Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česká zemědělská univerzita v Praze pomáhá svým ukrajinským studentům a nabízí azyl jejich příbuzným a blízkým

Ubytování na kolejích, základní životní potřeby, zázemí a kompletní informační servis poskytne ČZU v Praze příbuzným a blízkým svých ukrajinských studentů. Prozatím vyčlenila 150 lůžek a další, v řádu stovek, by se měla pro tento účel ještě uvolnit. Příjezd a ubytování uprchlíků a humanitární pomoc koordinuje skupina UKRAJINA help, která byla na ČZU vytvořena bezprostředně po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Do pomoci se zapojila také stovka dobrovolníků z řad studentů a zaměstnanců ČZU.

Bezprostředně po vypuknutí konfliktu ČZU jednomyslným rozhodnutím kolegia rektora odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině a zahájila adresnou pomoc ukrajinským studentům, jejich příbuzným a blízkým. Prvním krokem bylo vyhlášení veřejné sbírky. Účelnost využití finančních prostředků bude pod kontrolou vedení ČZU a Ekonomické komise Akademického senátu ČZU.

„Za první čtyři dny se na kontě shromáždilo zhruba půl milionu korun. Peníze poslouží především na zajištění základních životních potřeb lidí zasažených válkou, které na ČZU budeme hostit. Kromě toho jsme na univerzitě vyčlenili prostor pro shromažďování materiální pomoci pro uprchlíky. Zajistíme jim ubytování, stravu i psychologickou pomoc, kterou po strastiplném útěku z válečné oblasti mnozí z nich určitě rádi vyhledají. Další kroky podnikneme v závislosti na aktuální situaci. Chceme, aby se u nás všichni běženci cítili dobře a bezpečně,“ říká rektor ČZU v Praze Petr Sklenička.

Studentské koleje jsou v tuto chvíli připraveny na ubytování 150 uprchlíků. K dispozici budou mít základní servis a „balíček první pomoci“ s hygienickými potřebami, potravinami, nápoji a letáčkem s důležitými informacemi a kontakty. Dále univerzita pro uprchlíky chystá např. zdravotnickou a psychologickou pomoc. Po celou dobu pobytu budou mít zajištěno stravování zdarma.

Pro každého z válečných běženců připravuje ČZU identifikační kartu, aby mohli prokázat svoji totožnost při pohybu po městě a vyřizování svých záležitostí. V takových případech budou moci ponechat své děti pod dohledem pečovatelek dětské skupiny Poníček, která na ČZU už deset let funguje pro děti zaměstnanců. V plánu je i sportovní a kulturní program pro dospívající mládež.

V budově Knihovny ČZU je k 1. březnu k dispozici místnost, kde je možné realizovat konzultace/poradenství a samozřejmě zde bude možné využívat studovnu s počítači, možností tisku, kopírování a skenování.

Na ČZU v Praze bylo dále zřízeno kontaktní místo pro studenty, kteří potřebují pomoc, ale i pro ty, kteří jsou ochotni pomáhat. Univerzita rovněž zajišťuje psychologickou pomoc pro studenty i pro očekávané válečné utečence, chystá začlenění studentů a akademiků z Ukrajiny do studijních programů a výzkumných projektů.

Pomoc nabízí také veterinární ambulance, která od loňského roku funguje při Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Ošetření zdarma včetně povinného očkování proti vzteklině poskytne zvířatům, která si s sebou přivezou válečník uprchlíci z Ukrajiny.

Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content