
Jak noví profesoři vnímají vysoké ocenění své pedagogické a vědecké činnosti, nám jako první prozradil Rajesh Kumar Mishra z katedry materiálu a strojírenské technologie Technické fakulty ČZU. Nejvyšší akademický titul získal v oboru Technika a technologie zpracování zemědělských materiálů a produktů.
V akademické profesi považuji za důležitý kariérní postup, ale především usilovnou vědeckou a pedagogickou činnost. Proto je toto ocenění tak důležité a musí k němu dojít ve správnou chvíli. Požadavky na udělení profesury a přesný postup jejího získání jsou dány mezinárodními vědeckými a odbornými standardy. To vyžadovalo tvrdou práci, udržitelné a intenzivní akademické, vědecké a mezinárodní aktivity, které jsou pro kariéru na všech univerzitách povinné.
Co přináší udělení profesury vám osobně?
Větší pocit zodpovědnosti a oddanosti vědecké a akademické činnosti, které se chci věnovat i v budoucnu. Zároveň mi to dává motivaci pomáhat kolegům, studentům a dalším členům komunity profesně růst v jejich vědecké kariéře.
Jakými prioritami se při své práci na ČZU řídíte?
Mými prioritami jsou vědecký výzkum a vzdělávání, které je aktuální a odpovídá současným požadavkům globální společnosti. Kladu důraz na neustálou modernizaci a zkvalitňování naší vědecké a pedagogické činnosti na základě vývoje vědy, techniky, globálních problémů a ekologických i ekonomických výzev.
Čemu se chcete ve své vědecké a pedagogické kariéře věnovat v nejbližší budoucnosti?
Chci pokračovat ve vývoji udržitelných a ekologicky šetrných materiálů a technologií pro aplikaci v každodenním životě. Zároveň bych chtěl tento vědní obor rozvíjet tak, aby zabíral prostor v přirozeném myšlení mladých lidí. Ti by měli chápat individuální i sociální odpovědnost za udržitelný svět v budoucnosti.
Když se odmyslíme od profesního života, jak nejraději relaxujete a co vás nabíjí?
Svůj volný čas věnuji pozorování přírody. Cvičím venku i uvnitř a účastním se sportovních aktivit s přáteli a rodinou.
Co byste si vybral, kdybyste měl možnost splnit si tři přání?
Aby byl svět co nejvíce zelený a přirozený… Vyčistit zemi a atmosféru od škodlivých a znečišťujících látek… Nastolit harmonii a mír ve světě nezávislém na jazycích, individuálních přesvědčeních a vyznáních, barvách, socioekonomických odlišnostech a nejrůznějších mylných představách.
Rozhovor připravila: Lenka Prokopová
Prof. Rajesh Kumar Mishra, Ph.D., je profesorem na České zemědělské univerzitě v Praze. K jeho oblastem výzkumu patří mimo jiné textilní strukturní kompozity, zelené kompozity, nanokompozity, biomechanické inženýrství vláknitých struktur nebo termomechanická charakterizace materiálů. Na svém kontě má zhruba 170 publikací v mezinárodních časopisech a na 300 prezentací na mezinárodních konferencích. Jeho výuková a výzkumná činnost zahrnuje mj. předměty založené na nanotechnologiích, biomateriálech, zelené kompozity, stavební mechaniku vláknitých struktur obecně nebo 3D tkané struktury. Je zodpovědný za vzdělávání a výzkumnou činnost mezinárodních studentů. V oblasti vzdělávání a výzkumu se věnuje spolupráci s mnoha organizacemi po celém světě.
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly