Zatímco na předchozím slavnostním zasedání akademické obce rektor ČZU Petr Sklenička kvitoval vzestup České zemědělské univerzity v mezinárodních žebříčcích, nyní konstatoval, že vzestupný trend pokračuje a univerzita má na svém kontě další nejlepší výsledky v historii. „Ve dvou z nejprestižnějších světových žebříčků jsme dosáhli na dělené třetí místo mezi šesti vysokými školami, v nejčerstvějším žebříčku Times Higher Education (THE) jsme dokonce na samostatném třetím místě hned za Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou. Jsme také českou univerzitou, která má nejlépe umístěný obor, v oblasti Zemědělství a lesnictví jsme obsadili 72. místo. Z hlediska podílu vědeckých publikací v prvním kvartilu jsme v Česku na prvním místě. To jednoznačně ukazuje, že naše cesta za kvalitou je úspěšná, a tedy že současné procesy hodnocení a odměňování za výsledky ve vědě a výzkumu jsou nastaveny správně,“ konstatoval rektor Sklenička.
Skutečnost, že univerzita kráčí po správné cestě směrem k excelenci, dokazuje i velký počet akademiků, kteří se při této příležitosti dočkali ocenění za vynikající výsledky své vědecké, publikační nebo pedagogické činnosti. Akademická obec České zemědělské univerzity se rozrostla o třináct nových docentů a pětasedmdesát čerstvých držitelů titulu Ph.D., z nichž někteří zároveň získali Cenu ministra zemědělství za vynikající disertační práci a další z nich Cenu rektora za publikační činnost. Nic z toho by ale nebylo možné bez těch, kteří studentům předávají své vědomosti a zkušenosti a připravují je na profesní dráhu. A tak i tentokrát byli ti nejúspěšnější odměněni Cenou rektora za vynikající pedagogickou činnost. Rozdávalo se také nejprestižnější ocenění doktorandů, Cena profesora Stoklasy, jehož předpokladem je splnění náročných kritérií. Cenou rektora za publikační činnost byly oceněny publikace zařazené v prvním decilu v databázi Web of Science a publikace v časopisech souboru Nature Index.
„Významně rostoucí podíl publikací v prvním kvartilu dnes činí již před 64 procent, čímž jsme srovnatelní se světovými lídry v našich oborech. Významně roste též počet citací našich prací i míra internacionalizace v oblasti výzkumu. A dva z deseti nejcitovanějších vědců v České republice jsou z ČZU. Jistě se shodneme, že takové výkony si zaslouží obdiv, poděkování a ocenění,“ připomněl rektor ČZU Petr Sklenička, přičemž zdůraznil, že nesmíme váhat, když je třeba pojmenovat i slabé stránky, které jsou brzdou na této cestě k excelenci. Za takové označil především nevyrovnanost výkonu jednotlivých oborů, nízký podíl úspěšně končících doktorandů a nedostatečné výsledky v oblasti inovací. „I když už většinou dochází ke zlepšení, stále to není dostatečné. Proto jsem rád, že zde sedíte vy, čerství docenti a doktoři a autoři těch nejlepších výsledků ve výzkumu, i vy, ocenění pedagogové. Zkrátka vy všichni, kteří jste obstáli ve stále tvrdším ověřování vědeckých a pedagogických kvalit, obstáli jste v drsném konkurenčním prostředí. Kdo chce dnes obstát, musí se se svými výsledky prosadit ve velmi kritické mezinárodní vědecké komunitě, což není při nízkém procentu HDP, které jde v naší zemi do oblasti výzkumu, vůbec snadné,“ zdůraznil profesor Sklenička a jako už tolikrát při podobných příležitostech připojil apel k odvážnějšímu přístupu k vědeckému bádání: „Mrzí mě, když vidím, že velmi schopní kolegové sázejí na jistotu. Když se bojí formulovat odvážnější myšlenky a hypotézy, které by mohly přinést převratné objevy nebo články v těch úplně nejlepších vědeckých časopisech… Nebojte se velkých výzev. Odměna a pocit uspokojení, když jeden z vašich výsledků přinese skutečně velký pokrok, opravdu stojí za to,“ řekl na závěr slavnostního zasedání Vědecké rady ČZU rektor univerzity Petr Sklenička.
Lenka Prokopová / Foto: Petr Zmek
Akademické tituly a ocenění udělená na slavnostním zasedání Vědecké rady ČZU
Podobné články
Nejnovější hodnocení žebříčku UI GreenMetric potvrzuje prvenství České zemědělské univerzity v udržitelnosti mezi zúčastněnými domácími vysokými školami a úctyhodné 31. místo v celosvětovém měřítku, kde prvenství stabilně patří nizozemské Wageningen University & Research. Oproti roku 2023 si tak Česká zemědělská
Výroční setkání Akademické obce ČZU v Praze bývá příležitostí k rekapitulaci uplynulého roku a k ohlédnutí za vším, co se v onom roce podařilo více a co případně méně. Letos se akademici sešli v aule ve středu 18. prosince 2024