Semináře se zúčastnili řešitelé projektu a spolupracující zemědělské podniky Farma Divišovi a ZD Mořina, a také zástupci odborníků z praxe pro využití precizního zemědělství v rostlinné výrobě. Patří mezi ně STROM PRAHA, a. s., s technikou značky John Deere a K.B.T. PROFTECH, s. r. o., s technikou značky Kubota a Kverneland. Prezentovala se zde také firma MILKSERVIS, s. r. o., specializující se na využití robotiky v živočišné výrobě včetně robotických dojíren a zařízení do stájí.
Hned na úvod semináře byl představen projekt zaměřený na uplatnění principů zemědělství 4.0 v agrárním sektoru včetně precizního zemědělství, robotiky a IoT v zemědělské praxi, jehož řešitelem je PEF ČZU v Praze. Kromě zmíněných odborníků a zástupců ČZU se semináře zúčastnili i studenti různých oborů České zemědělské univerzity. Po prezentacích následovala neformální diskuse o navozených tématech.
Téma semináře bylo rozsáhlé a diskutovalo se o funkčnosti představených technologií, přičemž bylo konstatováno, že v praxi tyto technologie ne vždy fungují ideálně. Řešila se také problematika vzájemné kompatibility různých technologií, například traktoru a zařízení za traktorem od různých výrobců, kdy technologická i datová komunikace často není optimální. Účastníci semináře se v každém případě shodli na tom, že budoucnost českého zemědělství patří moderním technologiím.
Více informací o projektu naleznete zde.
Karel Jílek
Podobné články
„Část mě stále leží v Praze,“ sdělil jeden z účastníků setkání absolventů v Řecku. Dojemná úvaha o tom, jak hluboce může jediný semestr v zahraničí ovlivnit celý život.
Institut vzdělávání a poradenství se ve dnech 18.–20. června 2025 podílel na organizaci mezinárodní konference International Conference Innovation in Engineering (ICIE 2025). ICIE je prestižní mezinárodní konferencí s dlouholetou tradicí, na jejíž organizaci se IVP podílí druhým rokem.