Svátek má

Květoslava
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Cesta do Čech a zase zpátky za oceán

Doktor Jaroslav Valenta je absolventem České zemědělské univerzity v Praze a v současnosti pracuje jako PostDoc na Auburn University v Alabamě. S americkými kolegy, doktorem Amitem Moreym a doktorkou Sungeun Cho, navštívil letos na jaře svoji alma mater, ale také brněnskou MENDELU a Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Do České republiky přijeli se záměrem navázat spolupráci v oblasti vědecko-výzkumné mobility.

Právě spolupráce se zahraničními institucemi je náplní grantu York International Scholars Program, který tato univerzita vypisuje. Jaroslav Valenta o něj požádal a získal finanční prostředky, aby mohl do České republiky pozvat zástupce Agronomické fakulty Auburn University. Zajímali jsme se, co ho k tomu vedlo.

Moje důvody jsou prosté. Jednak znám mnoho lidí v akademickém i zemědělském prostředí, což mi usnadňuje navazování kontaktů a plánování itineráře. A také jsem chtěl nabídnout zajímavou možnost studentům, kteří by měli zájem o stáž nebo o studium na státní univerzitě v USA.

Vy sám jste chtěl v době doktorského studia absolvovat stáž v USA nebo v Kanadě. Povedlo se to?

Konkrétní možnost mi nabídnuta nebyla, dokonce jsem byl od svého záměru spíše odrazován pro obrovské finanční náklady a zejména vysoké nároky na studenty ze strany amerických univerzit. Nakonec ani jedno nebylo nepřekonatelnou překážkou. Z vlastní iniciativy jsem kontaktoval několik osob a dr. Amit Morey z Auburn University zareagoval souhlasně. Finanční podporu jsem pak získal díky prof. Sedmíkové, Ing. Pospíšilovi a mé vedoucí doktorského studia prof. Tůmové. Po absolvování stáže jsem byl s Auburn University v permanentním kontaktu, na dálku jsme spolupracovali na vědeckých publikacích. Když jsem pak na ČZU dokončil doktorské studium, získal jsem nabídku postdoktorské pozice na této americké univerzitě. Chtěl jsem takto vybudovaný vztah zhodnotit a proměnit v něco smysluplného, co by bylo do budoucna užitečné pro mě i pro ostatní. Nehledě na to, že jsem cítil potřebu nějak oplatit své domovské univerzitě, co mi umožnila.

Jak probíhala vaše návštěva České republiky?

Na přípravu jsem měl zhruba týden. Ve spolupráci s dalšími lidmi jsem zajistil program pro naši delegaci zahrnující návštěvu České zemědělské univerzity a setkání s lidmi, kteří zde působí. Během pobytu v České republice jsme navštívili farmu, porážku a zpracovatelský závod na drůbež, zpracovatelský závod na maso a řeznictví, mlékárnu, experimentální pracoviště testování drůbeže, Potravinářský pavilon ČZU a další zařízení. Na univerzitě jsme se setkali se zástupci katedry kvality a bezpečnosti potravin a katedry chovu hospodářských zvířat Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Jak obtížné bylo získat finanční podporu pro vaši cestu?

Na podzim roku 2023 jsem požádal o malý grant v rámci York International Scholars Program, který pořádá Agronomická fakulta Auburn University s cílem podpořit navázání spolupráce s univerzitami rozvojových zemí. Česká republika mezi takové země nepatří, spíše naopak, ale pravděpodobně jsem předložil zajímavou žádost. Grant hradil zejména cestovní a pobytové náklady zástupců univerzity, což jsem byl já, můj vedoucí doktor Amit Morey a doktorka Sungeun Cho. Cílem cesty bylo navázat spolupráci ve vědecko-výzkumné sféře, v oblasti mobility studentů, vědeckých pracovníků a podobně. I když jsme všichni z katedry drůbežářství (Department of Poultry Science), v rámci tohoto projektu jsme reprezentovali celou Agronomickou fakultu Auburn University, kam náleží i katedra rybářství a akvakultury a další specifické oblasti živočišné nebo rostlinné produkce.

S kým jste při plánování programu spolupracoval?

Obrátil jsem se na několik lidí, kteří mi pomohli sestavit neuvěřitelně bohatý program. Na ČZU to byla prof. Eva Tůmová z katedry chovu hospodářských zvířat, tedy moje vedoucí doktorského studia, která nám společně s doc. Darinou Chodovou zajistila setkání s dalšími zástupci katedry a se studenty. Při té příležitosti jsme si vzájemně představili svá pracoviště a odprezentovali výzkumné zájmy. Velmi zajímavá byla prohlídka laboratoří, kde nás studenti seznámili se svými projekty a experimenty. Prof. Tůmová nás vzala i do výuky, což byla skvělá šance pro prezentaci Auburn University, a zajistila pro nás exkurzi do podniku MTD Ústrašice a do nového Potravinářského pavilonu FAPPZ.

Také jsem oslovil doc. Daniela Bureše z katedry kvality a bezpečnosti potravin, který nám s vedoucím této katedry doc. Pavlem Kloučkem umožnil setkání u nich na pracovišti. Kromě vzájemné prezentace byla součástí této návštěvy prohlídka celé katedry včetně laboratoří. Doc. Daniel Bureš nám zprostředkoval setkání s Františkem Kšánou, což je asi nejznámější český řezník. S tímto mistrem svého řemesla jsme probrali možnosti případné spolupráce. Ukázal nám zpracovatelský závod, kde se nejen bourá, ale i vyrábí unikátní české masné a uzenářské výrobky, vzal nás do centra Prahy, kde provozuje fantastické řeznictví Naše maso, a nakonec na večeři do restaurace Kantýna. Ta je součástí konceptu Ambiente, s nímž František Kšána úzce spolupracuje.

Další zastávkou vaší návštěvy v České republice byla Mendelova univerzita v Brně. Jak to probíhalo tam?

V Brně pro nás prof. Martina Lichovníková zorganizovala exkurzi do zpracovatelského závodu drůbeže společnosti Rabbit Trhový Štěpánov, a. s., a také společné setkání se zástupci Technologické fakulty UTB ve Zlíně, konkrétně v Ústavu technologie potravin a Ústavu inženýrství polymerů. Vzájemně jsme si představili naše univerzity, vědecko-výzkumné záměry a možnosti spolupráce. Návštěvu zakončila exkurze do laboratoří.

A také jste zamířili na jih Čech…

Ano, díky doktorandce Ing. Gabriele Valenta jsme byli na exkurzi rodinné Farmy u lesa v Sudoměřicích u Bechyně, kde kromě řady dalšího provozují čtyři haly pro výkrm kuřecích brojlerů. S farmářem jsme diskutovali o problematice rodinného hospodaření, o výkrmu kuřat, ale i o českém zemědělství.

Mně se podařilo domluvit unikátní návštěvu Choceňské mlékárny s ochutnávkou speciálních produktů a s detailní prohlídkou celého výrobního procesu a technologií. Zde jsme probírali problematiku kvality a bezpečnosti mléčných produktů.

Když už jste americké kolegy pozval k nám do Česka, byl by hřích neukázat jim něco z jeho krás.

Nepochybně. Seznámili se s typickou českou gastronomií, prohlédli si Prahu a navštívili zámek Hluboká nad Vltavou, Tábor, Litomyšl, Vysoké Mýto a Zlín.

Co považujete za nejdůležitější výsledek vaší návštěvy?

Musím zmínit hned několik významných momentů. Hlavní spolupráce již započala s katedrou kvality a bezpečnosti potravin, která umožnila několikatýdenní stáž dvou studentek z katedry drůbežářství Auburn University na ČZU. Doc. Daniel Bureš a doc. Pavel Klouček připravili zajímavý experiment, který je první vlaštovkou spolupráce mezi oběma univerzitami, a to také s ohledem na to, že na letošní podzim se chystá tříměsíční stáž na Auburn University pro studentku z katedry kvality a bezpečnosti potravin ČZU. Určité náznaky spolupráce jsme zaznamenali s Františkem Kšánou a ze strany UTB ve Zlíně. Společných vědecko-výzkumných zájmů jsme nalezli hned několik.

Rozhovor připravila: Lenka Prokopová

Foto: archiv Jaroslava Valenty 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content