
Cvičné poplachy mají upozornit všechny, kteří budovu nějakým způsobem využívají, na riziko požáru a na to, jak ochránit vlastní život i životy ostatních. Při vypuknutí požáru je nutné evakuovat budovu ještě před příjezdem jednotek Hasičského záchranného sboru.
Přínosem cvičných poplachů je kromě nácviku evakuace všech lidí z budov také praktická zkouška pro protipožární hlídky. Poplachy díky simulaci reálné situace pomáhají odhalit nedostatky v požární ochraně.
Hasiči tak otestovali průjezdnost komunikací, možnosti napojení na hydrantové systémy a jejich funkčnost a také se seznámili s místem zásahu. Technici si ověřili funkčnost požární signalizace a evakuačních systémů za plného provozu a mohli zjistit nedostatky únikových cest, které mají být trvale průchodné a volné. „Jedním s největších problémů našeho areálu je přístupnost hasičské techniky přímo k budovám. Špatně zaparkovaná vozidla mnohdy brání v průjezdu hasičům,“ připomíná ředitel Odboru bezpečnosti Ing. Jan Borák, Ph.D.
Výsledky cvičných poplachů jsou uspokojivé i s přihlédnutím na technický stav starších budov postavených před rokem 1990. Dojezdový čas jednotek HZS do areálu a na místo určení činí 12 až 18 minut. Evakuováno bylo celkem 20 budov s průměrným časem sedm minut. Evakuaci do příjezdu HZS nestihla pouze jedna budova s časem 18:37.
Evakuace ubytovacích zařízení trvala zhruba 14 minut, což je těsně v časovém limitu. Zde však hrozí daleko větší riziko v nočních hodinách, kdy ubytovaní spí. Tyto budovy nejsou vybaveny žádným elektronickým požárním zařízením, které by před požárem včas varovalo. V noci také nejsou přítomni členové požárních hlídek, aby aktivovali požární poplach.
Delší trvání evakuace je dáno absencí elektronického požárního a evakuačního systému v technickém zabezpečení budov. V době evakuace požár často není vidět a nelze se spoléhat na cvičný či planý poplach. Celkově bylo při letošních požárních poplaších z budov v areálu ČZU evakuováno přibližně 2635 osob. „Bohužel jsme se setkávali s neochotou některých lidí opustit budovy. Šlo zejména o omluvy typu: ´Mám důležitou pracovní schůzku´, ´Vždyť nehoří´ apod.,“ doplňuje koordinátor cvičných požárních poplachů Ing. Vlastislav Tůma.
V roce 2021 Česká zemědělská univerzita zažila čtyři ostré požární poplachy. Díky včasné lokalizaci požáru a provedení prvotního hasebního zásahu se oheň nerozšířil. Nedošlo ani k žádné újmě na zdraví a nevznikly větší škody na majetku ČZU.




Podobné články
Týmy z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze a ALKA Wildlife zahájily společně s partnery z Německa inovativní a prakticky orientovaný projekt „BIBOB“, jehož cílem je zkoumat roli bobrů v
Ve dnech 29. a 30. dubna 2025 přivítala Česká zemědělská univerzita v Praze účastníky nejvýznamnější evropské platformy pro inovace v zemědělství Brokerage event sítě EU CAP 2025. Tato síť spojuje špičkové výzkumníky, inovátory, zemědělce, agrotechnologické startupy i politiky, aby společně