Buddhova ruka (Citrus medica var. sarcodactylis) je rostlina s plody připomínajícími lidskou ruku nebo prsty a patří do skupiny cedrátů. Zajímavostí je, že její plody neobsahují dužninu – pouze aromatickou kůru a bílé albedo. Proto jsou ceněny v kuchyni například při přípravě dezertů, pikantních jídel nebo alkoholických nápojů, a také v aromaterapii a při výrobě parfémů. V Asii má tento druh i duchovní význam – symbolizuje štěstí a dlouhověkost a často se umisťuje v chrámech. „Tato rostlina nyní kvete velkými bílými květy s omamnou vůní. Vzhledem k brzkému jarnímu období je však venku nedostatek opylovačů a do skleníku, kde je rostlina umístěna, jich zavítá jen minimum. Rozhodli jsme se proto zvýšit šanci na získání plodů ručním opylováním a doufáme, že kolegyně bude mít stejně šťastnou ruku jako s kakaovníky,“ podotýká pracovnice zahrady Zdislava Procházková.
V botanické zahradě FTZ nyní probíhají intenzivní jarní práce. Vzrostlé rostlinky se pikýrují anebo přesazují do samostatných nádob, kde mají optimální prostor pro další vývoj kořenového systému i nadzemních částí. Současně se připravují polykarbonátové kryty pro nadcházející sezónu. Zatímco většina sazenic teprve čeká na svůj velký okamžik, tropická rostlina Brownea coccinea se již ukazuje v plné kráse. Tento fascinující strom není jen okrasný, má také využití v tradičním léčitelství. Právě v těchto dnech ohromuje návštěvníky svými výraznými kulatými květy jasně červené barvy připomínajícími ohnivé koule. Každý takový květ je složen z mnoha menších kvítků vytvářejících působivý celek o velikosti pomeranče. Něco takového není k vidění každý den, proto bychom si tu podívanou neměli nechat ujít.
Botanická zahrada FTZ nyní získala v rámci spolupráce s Demonstračním a experimentálním pracovištěm FAPPZ kvalitní organické hnojivo od místních hospodářských zvířat, které nyní využívá pro citrusy a polykarbonátové kryty. „Díky tomu zvyšujeme efektivitu pěstování, podporujeme zdravý růst rostlin a přispíváme k úspěšnému pěstování chilli papriček. Tato spolupráce je skvělým příkladem cirkulární ekonomiky. Využíváme, co nám nabízí příroda, a zároveň minimalizujeme odpad. A chceme tímto poděkovat dr. Ivaně Gardiánové z Demonstračního a experimentálního pracoviště FAPPZ za ochotu a prospěšnou mezifakultní spolupráci,“ dodává Zdislava Procházková.
Foto: Tým zaměstnanců Botanické zahrady FTZ









Podobné články
Fakulta životního prostředí ČZU v Praze chystá i letos oslavy Dne Země. Zváni jsou všichni, kteří si chtějí připomenout tento tradiční svátek planety. Den Země na FŽP se koná ve čtvrtek 24. dubna v prostorách atria a přilehlé přednáškové místnosti.
„I malé kroky jednotlivce mohou být velkým krokem pro společnost a prostředí, ve kterém žijeme.“ Taková je základní filozofie aktivit Oddělení rozvoje a udržitelnosti České zemědělské univerzity, které ve čtvrtek 24. dubna 2025 pořádá CSR konferenci Společně k udržitelné budoucnosti.