Svátek má

Drahoslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Ornitologové budou o víkendu sčítat vodní ptáky

Stovky ornitologů v Česku a tisíce dalších ve 143 zemích světa tradičně vyrazí o víkendu 18. a 19. ledna sčítat vodní ptáky na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží. Zapojí se tak do nejstaršího a nejrozsáhlejšího projektu tzv. občanské vědy (citizen science) – Mezinárodního sčítání vodních ptáků, které se koná již od roku 1966.

Projekt přináší cenné informace o tom, kde jsou na našem území významná zimoviště vodních ptáků i informace o jednotlivých druzích, které jsou k dispozici na webových stránkách www.waterbirdmonitoring.info. Sčítání v Česku organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.

 Zimování vodních ptáků se v Evropě i u nás intenzivně mění

Výsledky sčítání odhalují dlouhodobé změny v rozšíření i početnosti jednotlivých druhů, které jsou způsobeny klimatickými změnami i činností člověka. Býložravé a rybožravé druhy jako husy, kormoráni a volavky reagují na tyto změny příznivě, zvyšují svoji početnost a rozšiřují své areály zimování. Posouvají se z jihozápadu na severovýchod a do vnitrozemí kontinentu. Naopak druhy živící se vodními bezobratlými převážně ubývají.

Na našem území vodní ptáci mění nároky na prostředí, vzrůstá význam stojatých vod vytvořených v posledních desetiletích člověkem, jako jsou přehrady, pískovny, zatopené lomy a podobně. Významným faktorem, který s těmito změnami souvisí, je opět potravní specializace jednotlivých druhů.

V Česku zimujících vodních ptáků celkově přibývá. Některé druhy ovšem zvyšují svoji početnost až neuvěřitelně rychle a tento nárůst je skokový. Patří mezi ně jeřáb popelavý, volavka bílá, morčák velký, kormorán malý a nepůvodní druhy husice nilská a berneška velká. Také početnost kormorána velkého rychle narůstá. Tento rybožravý druh vyvolává konflikty se zájmy rybářů. Odhad velikosti zimující populace na našem území poprvé přesahuje 20 000 jedinců,“ říká Zuzana Musilová, koordinátorka sčítání v Česku, která působí na katedře ekologie Fakulty životního prostředí ČZU.


Webové stránky poskytují informace o vodních ptácích a jejich zimovištích

Mezinárodní sčítání vodních ptáků se neobejde bez pomoci dobrovolníků. Více než 400 ornitologů v posledních letech sčítá vodní ptáky na více než 800 lokalitách na řekách, rybnících, přehradách i průmyslových vodách po celém našem území. Pro odbornou i laickou veřejnost jsou výsledky sčítání vodních ptáků v Česku dostupné na webových stránkách www.waterbirdmonitoring.info. Tento portál poskytuje informace o tom, které lokality aktuálně slouží jako významná zimoviště vodních ptáků na základě jejich početnosti a druhové diverzity. Obsahuje také údaje o jednotlivých druzích, jejich početnosti a jejích změnách, distribuci a druhové ochraně.

Zuzana Musilová 

Foto: Petr Musil 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content