
Cesta do národního parku Quiçama
První zastávkou byl národní park Quiçama nedaleko hlavního města Luandy. Tato oblast je typickou suchou savanou s dominantními baobaby. Přesto však byla diverzita termitů poměrně nízká a omezená na několik běžných dřevožravých druhů. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je opakované vypalování rozsáhlých ploch, které v suchých podmínkách omezuje dostupnost živin pro hlínožravé druhy.

Směr sever: Uíge a zmizelé deštné pralesy
Další část terénních prací byla provedena v provincii Uíge, 250 kilometrů severovýchodně od Luandy. Cílem výzkumu byly tropické deštné lesy kontinuální s porosty Konžské pánve. Na místě bylo zjištěno, že lesy byly téměř kompletně vykáceny a vypáleny a poslední omezené zbytky jsou dostupné pouze několikahodinovým pochodem těžkým terénem.

Hledání lesa v Cambondo
Poslední část pobytu proběhla v oblasti Cambondo, přibližně 150 km východně od Luandy. I zde se výzkumníci potýkali s masivní deforestací a na zachovalé zbytky přirozeného sezónního lesa narazili až na samém konci své návštěvy.
Výsledky výzkumu: omezená diverzita termitů
Jedním z hlavních cílů výjezdu bylo studium biodiverzity termitů. Severní části Angoly jsou však natolik odlesněné, že bylo obtížné najít vhodné lokality pro práci. Výsledkem byla nízká druhová rozmanitost – převládaly běžné dřevožravé druhy termitů, zatímco hlínožravé druhy již vymizely na většině rozlohy severní Angoly. I národní parky jsou v Angole lokalizovány pouze v jižní polovině země, a proto je jen malá naděje, že by zde bylo možné znovu obnovit již ztracenou diverzitu tropických lesů.

„Angola je fascinující země, ale rozsáhlá deforestace výrazně omezuje možnosti výzkumu a snižuje biologickou rozmanitost. Přesto věřím, že tato zkušenost přinese cenné poznatky a poučení pro budoucí práce,“ shrnuje svoji zkušenost profesor Jan Šobotník.
Zdroj: FTZ






Takhle obvykle končily naše pokusy najít zbytky lesa - spadlý mostek dokáže spolehlivě zastavit i Toyota Hilux se zkušeným místním řidičem. Všimněte si průměru kmenů provizo
Termit rodu Schedorhinotermes s termitofilními houseknkami rodu Paraclystis (Tineidae - moli)
Ulovená antilopa u silnice je na prodej společně s avokády. Bushmeat je v Angole zcela běžný a ve větších vesnicích byl jediným jídlem na prodej
Královna termita Procubitermes (Termitidae Cubitermitinae) s termitofilními rybenkami (Nicoletiidae)
Obnova kávových plantáží, které zarostly sekundárním lesem během občanské války (1975-2002)
Jedno z místních dětí
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.