Svátek má

Soňa
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors

Česká zemědělská univerzita se chce stát součástí Evropské univerzitní aliance

„Společně pro udržitelnou budoucnost: Buďme agenty změny, kterou naše planeta potřebuje.“ Taková je základní filozofie sedmi univerzit, které se už dvě desetiletí sdružují v síti Euroleague for Life Sciences. Nyní mají v plánu ještě pevnější spojenectví. Česká zemědělská univerzita je součástí této prestižní komunity.

Mezinárodní společenství univerzit známé pod zkratkou ELLS spolupracuje v oblastech managementu přírodních zdrojů, zemědělských a lesnických věd, věd o živé přírodě, veterinárních věd, environmentálních a veterinárních věd. Nyní společně aspirují na mnohem užší propojení pod hlavičkou Evropská univerzita Life. V lednu podalo všech sedm univerzit žádost o financování společného projektu v rámci programu Erasmus.

Co mají tyto univerzity společného? Především přesvědčení, že naše planeta má několik velkých problémů, jako je například změna klimatu, ztráta rostlin a zvířat a přemnožení lidí v městech. A že to má vážné důsledky pro naše jídlo, zdraví a životní prostředí, a tak musíme začít dělat změny, aby byly naše způsoby produkce jídla a využívání zdrojů udržitelné pro budoucnost. Toto se nazývá udržitelné potravinové systémy.

ČZU se chce stát součástí skupiny univerzit s názvem LIFE, která bude pracovat na řešení těchto problémů a bude se snažit vzdělat další generace studentů a profesionálů, aby spolupracovali a našli nová řešení. Pomůžou také s tvorbou nových, pro budoucnost udržitelných systémů.

Proto se na základě dvacetileté spolupráce a společné dlouhodobé strategie v rámci Euroleague for Life Sciences (ELLS) přední evropské univerzity v oblasti zemědělství a life sciences spojily, aby se staly skutečnou Evropskou univerzitou s názvem „LIFE: Euroleague for Life Sciences“.

„Na konci ledna podala tzv. Evropská univerzita, tedy konsorcium sedmi ´life sciences´ univerzit žádost o financování ve výzvě Erasmus. Cílem je získat z Erasmu financování mnohem užšího propojení. Jestli se to podaří, vznikne Evropská univerzita LIFE s podtextem Euroleague for Life Sciences,“ říká vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů ČZU Lukáš Pospíšil a upřesňuje: „To nám přinese efektivnější propojení se zahraničím, rozšíří se možnosti propagace našich studijních programů, studenti budou mnohem víc vystaveni zahraničnímu vlivu. Pro internacionalizaci ČZU to bude znamenat velký impulz. I když jsme na tom dnes velmi dobře, slabá místa ještě máme, a právě tento projekt nám je má pomoci překonat. Měla by se např. zlepšit flexibilita studijních programů nebo uznávání výsledků studia v zahraničí.“

Jak žádost o finanční podporu pro Evropskou univerzitu dopadne, se dozvíme v červnu.

Lenka Prokopová / Mikuláš Josek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content