Co je lesní pedagogika a proč v angličtině?
Cílem je přiblížit práci lesníků a hospodaření v lese široké veřejnosti. Lesy ČZU začínají „od lesa“ s tou nejmladší generací. Pro děti základních a mateřských škol pořádají poznávací programy, při nichž se dozvědí, co péče o naše lesy obnáší. Úplnou novinkou je lesní pedagogika v angličtině.
„Oslovili jsme soukromé školy, kde se děti učí a hovoří pouze anglicky, jinak by se o našem programu vůbec neměly šanci dozvědět. Naší snahou je začlenit do tohoto projektu i další školáky a zatím se nám to díky skvělé spolupráci se školami daří,“ říká koordinátorka vzdělávacích programů Lesů ČZU Nikola Matějková a dodává: „Předložili jsme konkrétní nabídku na programy v angličtině a myslím, že jsme první, kdo lesní pedagogiku v anglickém jazyce provozuje. První kontakt se soukromou školou vyučující v angličtině se uskutečnil v prosinci loňského roku, kdy jsme ladili konkrétní termíny a cíle pro nadcházející rok, překlady a zajištění lektorů. Pak došlo na osobní schůzku a na prohlídku vybrané lokality a terénu, kde měly programy lesní pedagogiky v angličtině probíhat.“

Během prvního měsíce se programů lesní pedagogiky zúčastnilo 84 dětí, další dva programy už jsou domluveny na květen. Spolupráce se účastní celý první stupeň této základní školy, tedy děti od první do čtvrté třídy, pouze anglicky hovořící.
Základním principem lesní pedagogiky je vnímání přírody všemi smysly, které zprostředkovávají speciálně vyškolení lesníci s pedagogickými znalostmi a zkušenostmi přímo v lesním prostředí. Lesní pedagog je odborník s lesnickým vzděláním či praxí v lesnictví a úspěšný absolvent certifikovaného kurzu lesní pedagogiky naplňující její podstatu, který umí představit les prostřednictvím prožitku především v lesním prostředí.
Lenka Prokopová









Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.