Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česká zemědělská univerzita se chce stát součástí Evropské univerzitní aliance

„Společně pro udržitelnou budoucnost: Buďme agenty změny, kterou naše planeta potřebuje.“ Taková je základní filozofie sedmi univerzit, které se už dvě desetiletí sdružují v síti Euroleague for Life Sciences. Nyní mají v plánu ještě pevnější spojenectví. Česká zemědělská univerzita je součástí této prestižní komunity.

Mezinárodní společenství univerzit známé pod zkratkou ELLS spolupracuje v oblastech managementu přírodních zdrojů, zemědělských a lesnických věd, věd o živé přírodě, veterinárních věd, environmentálních a veterinárních věd. Nyní společně aspirují na mnohem užší propojení pod hlavičkou Evropská univerzita Life. V lednu podalo všech sedm univerzit žádost o financování společného projektu v rámci programu Erasmus.

Co mají tyto univerzity společného? Především přesvědčení, že naše planeta má několik velkých problémů, jako je například změna klimatu, ztráta rostlin a zvířat a přemnožení lidí v městech. A že to má vážné důsledky pro naše jídlo, zdraví a životní prostředí, a tak musíme začít dělat změny, aby byly naše způsoby produkce jídla a využívání zdrojů udržitelné pro budoucnost. Toto se nazývá udržitelné potravinové systémy.

ČZU se chce stát součástí skupiny univerzit s názvem LIFE, která bude pracovat na řešení těchto problémů a bude se snažit vzdělat další generace studentů a profesionálů, aby spolupracovali a našli nová řešení. Pomůžou také s tvorbou nových, pro budoucnost udržitelných systémů.

Proto se na základě dvacetileté spolupráce a společné dlouhodobé strategie v rámci Euroleague for Life Sciences (ELLS) přední evropské univerzity v oblasti zemědělství a life sciences spojily, aby se staly skutečnou Evropskou univerzitou s názvem „LIFE: Euroleague for Life Sciences“.

„Na konci ledna podala tzv. Evropská univerzita, tedy konsorcium sedmi ´life sciences´ univerzit žádost o financování ve výzvě Erasmus. Cílem je získat z Erasmu financování mnohem užšího propojení. Jestli se to podaří, vznikne Evropská univerzita LIFE s podtextem Euroleague for Life Sciences,“ říká vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů ČZU Lukáš Pospíšil a upřesňuje: „To nám přinese efektivnější propojení se zahraničím, rozšíří se možnosti propagace našich studijních programů, studenti budou mnohem víc vystaveni zahraničnímu vlivu. Pro internacionalizaci ČZU to bude znamenat velký impulz. I když jsme na tom dnes velmi dobře, slabá místa ještě máme, a právě tento projekt nám je má pomoci překonat. Měla by se např. zlepšit flexibilita studijních programů nebo uznávání výsledků studia v zahraničí.“

Jak žádost o finanční podporu pro Evropskou univerzitu dopadne, se dozvíme v červnu.

Lenka Prokopová / Mikuláš Josek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content