
Po několika dnech v hlavním městě Libreville, kde tým potkal spoustu zajímavých lidí, navštívil několik lesních fragmentů dostupných taxíkem z města, které jsou – vzhledem k poloze – překvapivě dobře zachovalé. Vyřízení všech potřebných povolení k práci byl skutečný oříšek, ale i tuto překážku se týmu, především díky profesorovi etologie Sillam-Dussèsovi z Paříže podařilo překonat. Druhou část pobytu strávil tým v Národním parku Ivindo poblíž města Makokou, na výzkumné stanici Ipassa. Na místě se dozvěděli, že zde v šedesátých letech 20. století dlouhodobě působil i slavný francouzský entomolog, a především termitolog, Pierre-Paul Grassé.
Gabon, plným názvem Gabonská republika, leží v západní části střední Afriky u Guinejského zálivu a je světoznámý svou zachovalou přírodou. Gabon vlastně znamená pro Afriku to samé jako Amazonie pro Jižní Ameriku. Více než 80 procent rozlohy země je pokryto primárním pralesem a tropickými savanami, kde roste více než 8000 rostlinných druhů, žije tu na 200 druhů savců a 600 druhů ptáků.
Zachovalost přírody je nejspíš následkem kombinace několika příznivých faktorů – nízké populační hustoty (2,5 milionu obyvatel na 268 tisíc km²), bohatství přírodních zdrojů (ropa, mangan), aktivní ochrany přírody a také nepřehledného byrokratického aparátu. Země je zcela závislá na dovozu většiny hlavních komodit, což dále snižuje tlak na místní produkci (a zvyšuje ceny všeho na překvapivou úroveň). V kombinaci s řídkou silniční sítí to pomáhá chránit rozsáhlé neprostupné bloky přirozeného lesa.
„Během výzkumu jsme neviděli mnoho obratlovců. Výjimkou byla zmije, která se záhadným způsobem objevila přímo pode mnou,“ popisuje místní situaci profesor Šobotník. „Naštěstí se nikomu nic nestalo. To, že jsme moc větších zvířat neviděli, je ovšem vzhledem k povaze naší práce spíše pravidlem než výjimkou,“ dodává. „Fauna termitů je nepřekvapivě velmi podobná jižnímu Kamerunu, ale i tak jsme viděli řadu pro nás nových druhů a celkově si práci s našimi miláčky náležitě užili.“
Zdroj: FTZ












Podobné články
Vítězem druhého ročníku jamkovky univerzitních smíšených týmů UNI 2025 MATCH PLAY se stal tým České zemědělské univerzity v Praze. Zatímco vloni na premiérovém ročníku triumfoval tým Univerzity Karlovy, nyní se musel spokojit až s třetím místem.
Tři děkanové, devět docentů a více na šedesát čerstvých nositelů titulu Ph.D. rozšířilo řady akademické obce České zemědělské univerzity v Praze. Jejich slavnostní inaugurace se odehrála v pondělí 28. dubna 2025 na jarním zasedání Vědecké rady v Aule ČZU.