Jedná se o mimořádně nebezpečný patogen pocházející ze Severní Ameriky, kde jsou však vůči němu stromy přirozeně odolné. Po roce 1900 se rozšířil do Asie, a tam výrazně zdevastoval borové lesy. V roce 1999 byl zavlečen do Evropy a působí významné škody v Portugalsku a Španělsku. Pro jeho rozšíření do našich zeměpisných šířek stále ještě nejsou dostatečně teplá léta, ale první nález v České republice je zřejmě jen otázkou času.
Ve zmíněné studii vědci shromáždili množství informací o vývoji, šíření, kolonizaci stromů a dalších charakteristikách háďátka z různých terénních a laboratorních experimentů z Asie a Evropy. Následně pak vytvořili dynamický model zohledňující vývoj lesa i dopady patogenu. Experiment realizovali na území velkém 40 000 hektarů v okolí Kostelce nad Černými lesy. Simulované zavlečení patogenu vyvolalo rozsáhlou mortalitu borových porostů, která postupovala rychlostí přibližně jeden kilometr ročně. Les jako celek byl však vůči tomuto vlivu relativně odolný a k zásadnějšímu poklesu porostní zásoby (a uhlíku) nedošlo. Důvodem bylo jak relativně nízké zastoupení borovice, tak i účinná kompenzace ztrát přírůstem jiných dřevin.
S tím, jak budou přibývat terénní data o chování patogenu ve středoevropských podmínkách, bude tento model zapotřebí průběžně aktualizovat. Představuje však první aproximaci, pomocí níž je možné tyto dopady hodnotit a předpovídat. Podrobnosti ZDE.
Zdroj: Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze
Podobné články
Rybáři Lesů ČZU začínají svou letošní sklizeň při výlovu Jevanského rybníka ve čtvrtek 17. října. Návštěvníky čeká zajímavá podívaná a možnost nákupu čerstvých, smažených i uzených ryb a jako obvykle i zábava pro celou rodinu.
Již zítra startuje mezinárodní festival Prague Science Film Fest (PSFF), který se bude od 14. do 17. října věnovat divočině a divokosti a představí netradiční pohled na žánr přírodopisného filmu. Hostitelkou unikátní filmové přehlídky je Česká zemědělská univerzita.