Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Botanická zahrada ČZU se chystá na novou sezónu

S nadcházejícím jarem mají napilno i v Botanické zahradě Fakulty tropického zemědělství ČZU, kde vrcholí přípravy na novou sezónu. To mimo jiné obnáší čištění foliových krytů, hnojení a vyvápňování. Na denním programu jsou výsevy jednoletých rostlin, přepichování již vzešlých a péče o tropické a subtropické rostliny. Skleníky se plní chilli papričkami, bylinkami i balkonovými rostlinami.

„Vzrostlé rostliny z truhlíků přepichujeme do sadbovačů či květináčů a většina z nich pak míří do foliových krytů. Ty už jsou plné rostlin a my bedlivě sledujeme předpověď počasí, aby nám nepomrzly. Jakmile je předpověď nočních teplot méně než tři stupně pod nulou, zapínáme na noc vytápění,“ vysvětluje jedna ze zaměstnanců botanické zahrady Zdislava Procházková.

 Roubování citrusů

Trvalou péči vyžadují tropické a subtropické užitkové květiny. V Botanické zahradě Fakulty tropického zemědělství mají Národní sbírku citrusů, kterou neustále rozšiřují o další zajímavé druhy. Možná si řeknete, že to není tak těžké, že je z čeho vybírat, když lze v literatuře dohledat tisíce taxonů. A to je právě problém. U citrusů je systematika nejednoznačná, existuje spousta taxonomických synonym a názvy se často překrývají. Většina citrusů vznikla křížením, někdy i vícenásobným. Je tedy velká pravděpodobnost, že se pod různými názvy nakonec budou skrývat totožné druhy. „Přes tato rizika se snažíme sbírku stále obohacovat a podařilo se nám získat z ověřených zdrojů nový rostlinný materiál, který jsme ihned naroubovali. Jelikož už k nám chodí studenti na praxi, roubování si vyzkoušeli také. Samozřejmě nemůžeme nové druhy hned zapsat do seznamu Národní sbírky, budeme muset nějaký rok počkat. Všichni ale víme, že trpělivost přináší (citrusové) ovoce,“ podotýká Zdislava Procházková.

Index Seminum

Celoroční práci každé zahrady, která začíná a končí u semen, reflektuje Index Seminum. Botanická zahrada FTZ letos poslala do světa seznam taxonů, jejichž semena a spory má momentálně k dispozici, podvaapadesáté. „Každoročně semena rostlin vyséváme, pečujeme o rostliny, sbíráme zralé plody, ze kterých získáváme semena buď přímo, anebo plody sušíme, abychom se následným luštěním dostali k hůře dostupným semenům. Semena čistíme, třídíme, ověřujeme a evidujeme, abychom mohli vytvořit katalog. Na základě objednávek pak posíláme semena botanickým zahradám a vědeckým institucím do celého světa. Zároveň ukládáme do skříně sáčky se sklizenými semeny pro Index Seminum 2025,“ vysvětluje Zdislava Procházková.

Katalog Index Seminum je k náhledu na webu Botanické zahrady FTZ.

Zdroj: Botanická zahrada FTZ

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content