
V době celoplošné uzávěry škol a online výuky šlo především o to vést děti k tomu, aby si vyzkoušely pěstovat rostliny doma v truhlíku, květináči nebo na zahradě. Soutěž odstartovala 17. března 2021 Česká televize ve vysílání pro děti na „déčku“. Soutěžící měli za úkol po výsevu semen rostliny monitorovat a fotit je v různých fázích (vzcházení, růst, kvetení atd.). Svá fenologická pozorování měli zdokumentovat do podoby finálního videa a zaslat do soutěže. Pak proběhlo hlasování na Facebooku a byli určeni vítězové. Soutěže se zúčastnilo celkem 126 žáků a dvě třídy. První místo obsadilo video o pěstování papriky od Elišky Hamerníkové. Vítězové byli odměněni diplomy a dárky od sponzorů (PowerPrint, zahradnictví Dvořák a syn, Ferenčík, zahradnictví Chládek, Agrospol a další).
Letos 7. dubna jsme se setkali s úspěšnými pěstiteli z řad dětí a škol na exkurzi do skleníků ČZU v Suchdole. Tam děti a jejich učitele přivítala a provedla vedoucí Botanické zahrady Ing. Anežka Daníčková. Děti hodnotily exkurzi jako přínosnou a zajímavou. Česká televize ji natočila a dokument pak odvysílala na „déčku“.
Jsme rádi, že jsme přispěli k poznávací aktivitě dětí v době distančního vzdělávání a k probuzení jejich zájmu o pěstování rostlin. Zároveň to byla příležitost navštívit prostředí univerzity – zvláště pro žáky gymnázia, kteří se exkurze se svými učiteli zúčastnili.
Radmila Dytrtová, IVP
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly