Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česká zemědělská univerzita v Praze obhajuje své prvenství v udržitelnosti

V tématech udržitelnosti a společenské odpovědnosti je ČZU opakovaně nejlépe hodnocenou univerzitou v republice. V letošním ročníku mezinárodního žebříčku UI Green Metric University Ranking, který hodnotí udržitelnost univerzit, se umístila na 62. pozici z celkového počtu 956 univerzit.

„Již po několikáté jsme obhájili své prvenství v České republice a vzhledem ke skutečnosti, že se počet univerzit hodnocených v tomto žebříčku značně rozšiřuje, považuji hodnocení ČZU za velmi dobré, a to i s ohledem na vzrůstající celosvětovou konkurenci. Čím dál více univerzit přebírá odpovědnost za svou činnost. Excelentní výzkum a projekty, které naše univerzita řeší, ji společně se snahou vychovávat kvalitní absolventy předurčují k tomu, aby šla ostatním vysokoškolským institucím příkladem,“ uvádí prorektor pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti doc. Petr Valášek.

Žebříček UI Green Metric University Ranking ověřuje a hodnotí data v šesti hlavních kategoriích. Patří do nich infrastruktura, energie a klimatická změna, nakládání s odpady, hospodaření s vodou, doprava a vzdělávání. Nově byla letos hodnocena adaptace na celosvětovou koronavirovou pandemii.

V loňském roce zvítězil nedávno postavený Pavilon tropického zemědělství v soutěži Adapterra Awards 2021 v kategorii Pracovní prostředí o nejlepší projekty, reagující na klimatické změny. ČZU taktéž převzala ocenění za první místo v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost v kategorii Veřejný sektor, velké a střední podniky – chytré inovace.

V roce 2021, kdy koronavirová pandemie stále tlumila mnohé aktivity, se ČZU podařilo úspěšně dokončit několik projektů přispívajících k rozvoji, modernizaci a inovacím v kampusu. Kromě toho univerzita kontinuálně podniká celou řadu aktivit, jimiž přispívá k šetrnému provozu organizace.

ČZU se ve svém kampusu na okraji Prahy pyšní mnoha zelenými technologiemi, které mírní negativní dopady na životní prostředí a přispívají k lepšímu klimatu. Patří mezi ně zelené střechy, jejichž povrch pokrývají nejrůznější rostliny včetně menších stromků. Ve většině případů zelené střechy odvádějí dešťovou vodu do retenčních nádrží, odkud se voda znovu využívá jako zálivka nebo ke splachování toalet. Zelené střechy ochlazují okolí, zlepšují kvalitu vzduchu, zvyšují biodiverzitu, pomáhají s úsporou vody a také chrání povrch střech před vnějšími vlivy, čímž prodlužují jejich životnost. Jiným příkladem mohou být filtrační zařízení na vodu, díky nimž se každoročně ušetří okolo 10 000 kg plastu.

V kampusu najdeme květnaté louky, parky, plochy hustě porostlé stromy, Libosad, záhony s jedlými plody a bylinkami, experimentální zemědělská pole, jezírka, mokřad, stáje se zvířaty a tisíce okrasných rostlin. Součástí péče o areál je také kompostování organického odpadu, který činí velký podíl celkového odpadu ČZU. V loňském roce bylo v kampusu zkompostováno 165 tun bio odpadu. Studenti i zaměstnanci mají v areálu možnost využít pěti různých druhů kompostérů. Mimo to se v areálu komplexně třídí veškerý odpad – i kovy, tonery a elektroodpad. Truhlárna ČZU například veškerý svůj dřevěný odpad využívá k výrobě briket nebo pilin, které se využijí ve stájích ČZU.

ČZU podporuje cirkulární ekonomiku a svým studentům nabízí výhodnější tarify pro využívání carsharingových služeb Uniqway ve spolupráci se Škoda Auto. V kampusu je také v provozu Free shop ČZU, který přijímá pro někoho již nepotřebné funkční věci, které by jinak skončily jako odpad, a zdarma je daruje novým majitelům, kterým ještě mohou dobře posloužit. V Knihovně ČZU a na kolejích obdobně fungují takzvané Re-Use pointy. V některých restauracích v kampusu je možné si zakoupit vratné termo kelímky na kávu nebo ReKrabičky na jídlo. V ČZU Shopu v menze lze zase zakoupit velké množství bezobalové drogerie, fairtrade a bio produktů.

Česká zemědělská univerzita vyzývá k udržitelnému přístupu pravidelně i studenty a zaměstnance, kteří mají v rámci soutěže ČZU Campus Sustainability Challenge každoročně možnost přijít s návrhem nového opatření nebo projektu, který univerzitě pomůže stát se udržitelnější institucí. Vybrané projekty jsou s podporou vedení realizovány. Mimo to může kdokoliv vznést své podněty k tématu udržitelnosti na ČZU na webových stránkách csr.czu.cz.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content