplachu, naštěstí jen cvičně. Nácvik scénáře, jak postupovat v případě skutečného požáru, probíhal pod záštitou Odboru bezpečnosti ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Prahy 6 - Petřiny a Hasičským útvarem Pražského hradu. Povinnost organizovat tato cvičení nařizuje zákon pro každou budovu, v níž lze předpokládat zvýšené požární riziko. V případě České zemědělské univerzity se to týká téměř všech budov.

Cvičné poplachy mají upozornit všechny, kteří budovu nějakým způsobem využívají, na riziko požáru a na to, jak ochránit vlastní život i životy ostatních. Při vypuknutí požáru je nutné evakuovat budovu ještě před příjezdem jednotek Hasičského záchranného sboru.

Přínosem cvičných poplachů je kromě nácviku evakuace všech lidí z budov také praktická zkouška pro protipožární hlídky. Poplachy díky simulaci reálné situace pomáhají odhalit nedostatky v požární ochraně.

Hasiči tak otestovali průjezdnost komunikací, možnosti napojení na hydrantové systémy a jejich funkčnost a také se seznámili s místem zásahu. Technici si ověřili funkčnost požární signalizace a evakuačních systémů za plného provozu a mohli zjistit nedostatky únikových cest, které mají být trvale průchodné a volné. „Jedním s největších problémů našeho areálu je přístupnost hasičské techniky přímo k budovám. Špatně zaparkovaná vozidla mnohdy brání v průjezdu hasičům,“ připomíná ředitel Odboru bezpečnosti Ing. Jan Borák, Ph.D.

Výsledky cvičných poplachů jsou uspokojivé i s přihlédnutím na technický stav starších budov postavených před rokem 1990. Dojezdový čas jednotek HZS do areálu a na místo určení činí 12 až 18 minut. Evakuováno bylo celkem 20 budov s průměrným časem sedm minut. Evakuaci do příjezdu HZS nestihla pouze jedna budova s časem 18:37.

Evakuace ubytovacích zařízení trvala zhruba 14 minut, což je těsně v časovém limitu. Zde však hrozí daleko větší riziko v nočních hodinách, kdy ubytovaní spí. Tyto budovy nejsou vybaveny žádným elektronickým požárním zařízením, které by před požárem včas varovalo. V noci také nejsou přítomni členové požárních hlídek, aby aktivovali požární poplach.

Delší trvání evakuace je dáno absencí elektronického požárního a evakuačního systému v technickém zabezpečení budov. V době evakuace požár často není vidět a nelze se spoléhat na cvičný či planý poplach. Celkově bylo při letošních požárních poplaších z budov v areálu ČZU evakuováno přibližně 2635 osob. „Bohužel jsme se setkávali s neochotou některých lidí opustit budovy. Šlo zejména o omluvy typu: ´Mám důležitou pracovní schůzku´, ´Vždyť nehoří´ apod.,“ doplňuje koordinátor cvičných požárních poplachů Ing. Vlastislav Tůma.

V roce 2021 Česká zemědělská univerzita zažila čtyři ostré požární poplachy. Díky včasné lokalizaci požáru a provedení prvotního hasebního zásahu se oheň nerozšířil. Nedošlo ani k žádné újmě na zdraví a nevznikly větší škody na majetku ČZU.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content