
Mezinárodní společenství univerzit známé pod zkratkou ELLS spolupracuje v oblastech managementu přírodních zdrojů, zemědělských a lesnických věd, věd o živé přírodě, veterinárních věd, environmentálních a veterinárních věd. Nyní společně aspirují na mnohem užší propojení pod hlavičkou Evropská univerzita Life. V lednu podalo všech sedm univerzit žádost o financování společného projektu v rámci programu Erasmus.
Co mají tyto univerzity společného? Především přesvědčení, že naše planeta má několik velkých problémů, jako je například změna klimatu, ztráta rostlin a zvířat a přemnožení lidí v městech. A že to má vážné důsledky pro naše jídlo, zdraví a životní prostředí, a tak musíme začít dělat změny, aby byly naše způsoby produkce jídla a využívání zdrojů udržitelné pro budoucnost. Toto se nazývá udržitelné potravinové systémy.
ČZU se chce stát součástí skupiny univerzit s názvem LIFE, která bude pracovat na řešení těchto problémů a bude se snažit vzdělat další generace studentů a profesionálů, aby spolupracovali a našli nová řešení. Pomůžou také s tvorbou nových, pro budoucnost udržitelných systémů.
Proto se na základě dvacetileté spolupráce a společné dlouhodobé strategie v rámci Euroleague for Life Sciences (ELLS) přední evropské univerzity v oblasti zemědělství a life sciences spojily, aby se staly skutečnou Evropskou univerzitou s názvem „LIFE: Euroleague for Life Sciences“.
„Na konci ledna podala tzv. Evropská univerzita, tedy konsorcium sedmi ´life sciences´ univerzit žádost o financování ve výzvě Erasmus. Cílem je získat z Erasmu financování mnohem užšího propojení. Jestli se to podaří, vznikne Evropská univerzita LIFE s podtextem Euroleague for Life Sciences,“ říká vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů ČZU Lukáš Pospíšil a upřesňuje: „To nám přinese efektivnější propojení se zahraničím, rozšíří se možnosti propagace našich studijních programů, studenti budou mnohem víc vystaveni zahraničnímu vlivu. Pro internacionalizaci ČZU to bude znamenat velký impulz. I když jsme na tom dnes velmi dobře, slabá místa ještě máme, a právě tento projekt nám je má pomoci překonat. Měla by se např. zlepšit flexibilita studijních programů nebo uznávání výsledků studia v zahraničí.“
Jak žádost o finanční podporu pro Evropskou univerzitu dopadne, se dozvíme v červnu.
Lenka Prokopová / Mikuláš Josek
Podobné články
Fakulta životního prostředí ČZU v Praze chystá i letos oslavy Dne Země. Zváni jsou všichni, kteří si chtějí připomenout tento tradiční svátek planety. Den Země na FŽP se koná ve čtvrtek 24. dubna v prostorách atria a přilehlé přednáškové místnosti.
„I malé kroky jednotlivce mohou být velkým krokem pro společnost a prostředí, ve kterém žijeme.“ Taková je základní filozofie aktivit Oddělení rozvoje a udržitelnosti České zemědělské univerzity, které ve čtvrtek 24. dubna 2025 pořádá CSR konferenci Společně k udržitelné budoucnosti.