Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Čeští etnobotanici pomohli vybudovat výzkumnou laboratoř na Filipínách

„Spolupráci s místními vědeckými pracovníky navázal prof. Ing. Ladislav Kokoška, PhD., už v roce 2016, a od té doby jsme na Filipínách podnikli čtyři úspěšné expedice,“ říká vědecko-výzkumná pracovnice z Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze Ing. Markéta Houdková, PhD.

Celý tým se z již čtvrté expedice na Filipínách vrátil v listopadu. Tentokrát jeho misí nebylo jen přivézt další rostlinné vzorky pro etnofarmakologický výzkum, ale zúčastnit se také slavnostního ceremoniálu na Visayas State University v Baybay na ostrově Leyte při příležitosti otevření a předání nové laboratoře pro pokročilou analýzu biologicky aktivních (potenciálně léčivých) látek získaných z rostlin.

Tým českých vědců z ČZU pomohl svým filipínským kolegům připravit projekt, který byl následně finančně podpořen formou malého lokálního projektu pod názvem: Equipment modernization of bioactive natural products laboratory at the Visayas State University v rámci dvoustranné rozvojové spolupráce v gesci Ministerstva zahraničních věcí ČR. Poté vědci z ČZU poskytli odborné rady při instalaci a zprovoznění přístrojů určených především ke studiu antimikrobiálních účinků rostlinných látek.

Slavnostního předání se zúčastnil i první tajemník a konzul Mgr. Ján Krivoš z Velvyslanectví České republiky v Manile, který ve své zprávě novou laboratoř komentoval slovy, že se těší na další česko-filipínskou spolupráci v budoucnu, kdy budou moci spolupracovat vědci a výzkumníci z obou zemí a posouvat tak dál vědu v této oblasti. (Pozn. red.: přeloženo z článku Visayas State University,

https://www.vsu.edu.ph/articles/news/2267-goingglobal-czech-republic-donates-multi-million-laboratory-equipment-to-vsu)

Markéta Houdková pokračuje: „Projekt jsme podávali už v roce 2017. Byl úspěšně financován a v roce 2019 měl být oficiálně zahájen provoz nové laboratoře. Avšak vstoupila do toho pandemie covidu-19, takže otevření laboratoře bylo možné až nyní. Celý náš tým je z této spolupráce nadšený. Díky laboratornímu zázemí budeme moci některé vzorky analyzovat už na místě. Zároveň je tato laboratoř velkým přínosem pro Visayas State University. V zemích jako jsou Filipíny totiž často na univerzitách a akademických pracovištích mívají pouze základní vybavení, mnohdy i poměrně zastaralé, takže sami nemohou svůj výzkum často posunout na mezinárodní úroveň. Věřím, že laboratoř jim otevře cesty k rozvoji jejich vlastní vědecké publikační činnosti, novým objevům a v neposlední řadě rozšíří možnosti další zahraniční spolupráce.“

Laboratoř pro výzkum přírodních biologicky aktivních látek je součástí nedávno otevřeného výzkumného a inovačního centra při Visayas State University (Advanced Research and Innovation Centre) a díky specializované laboratoři se tak stává nejlépe vybavenou výzkumnou jednotkou v oblasti Eastern Visayas. Laboratoř bude využívána pro analýzu bioaktivních přírodních látek z endemických (původních) rostlinných druhů.

Z hlediska polohy jsou filipínské ostrovy pro svou biodiverzitu a v mnoha místech civilizací nezasaženou přírodu i jazykovou vybavenost místních ideální pro etnobotanický a etnofarmakologický výzkum. Mají tedy velký potenciál pro nové objevy potenciálně léčivých látek, které se získávají z rostlin. Bohatou druhovou rozmanitost najdeme nejen mezi jednotlivými ostrovy, ale i v rámci jednoho ostrova.

„Druhová rozmanitost na ostrově Leyte, kde bádáme my, se výrazně mění spolu s nadmořskou výškou,“ vysvětluje Markéta a doplňuje: „Kampus Visayas State University je pro nás velice výhodnou základnou, neboť z jedné strany ho omývá moře a na té druhé jej obepínají do nebe se tyčící hory a džungle. Rostlinné vzorky nám tak rostou téměř pod nosem, stačí vyběhnout za plot univerzity. Mám radost, protože právě čekáme, až dorazí vzorky zajímavých druhů zázvorů, které jsme nasbírali a poslali poštou do naší laboratoře na ČZU. Jeden z nich byl objeven teprve nedávno v roce 2019, takže se velmi těším na výsledky experimentů, neboť budeme s největší pravděpodobností první, kdo tuto rostlinu analyzuje,“ podotýká Markéta.

Čtvrtá expedice tedy byla po všech stránkách úspěšná, i když český tým zažil na ostrově i tajfun: „Zpočátku jsme měli strach. Tajfun byl však mírný, projevil se jen prudkým deštěm s větrem a omezil nás pouze výpadkem elektřiny. Místní nás uklidnili. Po dvou dnech bylo po všem a my jsme mohli pokračovat v naší práci. Doufám, že bude úspěšný i další chystaný projekt, neboť je potřeba dovybavit laboratoř novými přístroji, což zefektivní spolupráci s Visayas State University, která je již nyní oboustranně prospěšná,“ uzavírá Markéta.

Věra Klimšová

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content