Svátek má

Albert
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Cedr atlaský v kampusu České zemědělské univerzity má „novou mízu“

V zeleném kampusu ČZU je řada vzácných dřevin a mezi ty nejcennější patří cedry. Je jich tu celkem osm, pět v Libosadu a tři přímo v kampusu. Jeden z nich, cedr atlaský rostoucí za Fakultou agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, si kvůli zhoršení kondice vyžádal speciální ošetření.

 

Provozní zahradnictví ČZU nejprve nechalo prověřit stav stromu a možnosti jeho ozdravení. Dle doporučení odborníků pak byly ke kořenům jehličnanu v úterý 17. září 2024 aplikovány půdní injekce speciální organické směsi. Ošetření takzvanou půdní injektáží má stromu dodat živiny a mikroorganismy, které pomohou nastartovat ozdravný proces.

K šetření zdravotní kondice cedru došlo na popud docenta Jana Bartošky z Provozně ekonomické fakulty, který si všiml jeho nelichotivého stavu a poprosil o radu dendrology. K závěru, že cedr atlaský (Cedrus atlantica) vysazený za budovou D v současné době není zcela v kondici, dospěl dr. Miroslav Kunt z katedry zahradní a krajinné architektury FAPPZ. „Projevuje se to praskáním borky a zejména výrazným smolnatěním stromu v dolní části kmene. Jako pravděpodobná příčina tohoto jevu, kdy se cedr smolnatěním zuby nehty brání ataku patogenu, je napadení dřevokaznou houbou, pravděpodobně václavkou. K napadení došlo nejspíš z důvodu jeho přesazení před nedávnou dobou, kdy byly přesekány určité větší kořeny, které se staly otevřenou vstupní branou pro houbového patogena,“ upozorňuje dr. Kunt a pro zachování cenného exempláře doporučuje posílení jeho vitality i způsob, jak to provést: „Jednak aplikací tzv. půdní injektáže ke kořenům stromu – půdní injektáž obsahuje důležité minerály, odpovídající mykorhizu, hydrogel, biouhel a další složky posilující vitalitu; dále pak vydatnou zálivkou během letního období. Tímto způsobem dojde k výraznému zvýšení vitality stromu a on bude lépe schopen ataky patogenu úspěšně zvládnout.“

Ing. Jiří Grulich z téže katedry k hodnocení svého kolegy dodává: „Primárním problémem nikdy není napadení škůdcem, škůdce se vždy dokáže pustit až do oslabeného jedince, který již například zápasí s houbovým patogenem po předešlém abiotickém oslabení. V tomto případě bylo abiotickým oslabením přesazení a vytržení z původního, vhodnějšího energoinformačního prostoru a ztráta aktivní části kořenového věnce. Aplikace mykorhizního přípravku vybudí biologickou aktivitu, nicméně hrozí, že se u stromu rychleji vyčerpá životní energie. Proto doporučujeme strom podpořit zejména zálivkou v množství 150 litrů každý druhý den až do konce září, v říjnu již nezalévat, aby stromu stačily vyzrát kořeny na zimu a nezmrzl. Dále doporučujeme provést oživení stromu tzv. půdní injektáží. Ta přímo ke kořenům dopraví potřebné živiny, mykorhizu a další složky, které strom přímo v kořenovém systému podpoří.“

Na základě těchto doporučení provedla odborná firma Groown injektáž a další kroky k ozdravení jehličnanu. Tato firma spolupracuje řadu let s vědeckými ústavy po celé republice a na České zemědělské univerzitě si získala prestiž díky spolupráci s Fakultou životního prostředí a s dalšími vědci. Společně hledají nové postupy při zlepšení životních podmínek stromů trpících klimatickou krizí a změnou všech dosavadních parametrů.

Jednatel firmy Michal Hausenblas vysvětluje, v čem spočívá jejich práce: „Vpravujeme do půdního prostoru látky, které v ní chybí nebo jsou tam v nedostatečné míře. Česká zemědělská univerzita se na nás obrátila s tím, že se tento cedr atlaský přesazoval. Přesazení vzrostlého stromu je samo o sobě vždy problematické. My se tedy pokusíme nějak vykompenzovat stres, který mu tím byl způsoben. Doplníme živiny, provzdušníme půdu a vytvoříme prokořenitelné zóny. Do těch pak vpravíme živiny, které by stromku pomohly dostat se do okolního prostoru a zlepšit vitalitu, odolnost vůči patogenům a podobně.“

Injektáž tedy byla provedena a nyní budeme sledovat, jestli se díky tomu zdravotní kondice cedru atlaského zlepší. Jak zmínila Klára Hausenblasová z firmy Groown, „je to nabídka na uzdravení, nikoliv násilný příkaz.“ Uvidíme, zda pomocnou ruku v podobě infuze organických látek strom přijme.

Lenka Prokopová

Foto: Petr Zmek

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content