Společnost Terpenix je budoucím uživatelem výsledků a v projektu funguje jako spojovací článek mezi výzkumnou sférou a praktickým využitím získaných poznatků. Vyvíjené botanické pesticidy a technologie pro skladování rozšiřují nabídku služeb a portfolio produktů společnosti Terpenix pod novou značkou Biostore – ekologické skladování.
Myšlenku projektu podpořil i Jan Cina, když propůjčil svoji tvář spotu, který prezentuje základní myšlenky a problémy řešené v tomto projektu.
Náklady projektu jsou téměř 20 mil. korun, z toho 16 mil. korun jde z programu Ministerstva zemědělství ZEMĚ – Udržitelné zemědělství a udržitelná produkce potravin.
Cílem projektu je nalezení vhodných látek z rostlin, případně extraktů a jejich použití při ochraně zemědělských produktů. Díky tomu by bylo možné snížit spotřebu chemických pesticidů a ekologickou zátěž prostředí. Nové metody ochrany zemědělských produktů najdou uplatnění zejména v režimu ekologického zemědělství a při domácím skladování potravin.
Hlavním řešitelem projektu Biostore je Česká zemědělská univerzita v Praze a dalšími účastníky společnost de Wolf GROUP s.r.o., Terpenix s.r.o. a dvě výzkumné instituce – Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Univerzita Palackého v Olomouci – Přírodovědecká fakulta.
Video je dostupné zde: https://www.youtube.com/watch?v=dsCI4Dpt5_U
Podobné články
Tele zpětně šlechtěného pratura je prvním mládětem, které se letos narodilo v milovické rezervaci velkých kopytníků. Na svět přišlo před několika dny a teprve nyní se podařilo potvrdit, že jde o býčka.
Nejnovější hodnocení žebříčku UI GreenMetric potvrzuje prvenství České zemědělské univerzity v udržitelnosti mezi zúčastněnými domácími vysokými školami a úctyhodné 31. místo v celosvětovém měřítku, kde prvenství stabilně patří nizozemské Wageningen University & Research. Oproti roku 2023 si tak Česká zemědělská