Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Botanická zahrada České zemědělské univerzity láká děti i ministry. Otevřena je všem

Na prahu léta má Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze spoustu překvapení nejen pro ty, kteří zdejší flóře věnují dennodenní péči. Její kulisy si vybral k natáčení podcastu ministr Hladík, děti tu prožily svůj červnový svátek a také je cílem mnoha výletníků. Návštěva rozhodně stojí za to už jen kvůli nádheře rozkvetlých strelícií nebo záplavě růží a dalších květin. A také tu právě vyklíčil kakaovník…

Oslava Dne dětí

Zahrada uspořádala 1. června zábavné dopoledne pro děti z okolních mateřských škol. Přivítala drobotinu z univerzitní školky Poníček, miniškolky Cvrčci a dětského klubu V Lese. Připravili tu pro ně komentovanou prohlídku tropického skleníku s názornou ukázkou výrobků z užitkových rostlin, které děti ve skleníku mohly spatřit. Od Petra Jůzy z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů dostaly výklad o včelařství, mohly ochutnat med a dozvědět se, k čemu jsou hmyzí hotely.

 

Vzácný host

Uprostřed června navštívil Botanickou zahradu ministr životního prostředí Petr Hladík. Přijel na natáčení podcastu vztahujícího se k jeho oboru. Přitom si stačil prohlédnout celou zahradu a vyslechnout erudovaný výklad Zdeňka Hlaváče, jednoho z těch, kteří zdejší botanické věnují láskyplnou péči. Ministr nešetřil obdivem při návštěvě tropického skleníku, kde právě plodí ovocné druhy jako pumelo nebo malajské jablko, které dokonce ochutnal. Ocenil zaměření Botanické zahrady na užitkové rostliny a vyslovil přání navštívit ji někdy s rodinou.

 

Vykvetla nám vanilka

A to je vždy velká událost! Vanilka je v mnoha ohledech specifická rostlina. Květy této orchideje se otevírají jednotlivě a pouze na jeden jediný den. Opylovat je dokáže pouze hmyz rodu Melipona, který ovšem žije jen ve Střední Americe. Mimo tuto oblast musí být vanilka opylována ručně, a tím se její pěstování velmi prodražuje. Jak se takové ruční opylování provádí, můžete zhlédnout v krátkém videu.

 

Právě klíčí kakaovníky

Což vzbudilo nespoutané nadšení všech v zahradě. Kakaové boby totiž nejsou z těch semen, která by jen tak na počkání začala klíčit. Semena jsou velmi choulostivá. Pomineme-li fakt, že velmi rychle ztrácí klíčivost, zásadní je pro ně také vysoká vzdušná vlhkost (až 90 %), vyšší teplota (ani v noci nesmí klesnout pod 15 °C) a dostatek rozptýleného světla. Pracovníkům zahrady se letos podařilo vysít semena ve správný čas a mohou se radovat z malých kakaovníků. Vypěstovat si vlastní rostlinky (dokonce z vlastních semen) je poměrně vzácné, a to dokonce i v prostředí botanických zahrad. Tak se na ten malý zázrak přijďte podívat.

Zahradu je možné po předchozí domluvě navštívit od pondělí do čtvrtka mezi osmou a patnáctou hodinou, v pátek od osmi do třinácti hodin.

Lenka Prokopová / Zdislava Procházková

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content