Součástí vinařství je hotel Sádek se šedesáti lůžky, restaurace a rozsáhlé sklepy. Vinařství produkuje širokou škálu lahvových i sudových vín od kategorie jakostních po vína přívlastková. Zvláštní pozornost se zde věnuje výrobě vín ledových, výběru z cibéb a produkci biovín. Vína se zde vyrábějí z odrůd Sauvignon Blanc, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Hibernal, Solaris, Modrý Portugal, Frankovka, Dornfelder, Müller Thurgau, Rulanské šedé a bílé.
Stávající součástí ČZU je úspěšné vinařství v Chloumku u Mělníka. Tamní vinice jsou však pouze pronajaté a v případě ukončení nájmu by tradice výroby skvělých vín v produkci ČZU zcela zanikla. Skutečnost, že Vinařství Sádek je dlouhodobě založeno jako výukové a výzkumné pracoviště, je zásadním přínosem. Vinařství bude rovněž sloužit jako konferenční centrum a v neposlední řadě se stane součástí benefitního systému jako atraktivní rekreační destinace pro zaměstnance univerzity.
Bývalý majitel doc. Ing. Lubomír Lampíř, Ph.D., který vinařství vybudoval, tuto problematiku vyučuje na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Vinařství Sádek se tak stane součástí praktické výuky vinohradnictví a vinařství našich studujících a pan docent Lampíř se na této výuce bude nadále významně podílet.
Podobné články
Desítky míst po celé zemi se na jeden večer s datem 27. září 2024 stanou zábavnou vědeckou laboratoří. Noc vědců zavítá do všech velkých českých měst a hravým způsobem představí vědu dětem i dospělým. Letos je program této „vědecké show“
V zeleném kampusu ČZU je řada vzácných dřevin a mezi ty nejcennější patří cedry. Je jich tu celkem osm, pět v Libosadu a tři přímo v kampusu. Jeden z nich, cedr atlaský rostoucí za Fakultou agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů,