Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česká zemědělská univerzita zve na Evropský týden udržitelného rozvoje

Evropský týden udržitelného rozvoje je celoevropská iniciativa, jejímž cílem je zviditelnění projektů, akcí, aktivit, vládních a nevládních organizací, které se zabývají zásadami a principy udržitelného rozvoje (www.tydenudrzitelnosti.cz). V České republice se koná od roku 2015 a mezi partnery patří i Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Letos se uskuteční v termínu od 18. září do 8. října 2023.

Česká zemědělská univerzita v Praze se Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR) zúčastní oficiálně letos poprvé. „Do iniciativy se ČZU zapojuje v rámci Centralizovaného rozvojového programu UNILEAD 2. Společně s dalšími 23 univerzitami jsme tak reagovali na oslovení garantem programu,“ říká Simona Dvořáková z Oddělení rozvoje a udržitelnosti ČZU.

ČZU ve spolupráci s jednotlivými fakultami připravila pro ETUR řadu zajímavých akcí pro studenty, zaměstnance i veřejnost. Patří mezi ně SWAPy (vzájemná výměna věcí), workshopy, přednášky, výstavy a mnoho dalšího.

SWAPy budou celkem tři. V Knihovně ČZU se bude konat SWAP knih a učebnic. Zde můžete jakoukoliv vaši knihu nebo učebnici odložit a odnést si jinou bez nutnosti ji vracet. Knižní SWAP pod názvem RECYKLÁTOR/RE-USE-SHELF probíhá v Knihovně ČZU celoročně. „Naším záměrem je knižní SWAP také více zviditelnit pro veřejnost, například pro naše sousedy v Suchdole nebo v Lysolajích.“

Líbit by se vám mohl také Plant SWAP, který pořádá Fakulta tropického zemědělství. Máte-li doma přebytečnou rostlinu či květinu, například se vám podařilo některou rozmnožit tak, že už vám z toho jde hlava kolem, nebo se stěhujete a už nemáte kam rostlinku umístit, můžete ji přinést na Plant SWAP, odkud si ji naopak odnese někdo, komu udělá radost. „Samozřejmě je důležité připomenout, aby lidé nosili jen zdravé rostliny, aby si nový vlastník nepřinesl domů nežádané škůdce,“ upozorňuje Simona Dvořáková.

I milovníci módy a oblečení si přijdou na své. V Menze ČZU budou připraveny stojany s ramínky pro SWAP oblečení. Tam můžete přinést hezké použitelné oblečení, které již dlouho leží ve vašem šatníku, protože se vám k ničemu nehodí nebo již několik let čekáte, že vám opět padne. Odnést si naopak můžete nový slušivý kousek. „Oblečení, které si nikdo neodnese, nakonec určitě neskončí v popelnici. Darujeme je některé z charitativních organizací.“

SWAP oblečení bude doplňovat i malá panelová výstava o udržitelné módě. Nasměruje vás k zamyšlení, odkud běžné a cenově velmi levné oblečení vlastně pochází a jak se žije lidem, kteří jej vyrábějí.

Nezapomenutelným a velmi kreativním zážitkem bude i možnost výroby vlastních barefoot sandálů. Za malý poplatek (200 Kč), kterým je zpoplatněn materiál, si můžete ve workshopu jedny vlastnoručně vyrobit.

Evropský týden udržitelného rozvoje letos oficiálně probíhá od 20. do 26. září, jsou však do něj vztaženy všechny akce konající se od 18. září do 8. října. Hlavní program na ČZU proběhne od 18. do 22. září, ale další akce se budou pořádat až do 6. října. Součástí programu budou hlavně přednášky: „Jako příklad mohu uvést přednášku o alternativních zdrojích výživy, jako je hmyz, který se může stát udržitelným řešením výživy budoucnosti. Další přednáška bude o bioplynu s ukázkou malé bioplynové stanice. Ta byla instalována Fakultou tropického zemědělství v rámci studentského projektu ČZU Campus Sustainability Challenge. Fairtrade přednášce bude předcházet i Férová snídaně,“ zve do kampusu ČZU v Suchdole Simona Dvořáková.

Takzvanou Férovou snídani připraví studenti ze studentského spolku Be Fair. Snídaně bude probíhat formou venkovního pikniku a samozřejmě udržitelně. Nečekejte proto žádné nádobí na jedno použití. Na snídani je potřeba si s sebou vzít vlastní hrníček a deku, a třeba i přinést něco z vlastní kuchyně – buchtu, perník nebo bábovku či cokoliv jiného, co jste připravili z fairtrade surovin (např. kakao, cukr, čokoláda, banány) nebo bio výrobků (vajíčka, mléko). Cílem není jen podpořit tropické zemědělce, ale i naše eko-farmáře, a upozornit na potřebu využívání místních zdrojů. Následné přednášky o fairtrade povedou k zamyšlení, do jaké míry si uvědomujeme, odkud pochází některé komodity, které využíváme, a za jakých podmínek a kým jsou vyráběny.

Velkou účast, která má ovšem počet omezených míst (80), očekáváme také na workshopu s názvem Hospodárně v kuchyni aneb Jak ulevit životnímu prostředí i vlastní peněžence. Workshop bude z důvodu kapacity určen pouze pro zaměstnance a studenty ČZU a připravila jej pro nás iniciativa Zachraň jídlo,“ pokračuje Simona Dvořáková. Na tomto workshopu si vyrobíte pesto z něčeho, co byste asi původně nejspíš pokládali za odpad – z mrkvové natě.

Možná si lámete hlavu s tím, jak pomoci životnímu prostředí a přírodě kolem nás. „Každý z nás svým způsobem života nějak ovlivňuje životní prostředí. Je důležité, aby tak každý převzal svůj díl odpovědnosti a nenechával řešení na ostatních. V Evropském týdnu udržitelného rozvoje na ČZU se dozvíte, jak můžete své životní prostředí pozitivně ovlivnit jako jednotlivec,” zve na akci Simona Dvořáková. Můžete se zde nejen mnoho zajímavého dozvědět, ale také ochutnat udržitelné jídlo nebo se udržitelně obléknout.

Celý program a více informací najdete zde: https://etur.czu.cz

Nejste z Prahy nebo by vás zajímalo ještě mnohem víc? Akce univerzit k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje najdete na stránkách https://sustain.muni.cz/o-nas/kdo-jsme-a-co-delame/projekt-unilead/etur_unilead, případně ještě více akcí najdete přímo na stránkách ETUR.

https://www.tydenudrzitelnosti.cz/etur/

Věra Klimšová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content