Cesta do národního parku Quiçama
První zastávkou byl národní park Quiçama nedaleko hlavního města Luandy. Tato oblast je typickou suchou savanou s dominantními baobaby. Přesto však byla diverzita termitů poměrně nízká a omezená na několik běžných dřevožravých druhů. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je opakované vypalování rozsáhlých ploch, které v suchých podmínkách omezuje dostupnost živin pro hlínožravé druhy.
Směr sever: Uíge a zmizelé deštné pralesy
Další část terénních prací byla provedena v provincii Uíge, 250 kilometrů severovýchodně od Luandy. Cílem výzkumu byly tropické deštné lesy kontinuální s porosty Konžské pánve. Na místě bylo zjištěno, že lesy byly téměř kompletně vykáceny a vypáleny a poslední omezené zbytky jsou dostupné pouze několikahodinovým pochodem těžkým terénem.
Hledání lesa v Cambondo
Poslední část pobytu proběhla v oblasti Cambondo, přibližně 150 km východně od Luandy. I zde se výzkumníci potýkali s masivní deforestací a na zachovalé zbytky přirozeného sezónního lesa narazili až na samém konci své návštěvy.
Výsledky výzkumu: omezená diverzita termitů
Jedním z hlavních cílů výjezdu bylo studium biodiverzity termitů. Severní části Angoly jsou však natolik odlesněné, že bylo obtížné najít vhodné lokality pro práci. Výsledkem byla nízká druhová rozmanitost – převládaly běžné dřevožravé druhy termitů, zatímco hlínožravé druhy již vymizely na většině rozlohy severní Angoly. I národní parky jsou v Angole lokalizovány pouze v jižní polovině země, a proto je jen malá naděje, že by zde bylo možné znovu obnovit již ztracenou diverzitu tropických lesů.
„Angola je fascinující země, ale rozsáhlá deforestace výrazně omezuje možnosti výzkumu a snižuje biologickou rozmanitost. Přesto věřím, že tato zkušenost přinese cenné poznatky a poučení pro budoucí práce,“ shrnuje svoji zkušenost profesor Jan Šobotník.
Zdroj: FTZ
Podobné články
Degradace zemědělské půdy představuje jeden z hlavních environmentálních, agronomických a ekonomických problémů, jimž Česká republika a s ní i celý svět v současnosti čelí. Vedoucí katedry ekonomiky a nově zvolený děkan Provozně ekonomické fakulty ČZU profesor Lukáš Čechura, který se
Česká zemědělská univerzita v Praze se opět zapojila do pomocné kampaně Giving Tuesday – Den světové štědrosti. V rámci této charitativní akce uspořádala na podzim historicky třetí potravinovou sbírku. Děkujeme všem dobrovolným dárcům, kteří se jakýmkoliv způsobem rozhodli přispět na