Stěžejním tématem jednodenního valného shromáždění rektorů, prorektorů, pracovníků mezinárodních oddělení a zástupců studentské asociace univerzit sdružených v ELLS byly Inovace ve vysokoškolském vzdělávání. Program zahrnoval přednášky, panelové diskuse, strategická jednání či workshopy zaměřené na využití umělé inteligence ve vzdělávání, společnou organizaci letních škol, nastavení výzkumné spolupráce či rozvoj společných studijních programů. Následující den měli studenti příležitost prezentovat výsledky svého výzkumu v rámci bakalářských nebo magisterských prací na tzv. ELLS Scientific Student Conference, která probíhala 22.–23. listopadu. Podmanivé téma studentské konference Skládačka věd o přírodě – přidej svůj díl inspirovalo mladé adepty vědy k vynikajícím výkonům a jejich prezentace se staly oslavou spolupráce, kreativity a budoucnosti věd o živé přírodě. Vědeckou studentskou konferenci zahájila Jeanne Richard, předsedkyně studentské asociace ELSA, výzvou k odvaze při vědeckém bádání.
„Konferenci sítě ELLS na Wageningen University & Research považuji za velice úspěšnou. Česká zemědělská univerzita zde byla zastoupena početnou delegací téměř třiceti studentů, z nichž nakonec tři uspěli a získali ocenění. Z pohledu valného shromáždění vidím jako důležité, že i přes neúspěch financování žádosti o Evropskou univerzitu se vedení univerzit dohodlo na pokračování a dalším upevňování spolupráce,“ hodnotí setkání univerzit sítě ELLS ve Wageningenu vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů ČZU Mikuláš Josek.
VÍTĚZOVÉ VÝZKUMNÝCH PREZENTACÍ
Porota měla nesnadný úkol vybrat z vynikajících prezentací ty nejlepší. Autoři vítězných prací pak získali zasloužených 300 eur za nejlepší ústní prezentaci a 150 eur za nejlepší posterovou prezentaci. Jejich inovativní práce zanechaly nezapomenutelný dojem a nastavily laťku hodně vysoko. Do absolutní špičky se ve velké mezinárodní konkurenci probojovali i studenti České zemědělské univerzity.
Jedním z pěti vítězů kategorie ústních prezentací se stal student Pavel Kouřimský z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů s podtématem Objevování kódu života. Hvězdnou pětici tvoří spolu s ním studenti z vídeňské BOKU, švédské SLU a francouzské univerzity AGRO.
Mezi vítězi posterových prezentací byla Kateřina Matoušová z Fakulty lesnické a dřevařské, oceněná za zpracování podtématu Formování nové ekonomiky/Po stopách farmáře.
Další studentka ČZU, Danica Juházyová z Fakulty tropického zemědělství, získala cenu ELSA Sustainability Award za mimořádný závazek k udržitelnosti, který prokázala jedinečnými prezentačními schopnostmi, kreativitou a inovativním přístupem.
České zemědělské univerzitě rozhodně dělali čest všichni účastníci wageningenské konference. Velký zájem například vzbudil veletrh pro místní studenty – Study Abroad Fair – jehož přípravy a organizace se chopily hlavní tváře organizace ELSA Tereza Otcová a Benjamín Petržela. Zda se jim podařilo přiblížit výhody studia na ČZU nizozemským studentům poznáme brzy v praxi.
PREZENTACE PROJEKTU NET-COOP
Během fóra byly představeny výsledky projektu „Networking through student cooperation on case study challenges (NET-COOP)“, který je zaměřen na podporu studentské spolupráce prostřednictvím interdisciplinárních případových studií. Projekt koordinovali odborníci z BOKU, ČZU a SLU. Fakultu tropického zemědělství ČZU reprezentovaly koordinátorky projektu Petra Chaloupková a Olga Leuner společně se šesti studenty této fakulty. Prezentace zdůraznila přínos praktického a týmového vzdělávání při řešení složitých výzev reálného světa a úspěchy mezinárodních akademických partnerství.
Euroleague for Life Sciences (ELLS) je prestižní síť předních evropských univerzit zaměřených na management přírodních zdrojů, zemědělské a lesnické vědy, vědy o živé přírodě, veterinární vědy, potravinářství, environmentální vědy a rozvoj venkova včetně zemědělské ekonomiky a rurální sociologie. Více informací o setkání naleznete na oficiálních stránkách akce wur.eu/ells2024 nebo na webu sítě ELLS.
Text: Lenka Prokopová
Foto: Guy Ackerman / Tereza Otcová
Podobné články
Díky specialistům na výzkum v polárních oblastech, Pavle Waldhauserové a Romanu Jurasovi z katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování, se Česká zemědělská univerzita v Praze stala další vědecko-vzdělávací institucí sdruženou do organizace UArctic zajišťující spolupráci vědců napříč Arktidou.
Na světě žije posledních 250 jedinců západního poddruhu antilopy Derbyho. V Senegalu je už téměř 25 let pomáhá chránit skupina českých vědců z České zemědělské univerzity v Praze. Posledním útočištěm těchto největších antilop světa je národní park Niokolo Koba. Do