Svátek má

Cecílie
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Výstava Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice

Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a krajinářské architektury FAPPZ s Krajským úřadem Jihočeského kraje. Tým ČZU pracoval ve složení Ing. arch. Martin Augustin, Ph.D., Ing. Jana Halamová, Ph.D., a Ing. Jindřich Vaněk.

Výstavu tohoto projektu zahájila ve středu 20. listopadu prorektorka ČZU pro rozvoj a udržitelnost prof. Eva Vlková, která expozici zajistila záštitu Rady pro udržitelný rozvoj ČZU. „Studie poskytuje praktický návod pro státní správu i širokou veřejnost jakým způsobem pracovat s krajinou v době klimatických změn tak, aby plnila své funkce i pro budoucí generace. Díky tomu, že se na jejím vzniku podílela naše univerzita jakožto nezávislá instituce, byly upřednostněny celospolečenské zájmy před zájmy komerčními. A právě to je posláním naší univerzity – přispívat k udržitelným řešením v rámci společnosti,“ zdůraznila prof. Eva Vlková.

Studie se týká území o rozloze 1350 kilometrů čtverečních, jehož přirozeným jádrem je krajské město České Budějovice. V řešené oblasti žije přibližně 200 tisíc obyvatel a nachází se v ní celá řada dalších měst a obcí, mimo jiné Český Krumlov.

Dr. Martin Augustin vysvětluje, co bylo úkolem jeho týmu: „Zadání znělo navrhnout pro toto území dlouhodobý koncept a komplexní ideu udržitelného rozvoje civilizačních, ekonomických a demografických dějů s ohledem na unikátní krajinný rámec a na to, co v současné době probíhá – například klimatické změny nebo nezanedbatelné demografické změny,“ říká architekt a dále vysvětluje: „Aby byla studie aplikovatelná, rozhodli jsme se, že nevytvoříme rigidní systém, který by možná skončil v šuplíku a kdo ví, co by se nakonec realizovalo… Rozhodli jsme se jít inspirační cestou. Naše základní koncepční idea byla vytvořit principy, které bychom pak promítli do klíčových míst, někdy i v samostatných ukázkových studiích. Rámcová studie tedy obsahuje celou řadu konkrétních návrhů ve velmi krátkodobém horizontu. Pro celou studii byl zadán horizont ve velmi širokém rozsahu, od aktuálních problémů až v podstatě do konce století. To je pro praktickou sféru neobvyklé, většinou je totiž svázána politickými nebo komerčními zájmy. Taková velkorysost zadání pro nás byla velkou výzvou,“ podotýká jeden z týmu architektů katedry zahradní a krajinářské architektury Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU dr. Martin Augustin.

Územní studie byla schválena jejím pořizovatelem, Krajským úřadem Jihočeského kraje, a 7. října 2024 se stala oficiálním dokumentem. Nyní má tedy možnost nezanedbatelným způsobem ovlivňovat rozvoj a stav rozsáhlého území s výhledem do daleké budoucnosti.

Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content