Svátek má

Jiří
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Asistenční psi mají své občanky

Od začátku letošního roku vydává jedna ze dvou celosvětových organizací a jediná sdružující centra pro výcvik asistenčních psů Assistance Dogs International (ADI) nové digitální identifikační průkazy, takzvané psí občanky pro asistenční psy. Jaký to má důvod?

Vodící nebo asistenční psi jsou fyzickou i psychickou oporou pro lidi s postižením, a dnes už i různými typy onemocnění. Kdysi to byli pouze psi vodící, pak se přidali psi pro neslyšící a pro lidi s tělesným handicapem, jako jsou vozíčkáři. Dneska už to jsou i psi pro lidi, kteří trpí nějakými záchvaty. Mohou to být stavy, kdy ztrácí vědomí, jako je např. epilepsie, a také kardiaci, narkoleptici a diabetici. Výborné výsledky asistenční psi přinášejí v pomoci dětem a mladým lidem s poruchou autistického spektra,” dodává ředitelka Centra výcviku psů pro postižené Helppes Zuzana Daušová.

Ne všichni asistenční a vodící psi jsou však kvalitně vycvičeni akreditovanými organizacemi, upozorňuje Zuzana Daušová: To je velký problém, který poškozuje nejen organizace, které jsou akreditované. Horší je, že to poškozuje hlavně samotné klienty. Například u vodících psů nikdo nic nekontroluje, a to je právě problém psů hrazených ze státních peněz. Tam v podstatě úřad zajímá jen nějaký papír o zkoušce, který si může kdokoliv vyrobit. Už se ani nekontroluje, jak se pes ve skutečnosti chová a jak sehraný je tým pes a klient.”

Zuzana Daušová pozorovala i případ, kdy nedostatečně vycvičený vodící pes chňapal po majiteli nebo kolemjdoucích. I když nešlo přímo o kousání, u vodícího psa je takové chování nepřípustné. Přitom ti kvalitně vycvičení psi jsou neodmyslitelnými pomocníky. To potvrzuje i paní Daniela, která má asistenčního psa Adiru: „Jsou to prostě úžasní pomocníci. Nejen co se týká podávání věcí, ale i na psychickou podporu. Adirka mi umí nosit telefon, když ho zapomenu nebo když mi spadnou věci. Umí mě svléknout a podat mi vozík. Bez ní bych už si to nedokázala představit.

Došlo i k případům, především v USA, kdy majitelé své psi vydávali za asistenční, aby mohli čerpat určité výhody jako například vstup na palubu letadla. Problém zneužití výhod a nedostatečně vycvičených asistenčních psů začalo řešit Assistance Dogs International (ADI), které k loňskému roku zastřešuje 136 výcvikových center pro asistenční psy po celém světě.  V roce 2021 tak začalo ADI přemýšlet o tom, že by se vytvořil digitální průkaz, který by těmto problémům zamezil.

ADI nedbá jen na výcvik psa, ale i na výcvik klienta. Každý pes, který je vycvičen v rámci ADI, musí s klientem skládat takzvanou zkoušku veřejného přístupu ADI. Pes zde musí prokázat, že pracuje pro klienta, a celé to hodnotí nezávislý rozhodčí. Takzvaní falešní asistenční psi jsou pouze psi, kteří si na sebe navlečou nějakou vestu,“ říká Dušan Pospíchal, člen rady Assistance Dogs Europe.

Digitální průkaz pro asistenčního psa, které ADI vydává, tak potvrzuje, že se pes chová adekvátně za všech okolností. Dušan Pospíchal podotýká: „Letecké společnosti dosud uznávaly papírové certifikáty, které ale nesly riziko, že tam byli falešní asistenční psi. My dnes víme, že některé společnosti mají ve svých interních předpisech napsáno, že na palubu letadla smí pouze psi, kteří byli vycvičeni v rámci organizace ADI.

O akceptaci asistenčních psů vycvičených pouze v rámci ADI se zmiňuje na svých webových stránkách například společnost EasyJet.

Nový digitální identifikační průkaz má tři strany, které se nahrávají do chytrého telefonu. Nachází se zde jméno, bydliště, foto psa i majitele, organizace, která průkaz vydala. Průkaz má zabezpečení na cloudovém úložišti a není statický. Pořád zde běží čas a nelze z něj udělat printscreen.

A právě nové identifikační průkazy vydané organizací ADI by měly zamezit zneužití výhod asistenčních psů a výskytu nedostatečně vycvičených asistenčních psů tak, aby psi mohli pomáhat lidem, kteří je skutečně potřebují.

Věra Klimšová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content