Svátek má

Otýlie
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Pavilon environmentálních studií získal Cenu Prahy v soutěži Adapterra Awards

Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos putuje do rukou Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za budovu nazvanou Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstrující principy udržitelného rozvoje je v provozu od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr Fiala a další zástupci vlády. Pavilon je zosobněním udržitelných řešení adaptace na klimatickou změnu, ale také svébytnou laboratoří, kde vědci a studenti mohou tyto přístupy zkoumat, hodnotit a dále optimalizovat. Cenu zástupcům ČZU na slavnostním vyhlášení 6. listopadu 2024 udělila Nadace Partnerství zaměřující se na projekty, které ochlazují města a pomáhají zadržovat vodu v krajině.

Realizace Pavilonu environmentálních studií (PES) je dalším výsledkem zodpovědného přístupu univerzity k moderní urbanizaci. ČZU se každoročně umisťuje na předních příčkách mezinárodních žebříčků hodnotících ohleduplnost provozu instituce k životnímu prostředí. Na 12 300 rostlin tvoří nejdominantnější prvek – zelené fasády pavilonu, střešní zahrada se rozkládá na 530 metrech čtverečních, 120 metrů krychlových srážkové či předčištěné šedé vody může být zachyceno v nádržích v podzemních patrech a nadále využito pro zavlažování a další rozšíření akumulačních kapacit je právě v před dokončením.

První rok provozu byl využit pro optimalizaci závlahového režimu s cílem vytvoření „bezodtokového systému“ využívajícího pouze dešťovou a recyklovanou šedou vodu. „Lze například uvést srovnání dat z letních a podzimních měsíců, kdy se jednoznačně prokazuje vliv teploty na spotřebu vody pro závlahy vegetace. Například při průměrných teplotách v srpnu 23,35 °C byla spotřeba vody na střeše 24 263 litrů a na fasádě 49 032 litrů. Jakmile teploty v září poklesly na průměrných 17,73 °C, spotřeba vody výrazně klesla na 12 642 litrů na střeše a 34 369 litrů na fasádě,“ vysvětluje Tereza Hnátková, specialistka na modro-zelenou infrastrukturu z Fakulty životního prostředí. „Rovněž jsme vyzkoušeli kapacitu našich nádrží při zářijových deštích, které v České republice způsobily katastrofální povodně. Výsledek je ten, že systém zafungoval bez problémů a 120 kubíků se ukázalo jako dostatečných. Jedná se o příklad řešení nakládání s vodou v obcích, které po povodních na základě zvýšeného zájmu nyní konzultujeme s řadou samospráv,“ doplnila Hnátková.

Funkční systémy pavilonu se v současné době rozrůstají o velkokapacitní podzemní nádrže na srážkovou vodu, jež pokryje experimentální zatravněné parkoviště se čtyřmi druhy povrchů. Vzroste tak akumulační schopnost o dalších 260 metrů krychlových, které bude možné využít k zavlažování nedalekých skleníků a přilehlých zelených ploch. „S plným provozem počítáme od jara 2025. Věříme, že tato expanze významně přispěje ke zlepšení celkového mikroklimatu našeho kampusu a současně budeme moci jít příkladem v zodpovědném urbanismu. Ocenění, kterého se nám dostalo, je snad důkazem této naší snahy a bude motivovat i k další k ochraně životního prostředí,“ dodal tajemník fakulty a správce budovy Vladimír Zdražil.

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content