„Nemohl jsem tomu ani uvěřit. Ale když jsem den předtím viděl, co dokázal Martin Fuksa se svým fenomenálním výkonem, a když jsem se připravoval na svůj závod kousek od tribuny a slyšel českou hymnu, říkal jsem si: Je to neuvěřitelné, ale je to možné. Když jsem šel do finále, už jsem věděl, že ten pátý flek tam je, ale pokud pojedu to, na čem jsme pracovali, mohlo by to být na medaili,“ řekl bezprostředně po vítězné jízdě pro ČT sport Josef Dostál. Také připustil, že to pro něj bylo emočně velmi náročné: „Celé olympijské hry, kdy český tým měl málo medailí, jsem cítil tlak na to, že by bylo fajn nějakou zajet a pomoct České republice. Věřil jsem týmu, věřil jsem tomu, co jsme udělali v poslední době, a byl to obrovský kus práce. Ta zlatá je určitě nejen moje, ale i celého týmu lidí, kteří se mnou spolupracovali.“
Rychlostní kanoista závodící na kajaku Josef Dostál si tak na své konto připsal k dlouhé sérii úspěchů ještě olympijské zlato. Je pětinásobným mistrem světa v kategorii kajakářů a čtyřnásobným olympijským medailistou. Má bronzovou medaili z Letních olympijských her 2012 v Londýně a z Letních olympijských her 2016 v Riu se čtyřkajakem z kilometrové trati. V Riu 2016 přidal na stejné vzdálenosti i stříbro na singlkajaku. V Tokiu 2020 získal bronz na téže distanci v deblkajaku. A z pařížských her, jichž se zúčastnilo devět studentů a absolventů ČZU, si jako jediný z nich odváží cennou trofej. Posíláme velkou gratulaci!
Mezi favority českého olympijského týmu byli i další sportovci spojení s Českou zemědělskou univerzitou. Absolvent Provozně ekonomické fakulty Tomáš Staněk se dostal do finále ve vrhu koulí. A oštěpař Jakub Vadlejch z téže fakulty neobhájil tokijské stříbro a bronz mu unikl o pouhých pět centimetrů.
Česká zemědělská univerzita v Praze má v řadách studentů vrcholové sportovce, mistry světa, olympioniky i ligové hráče. A nyní i olympisjkého vítěze. „Josefu Dostálovi z celého srdce blahopřeji k fenomenálnímu výkonu a k zisku nejcennějšího kovu pod olympijskými kruhy. Děkuji i všem ostatním, kteří se na olympiádu probojovali, i když nedosáhli na medaile. Už jen jejich přítomnost na tak prestižní sportovní akci je v každém případě dobrou vizitkou pro naši univerzitu. Snažíme se sportujícím studentům vytvořit podmínky, aby dobře zvládali náročný trénink i studijní povinnosti, což mnohdy není jednoduché,“ říká rektor ČZU v Praze Petr Sklenička.
České olympijské výpravě udělal velkou radost hned zpočátku her bronz pro družstvo kordistů, kteří se postarali o první českou medailovou trofej porážkou domácích favoritů. Ve stejném dni přišla z Paříže ta nejlepší zpráva, první české zlato pro tenisový pár Kateřina Siniaková-Tomáš Macháč. Na druhou zlatou jsme si museli počkat až do pátečního finále, kdy si trojnásobný mistr světa v rychlostní kanoistice Martin Fuksa připsal na své konto olympijské vítězství. Pro českou reprezentaci tak na trati 1000 metrů zajistil třetí a nejcennější kov. Den poté na jeho famózní výkon navázal na stejně dlouhé trati Josef Dostál ziskem třetího českého olympijského zlata. A medailovou sbírku našich olympioniků ještě na závěr rozšířila o bronz oštěpařka Nikola Ogrodníková. Česko má tak na kontě pět medailí.
Děkujeme za reprezentaci a gratulujeme všem!
Lenka Prokopová
Na olympiádě v Paříži reprezentovali ČR tito studenti nebo absolventi ČZU:
- Jakub Vadlejch – atletika, hod oštěpem
- Josef Dostál – rychlostní kanoista
- Matěj Krsek – atletika, běh na 400 m a ve štafetách na 4 × 400 metrů
- Tomáš Staněk – atletika, vrh koulí
- Vít Müller – atletika, běh na 400 m překážek a ve štafetách na 4 × 400 metrů
- Pavlína Flamíková – veslařka
- Lenka Antošová – veslařka
- Sára Kousková – golf
- Petr Nymburský – sportovní střelba
Všem našim olympionikům děkujeme za reprezentaci univerzity i České republiky a gratulujeme ke skvělým sportovním výkonům.
Podobné články
V předvečer 35. výročí sametové revoluce, 17. listopadu 2024, se na zámku v Lužanech u Přeštic předávaly Ceny Josefa Hlávky. Každoročně je udílí Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, nejstarší česká nadace založená Dr. Josefem Hlávkou v roce 1904. Cena
Proděkanka pro mezinárodní vztahy na Fakultě tropického zemědělství ČZU Ing. Petra Chaloupková, Ph.D., dr. h. c., získala prestižní ocenění ICA Excellence Award v kategorii „Networking“. Toto uznání uděluje Asociace zemědělských univerzit v Evropě (ICA) sdružující více než 70 univerzit. Dr.