Zkusili jste si někdy představit, jaké by to bylo, kdybyste se nemohli plně spoléhat na svůj zrak? Najednou i jednoduché činnosti jako uvařit si čaj nebo vyprat prádlo mohou být výzvou, kdy je nutné hledat nové způsoby řešení. Lidé se zrakovým postižením se musí denně vypořádávat s rozličnými překážkami, jako jsou obtíže při orientaci v prostoru, problémy s přístupem k informacím (např. čtení tištěného textu), omezené možnosti trávení volného času a obtížnější komunikace s druhými.
Zrakové postižení může mít různé formy od úplné ztráty zraku (nevidomý člověk) přes sníženou zrakovou ostrost (slabozraký člověk) až například po barevnou slepotu (tzv. daltonismus), což vyžaduje hledání individuálních řešení pro každého jedince. I na naší univerzitě studují, ale i pracují lidé se zrakovým postižením. Nejenom pro ně zde funguje Oddělení pro studující se specifickými potřebami, které pomáhá hledat způsoby, jak všem zajistit rovný přístup ke studiu a vhodnou podporu.
K tomu, aby lidé se zrakovým postižením mohli žít plnohodnotný a co nejvíce nezávislý život, dnes existuje mnoho pomůcek. K těm méně známým možná patří orientační systémy GPS pro nevidomé, které občas můžete slyšet třeba na zástavce autobusu, dále jsou to čtečky obrazovek nebo speciální lupy. V České republice existují organizace, které lidi se zrakovým postižením podporují, k těm nejvýznamnějším patří SONS neboli Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR a Tyfloservis. Tyto organizace se věnují asistenci, rehabilitaci nebo výuce samostatnosti a pomoci s mnoha dalšími činnostmi. Jsme rádi, že i na České zemědělské univerzitě se můžeme ve dnech 14.–16. října zapojit do jejich sbírkové akce Bílá pastelka a podpořit tak aktivity, které pomáhají.
Mgr. Anna Vozková, Ph.D.
Foto: Shutterstock
Podobné články
V Aule České zemědělské univerzity bude od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.
Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos putuje do rukou Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za budovu nazvanou Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstrující principy udržitelného rozvoje je v provozu od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr