V soutěžní sekci programu letošního Prague Science Film Fest (PSFF) bojovalo o titul Nejlepší mezinárodní vědecký dokument celkem jedenáct filmů ze Spojeného království, Francie, Švédska, Kanady, Řecka, Nizozemska, Švýcarska a Spojených států. Jak naznačuje motto letošního ročníku „fitcheck“, ústředním motivem bylo téma zdraví, ať už z pohledu těla, psychiky či životního prostředí. Pro Českou zemědělskou univerzitu téma zcela zásadní, jak připomíná její kvestor Jakub Kleindienst: „Péče o zdraví našich studentů a zaměstnanců je naší prioritou. Právě letos jsme zahájili projekt zaměřený na testování a prevenci onemocnění. Udržitelnost, o jejíž principy se opíráme v celé naší činnosti, se nevyhnutelně týká i zdraví. Tak jako pomocí nejrůznějších strategických metod a nástrojů pečujeme například o krajinu, která je zdrojem všech nezbytných potřeb pro život, umožňujeme také nejmodernější péči o lidské zdraví a následnou kvalitu života obecně. Vzhledem k tomu, že se jednotlivé faktory ovlivňují, jsme si jisti dosažením vzájemné harmonie. Společně s letošním tématem Praque Science Film Fest se snažíme podnítit dialog o zdraví a vědě,“ říká Jakub Kleindienst.
Dialog o zdraví a vědě letošní přehlídka populárně-vědeckých dokumentů rozhodně podnítila. V soutěži byla zastoupena i Česká republika, a to filmem Planeta Praha. Právě ten nejvíce zaujal mladé diváky a divačky a obdržel Cenu studentské poroty složenou ze studentstva České zemědělské univerzity. „Film odhaluje rozmanité druhy rostlin a živočichů v městském prostředí, zvýrazňuje jejich schopnost přizpůsobit se urbanizaci a poukazuje na dopady klimatických změn. Jeho mimořádně působivá vizuální stránka a cenný příspěvek k povědomí o městské divoké přírodě zaujaly porotu a zaslouženě si získal vítězství.”
Porotu mezinárodní soutěže složenou ze zástupců fakult a vedení ČZU nejvíce zaujal dokument Svět pod zemí (Planet Soil) od tvůrců Marka Verkerka a Ignase van Schaicka. Porota ocenila především pozoruhodné estetické zpracování „nabízející ohromující makro záběry, které nás zavádějí do fascinujícího světa půdního hmyzu. Díky těmto detailům nám film představuje dosud nepoznaný a záhadný svět, který často přechází nezpozorovaný.”
Rektor ČZU profesor Petr Sklenička udělil zvláštní ocenění dokumentárnímu filmu Správná místa nikdy nebývají (True Places Never Are) pro jeho kvalitu a unikátní kombinaci témat. „Film nás zavádí na ostrov, kde se propojuje ornitologie s kvantovou fyzikou v neotřelém pohledu na svět. Tento pozoruhodný snímek vybízí k zamyšlení nad tím, co hledáme ve světě kolem sebe.”
Tradičním vyvrcholením přehlídky populárně vědeckých dokumentů je Grand Prize, kterou uděluje PSFF společně se svým partnerským festivalem Academia Film Olomouc. O tuto cenu se uchází jak jedenáct soutěžních filmů PSFF, tak snímky mezinárodní soutěže letošního 58. ročníku AFO, která se konala na konci dubna t.r. Porota složená z odbornic a odborníků z oblasti popularizace vědy a dokumentárního filmu udělila toto ocenění ve výši 10 tisíc amerických dolarů filmu Archa zapomnění. Snímek režiséra Iana Cheneyho označila za „skutečně originální a mimořádný film, který si klade hluboké a existenciální otázky s humorem, pokorou, upřímností a s jedinečně hravým filmovým jazykem.” Podle poroty jde o „upřímnou snahu zachytit ukládání vzpomínek v přírodě, touhu zanechat lidskou stopu na tomto světě – a v neposlední řadě postavit obří archu.”
Vzhledem k vysoké kvalitě soutěžních filmů měla porota Grand Prize náročné rozhodování. Proto udělila čestné uznání dokumentu Usměj se a zamávej „představujícímu mimořádnou bytost, která zaplnila celý prostor a probudila naši touhu po dalším zkoumání.”
Letošní soutěžní výběr hodnotí programový režisér festivalu Zdeněk Rychter: „Chtěli jsme se blíže věnovat umělečtějším a odvážnějším možnostem ztvárnění a narušit dlouho zaběhnuté představy o tom, co je popularizační dokument.” Vizuálně působivé snímky se věnují například vlivu potravin na naše zdraví, ztrátě biodiverzity či vztahu člověka s nočními motýly. Tvůrci nás zavedli i pod zem, přiblížili, jaká etická dilemata přináší dárcovství orgánů nebo jakou sílu mají květiny.
psff.cz / red
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má