Jak noví profesoři vnímají vysoké ocenění své pedagogické a vědecké činnosti, nám jako první prozradil Rajesh Kumar Mishra z katedry materiálu a strojírenské technologie Technické fakulty ČZU. Nejvyšší akademický titul získal v oboru Technika a technologie zpracování zemědělských materiálů a produktů.
V akademické profesi považuji za důležitý kariérní postup, ale především usilovnou vědeckou a pedagogickou činnost. Proto je toto ocenění tak důležité a musí k němu dojít ve správnou chvíli. Požadavky na udělení profesury a přesný postup jejího získání jsou dány mezinárodními vědeckými a odbornými standardy. To vyžadovalo tvrdou práci, udržitelné a intenzivní akademické, vědecké a mezinárodní aktivity, které jsou pro kariéru na všech univerzitách povinné.
Co přináší udělení profesury vám osobně?
Větší pocit zodpovědnosti a oddanosti vědecké a akademické činnosti, které se chci věnovat i v budoucnu. Zároveň mi to dává motivaci pomáhat kolegům, studentům a dalším členům komunity profesně růst v jejich vědecké kariéře.
Jakými prioritami se při své práci na ČZU řídíte?
Mými prioritami jsou vědecký výzkum a vzdělávání, které je aktuální a odpovídá současným požadavkům globální společnosti. Kladu důraz na neustálou modernizaci a zkvalitňování naší vědecké a pedagogické činnosti na základě vývoje vědy, techniky, globálních problémů a ekologických i ekonomických výzev.
Čemu se chcete ve své vědecké a pedagogické kariéře věnovat v nejbližší budoucnosti?
Chci pokračovat ve vývoji udržitelných a ekologicky šetrných materiálů a technologií pro aplikaci v každodenním životě. Zároveň bych chtěl tento vědní obor rozvíjet tak, aby zabíral prostor v přirozeném myšlení mladých lidí. Ti by měli chápat individuální i sociální odpovědnost za udržitelný svět v budoucnosti.
Když se odmyslíme od profesního života, jak nejraději relaxujete a co vás nabíjí?
Svůj volný čas věnuji pozorování přírody. Cvičím venku i uvnitř a účastním se sportovních aktivit s přáteli a rodinou.
Co byste si vybral, kdybyste měl možnost splnit si tři přání?
Aby byl svět co nejvíce zelený a přirozený… Vyčistit zemi a atmosféru od škodlivých a znečišťujících látek… Nastolit harmonii a mír ve světě nezávislém na jazycích, individuálních přesvědčeních a vyznáních, barvách, socioekonomických odlišnostech a nejrůznějších mylných představách.
Rozhovor připravila: Lenka Prokopová
Prof. Rajesh Kumar Mishra, Ph.D., je profesorem na České zemědělské univerzitě v Praze. K jeho oblastem výzkumu patří mimo jiné textilní strukturní kompozity, zelené kompozity, nanokompozity, biomechanické inženýrství vláknitých struktur nebo termomechanická charakterizace materiálů. Na svém kontě má zhruba 170 publikací v mezinárodních časopisech a na 300 prezentací na mezinárodních konferencích. Jeho výuková a výzkumná činnost zahrnuje mj. předměty založené na nanotechnologiích, biomateriálech, zelené kompozity, stavební mechaniku vláknitých struktur obecně nebo 3D tkané struktury. Je zodpovědný za vzdělávání a výzkumnou činnost mezinárodních studentů. V oblasti vzdělávání a výzkumu se věnuje spolupráci s mnoha organizacemi po celém světě.
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má