Svátek má

Čestmír
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Profesor České zemědělské univerzity v Angole: Poznání i výzvy

Profesor Jan Šobotník z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze se nedávno vrátil z výzkumné cesty do Angoly, která přinesla zajímavé zkušenosti i nečekané poznatky. Profesor Šobotník, jehož výzkum se zaměřuje především na biologii termitů a strukturu a funkci hmyzího těla, popsal Angolu jako zemi plnou kontrastů. Zatímco hlavní město Luanda je překvapivě rozvinuté a patří mezi nejpůsobivější města v tropech, venkov se potýká s extrémní chudobou.
Krajina v Quiçama. Baobaby a stromové pryžce, které z Čech známe z květináčů, zde dorůstají do výšky 10–20 metrů

Cesta do národního parku Quiçama

První zastávkou byl národní park Quiçama nedaleko hlavního města Luandy. Tato oblast je typickou suchou savanou s dominantními baobaby. Přesto však byla diverzita termitů poměrně nízká a omezená na několik běžných dřevožravých druhů. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je opakované vypalování rozsáhlých ploch, které v suchých podmínkách omezuje dostupnost živin pro hlínožravé druhy.

Jedna z navštívených vesnic v provincii Uíge. Všimněte si stupně odlesnění i na strmých svazích kolem vesnice. V popředí sušení dužiny ze stonků manioku.

Směr sever: Uíge a zmizelé deštné pralesy

Další část terénních prací byla provedena v provincii Uíge, 250 kilometrů severovýchodně od Luandy. Cílem výzkumu byly tropické deštné lesy kontinuální s porosty Konžské pánve. Na místě bylo zjištěno, že lesy byly téměř kompletně vykáceny a vypáleny a poslední omezené zbytky jsou dostupné pouze několikahodinovým pochodem těžkým terénem.

Společné foto s guvernérkou provincie Uíge, která musela posvětit naši terénní práci

Hledání lesa v Cambondo

Poslední část pobytu proběhla v oblasti Cambondo, přibližně 150 km východně od Luandy. I zde se výzkumníci potýkali s masivní deforestací a na zachovalé zbytky přirozeného sezónního lesa narazili až na samém konci své návštěvy.

Výsledky výzkumu: omezená diverzita termitů

Jedním z hlavních cílů výjezdu bylo studium biodiverzity termitů. Severní části Angoly jsou však natolik odlesněné, že bylo obtížné najít vhodné lokality pro práci. Výsledkem byla nízká druhová rozmanitost – převládaly běžné dřevožravé druhy termitů, zatímco hlínožravé druhy již vymizely na většině rozlohy severní Angoly. I národní parky jsou v Angole lokalizovány pouze v jižní polovině země, a proto je jen malá naděje, že by zde bylo možné znovu obnovit již ztracenou diverzitu tropických lesů.

Plodnice termitích hub (rod Termitomyces) na prodej u silnice v Angole. Cena plného lavoru je jedno euro

„Angola je fascinující země, ale rozsáhlá deforestace výrazně omezuje možnosti výzkumu a snižuje biologickou rozmanitost. Přesto věřím, že tato zkušenost přinese cenné poznatky a poučení pro budoucí práce,“ shrnuje svoji zkušenost profesor Jan Šobotník.

Zdroj: FTZ

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content