Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česká zemědělská univerzita oslaví Měsíc žen a dívek ve vědě

Druhá únorová neděle s datem 11. 2. 2024 je svátkem všech žen a dívek, které svůj profesní život zasvětily vědě. Má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den žen a dívek ve vědě v prosinci 2015 a od té doby se slaví na celém světě.

Česká republika patří mezi evropské země s nejnižším odměňování žen na akademické půdě, a to zejména v technických oborech a přírodních vědách. Záměrem mezinárodního projektu AGRIPEG, který běží od začátku minulého roku, je tyto podmínky narovnat.

Jak je na tom v tomto směru Česká zemědělská univerzita? Jako dlouhodobě nejudržitelnější univerzita v republice by měla hrát pozitivní roli i pokud jde o postavení jejích vědkyň a výzkumnic. Genderová rovnost je totiž jedním z Cílů udržitelného rozvoje OSN.

Jak jsme na tom na ČZU a kde jsou případné rezervy, se dozvíme ze série rozhovorů se ženami-vědkyněmi, které pro vás připravujeme u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. U nás se bude slavit celý měsíc a symbolicky vyvrcholí 8. března, na Mezinárodní den žen. První rozhovor vám nabídneme s Ing. Janou Mazancovou, Ph.D., z katedry udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství ČZU.

V roce 2021 generální tajemník OSN António Guterres k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě uvedl: „Nerovnost postavení mužů a žen ve vědě se odráží v počtu publikací, v oceňování a zejména v oblasti financování. Ženy a dívky patří do vědy! Stereotypy ale odvádí ženy z vědeckých oborů. Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací. Pokud nebude víc žen v oborech přírodních a technických věd, bude svět i nadále utvářen muži a pro muže a potenciál žen zůstane nevyužitý. Musíme proto zajistit, aby dívky měly možnost studovat obory, v nichž vidí své budoucí uplatnění: například programování, strojařství, cloudové technologie, robotika nebo zdravotnictví.“

Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content