Program na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II se zaměřuje na praktické uplatnění a přípravu následného komerčního využití nebo využití pro potřeby společnosti. Navazuje na dosavadní program ZEMĚ na období 2017 až 2025. Ministerstvo zemědělství ho chce realizovat formou veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích.
Celkové předpokládané výdaje na tento program jsou zhruba 9,2 miliardy korun Kč, z toho ze státního rozpočtu to bude 88 % celkových způsobilých nákladů nebo výdajů, což představuje 8,1 miliardy korun. Rozpočet vychází z potřeby zajistit dostatek peněz k naplnění cílů programu a zároveň reaguje na růst cen vstupů v posledním období (energie, osobní náklady, materiál i služby), který významně navyšuje celkové náklady na výzkumnou činnost příjemců.
Prioritami v oblasti řízení systému podpory výzkumu a vývoje jsou strategicky řízený systém podpory výzkumu a vývoje s přesahem do příbuzných oborů, efektivní řízení a financování, posilování výzkumných kapacit výzkumných organizací a rozvíjení mezinárodní spolupráce.
Program připravili pracovníci Ministerstva zemědělství, odborníci z České akademie zemědělských věd ve spolupráci s odborníky a praktiky z oborů definovaných výzkumnými směry v rámci klíčových oblastí.
Zdroj: MZe
Podobné články
Díky specialistům na výzkum v polárních oblastech, Pavle Waldhauserové a Romanu Jurasovi z katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování, se Česká zemědělská univerzita v Praze stala další vědecko-vzdělávací institucí sdruženou do organizace UArctic zajišťující spolupráci vědců napříč Arktidou.
Na světě žije posledních 250 jedinců západního poddruhu antilopy Derbyho. V Senegalu je už téměř 25 let pomáhá chránit skupina českých vědců z České zemědělské univerzity v Praze. Posledním útočištěm těchto největších antilop světa je národní park Niokolo Koba. Do