„Když se podaří přesun hned šesti jedinců ze tří různých nespřízněných chovů, je to pro tamní populaci opravdový přelom, který výrazně zlepšuje její dlouhodobou perspektivu. Jde o historickou událost, protože transfer z Česka srovnatelný počtem zvířat dosud nikdy neproběhl,“ vysvětluje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Tři zubří samice pocházejí z rezervace v Milovicích, jedna ze Zooparku Chomutov a dvě z jižních Čech.
„Transfer hned šesti zubrů z Česka do Španělska je příkladnou ukázkou managementu celoevropské populace ohroženého druhu velkého zvířete. Milovické stádo je v rámci Česka nejen největší, ale také geneticky nejvariabilnější, jelikož jej založilo a během deseti let existence pastevní rezervace průběžně doplnila zvířata z několika populací. Šlo navíc o pečlivě vybraná zvířata z blízce nespřízněných stád a populací z různých koutů Evropy,“ zdůrazňuje Miloslav Jirků. Milovické stádo tak tvoří zubři pocházející z Polska, Francie, Nizozemska a Německa, ale také z českých zoologických zahrad v Táboře a Chomutově.
Vypuštění českých zubrů ve Španělsku přispívá k dobrému jménu České republiky v zahraničí. „Nejde jen o to, že se dosud srovnatelný počin nepodařil. Ukazujeme, že i tak náročné akce dokážeme v České republice realizovat. A nastavuje novou laťku, jak k populačnímu managementu zubra evropského jako země přistupujeme. V ideálním případě by se měl z této mimořádné události stát standard. Zvyšuje to navíc náš mezinárodní kredit a pomáhá dotvářet dobrou pověst Česka jako země, která se k environmentálním problémům přesahujícím její hranice staví zodpovědně a příkladně,“ konstatuje Miloslav Jirků z Biologického centra AV ČR.
Ochranářská organizace Česká krajina dosud se zeměmi západní Evropy zvířata vyměňovala. Stádo pro Španělsko však bylo pomocí české neziskovky ochraně přírody ve Španělsku. „Je důležité, že dokážeme pomáhat i zemím, které byly ještě před časem výrazně vyspělejší než Česká republika,“ doplňuje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Zubři na Pyrenejském poloostrově nepomohou jen v rámci záchranného chovu tohoto druhu. „Ve Španělsku je pastva zubrů prevencí před rozsáhlými požáry v krajině. Zubři a další divocí kopytníci totiž dokážou zkonzumovat i starou suchou trávu, kterou domácí zvířata nespásají. Právě staré porosty suché trávy za horkého a suchého počasí přispívají k rychlému šíření plamenů v krajině. Proto s postupující klimatickou změnou a extrémy počasí obliba zubrů ve Španělsku roste,“ vysvětluje Dalibor Dostál.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy a další,i významnými institucemi.
Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz.
Zdroj: ceska-krajina.cz
Podobné články
V roce jedenáctileté existence prestižního festivalu Open House Praha se do jeho programu letos poprvé zapojí Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity. Budovu bude možné navštívit v rámci víkendového programu ve dnech 17. a 18. května 2025. Komentované prohlídky Pavilonu
Jako každý rok se v kampusu České zemědělské univerzity v Praze chystá volba královny krásy, která se odehrává v kulisách festivalu Miss Agro. Na jednom z největších open-air festivalů v České republice vystupují přední kapely české a slovenské hudební scény