Svátek má

Kazimír
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

„Chceme krajinu zvelebovat a navracet přírodě,“ říká stříbrný medailista programu Pestrá krajina 2021

Soukromý zemědělec Jan Štechműller, zakladatel malé ekologické farmy Štéchův statek na Příbramsku a absolvent Fakulty tropického zemědělství ČZU, získal stříbrnou medaili programu Pestrá krajina 2021. Ocenění se každoročně udílejí za propagaci ekologického zemědělství a hospodaření s respektem ke krajině.

Program Pestrá krajina tak vyjadřuje uznání farmářům, kteří navzdory byrokratickým překážkám na svých farmách implementují pestré osevní postupy, vysévají biopásy, budují drobné vodní nádrže, obnovují či vysazují nové sady, remízky či aleje a nakládají šetrně s půdou.

Je to pro nás určitě prestižní ocenění a spolu s ostatními se zde cítíme být v dobré společnosti. Chceme inspirovat další, tak jako ti před námi inspirovali nás,“ řekl Jan Štechműller po převzetí ceny. „Chceme žít v hezkém prostředí a chceme, aby ho naše děti po nás zdědily. Máme vztah k půdě – máme to štěstí, že hospodaříme tam, kde hospodařili naši předkové po několik staletí.“

Pro Jana Štechműllera a jeho rodinu je soutěž inspirací od samého počátku.

Vždy jsme hospodařili šetrně ke krajině. Snažíme se jí nejen využívat, ale především zvelebovat a navracet zpátky přírodě. Jde nám především o zadržování vody v krajině, rozbití velkých celků cestami, alejemi atd., zabránění vodní a větrné erozi a navracení organické hmoty zpět do půdy.  Toto vše by mělo směřovat k navýšení biodiverzity a návratu původních druhů zvěře, ptactva apod. zpět na jejich stanoviště.“

Ing. Jan Štechműller, původním zaměřením ekonom, toužil jít ve šlépějích svého otce, farmáře, kterému v restituci vrátili dvacet hektarů půdy na rodinném statku. Díky studiu na FTZ si vytvořil kontakty, ze kterých čerpá dodnes. Účastnil se například rozvojového projektu v Angole, kde ve městě Kuito v provincii Bié zavedl na školní farmě chov koz, postavil pastevní areál a přístřešky. V rámci zemědělského projektu Agrární centra v angolské Cuembě zase vytvořil demonstrační farmu a školil domorodé obyvatelstvo ve spolupráci s Člověkem v tísni (viz fotogalerie).

Videorozhovor s oceněnými účastníky programu Pestrá krajina si můžete poslechnout zde:

https://www.asz.cz/clanek/8646/pestra-krajina-2021-videomedailonky-ze-vsech-deseti-ocenenych-farem/

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content