Česká zemědělská univerzita se za spolupráce Fakulty životního prostředí, Provozně ekonomické fakulty a Technické fakulty prezentovala na popularizačním veletrhu zaměřeném na vědu. Veletrh přilákal návštěvníky všech věkových kategorií, ale zejména těch nejmladších ročníků dychtících po poznání.
Technická fakulta představila na veletrhu svého drona a robotické autíčko. Zástupci fakulty zájemcům vyprávěli o využití těchto strojů v zemědělství a o tom, jak usnadňují práci a získávají tolik potřebná data pro další vylepšení.
Fakulta životního prostředí si připravila model znázorňující průtok vody krajinou. Tato expozice děti velmi lákala a navíc se hravou formou mohly o vodě a krajině něco dozvědět. Fakulta umožnila svou virtuální realitou přenos do úplně jiného světa, kterým mohl být například deštný prales, a děti se tak na několik okamžiků staly exotickými průzkumníky. Fakulta životního prostředí měla pro odrostlejší návštěvníky připravenou simulaci obsahu vody v půdě. Data se ihned promítala do grafu na počítači, který byl hned vedle simulace.
Další možností, jak si každý mohl užít expozice na našem stánku, byl manažerský simulátor, zajímavý zejména pro odrostlejší návštěvníky. Díky tomuto modelu, který připravila Provozně ekonomická fakulta, si mohli zkusit ovlivnit situaci na pracovišti v době nákazy nemocí a balancovat tak mezi možností testování zaměstnanců, počtem dní v lockdownu a zároveň u toho přemýšlet nad pracovní výkonností a duševní pohodou zaměstnanců, která se podle nastavené situace měnila.
Veletrh vědy se letos těšil značnému zájmu veřejnosti o vědu a výzkum. Utekla vám tato akce? Neteskněte, další příležitost k setkání bude už 22. června 2022 ve středu na venkovní populárně naučné akci VědaFestu v Dejvicích, tak se přijďte podívat.
Lucie Masariková
Podobné články
Dalším významným krokem k modernizaci kampusu České zemědělské univerzity v Praze bude přestavba menzy vybudované v 80. letech minulého století. Rekonstrukce a dostavba tohoto objektu se uskuteční podle návrhu ikony světové architektury Evy Jiřičné. Studii budoucí podoby menzy představila renomovaná
Dvě desítky vlků opatřených GPS obojky poskytly vědcům jedinečný vhled do využívání krajiny tímto vrcholovým predátorem. Článek publikovaný ve vědeckém časopise Wildlife Biology mezinárodním týmem pod vedením zoologů z České zemědělské univerzity v Praze zhodnotil data vlků z několika smeček