Mezinárodního programu Vědcem na vlastní kůži se zúčastnilo osmadvacet mladých adeptů vědy ze čtyř států a dvaceti různých středních škol. Na projektu pracoval tým dvaceti vědců, asistentů a zaměstnanců, kteří společně vytvořili skutečně unikátní zážitek. Multidisciplinární spolupráce přinesla všem zúčastněným nevšední pohled na svět vědy. Každý den přitom nabídl pestrou paletu témat a aktivit. Přinášíme reakce studentů na jednotlivé přednášky a vědecké pokusy. Jejich dojmy hovoří za vše.
DEN 1
Umělá inteligence / přednášející Ing. Martin Opatrný – „O umělé inteligenci se u nás ve škole mluví spíš jako o nějakém strašákovi. Jen někteří učitelé jsou této technologii otevřeni a ukázali nám určité věci, které s ní můžeme dělat. Tato přednáška mi rozšířila obzory o tom, jak s AI pracovat, a ukázala způsoby, které by mě možná ani nenapadly.“
NanoPlant Photosynthesis Unveiled / přednášející Dr. Aayushi Gupta – „Přístup učitelky byl skvělý.“ – „Bylo to hezky předvedené. A venku dokázala vysvětlit různé ‚jiné‘ rostliny.“
Kvalita potravin / přednášející Ing. Matěj Božik, Ph.D. – „Super práce v laboratoři.“ – „Získávání silice bylo velmi zajímavé.“
The value in weed diversity / přednášející Dr. Theresa Reinhardt Piskáčková –„Krásný výklad energie, nadšení ve výkladu, zajímavé aktivity.“ – „Paní doktorka mluvila velmi dobře a srozumitelně anglicky. Úplně super byla výuka v terénu.“
DEN 2
Odpadní vody, bioodpady, kontaminace prostředí a léčebné konopí / přednášející Ing. Zdeněk Košnář, Ph.D. – „Přednáška o konopí byla super a přednášející byli úžasní.“ – „Jak se odpad čistí, jak se konopí řízkuje :D, to všechno bylo fascinující.“
From Forests to Cities: The Ecological Role of Ticks in Disease Transmission / přednášející Dr. Italiya Jignesh – „Lov či sběr klíšťat, návštěva laboratoře, vysvětlení průběhu zjišťování výsledků, to vše bylo moc zajímavé.“ – „Líbila se mi praktická část jako sbírání klíšťat. Dalo mi to skvělou zkušenost a pohled do života vědců, kteří toto dělají.“
Meteorologie a klimatologie jako pomocník v zemědělství / přednášející Ing. Luboš Türkott, Ph.D. – „Pan Türkott je borec! Velmi zajímavá přednáška, která mě zaujala. Šla bych znovu.“ – „Upřímnost a vysvětlení, které bylo úžasné. Propagace webu agropocasi.cz, je škoda, že o něm neví více nejen zemědělců, ale i ostatních.“
Understanding the Chemistry of Food / přednášející Anna Mascellani Bergo – „Zajímavé pokusy, bylo by dobré některé pokusy lépe vysvětlit.“ – „Super pokus!“
DEN 3
Soil: the unknown planet beneath our feet / přednášející doc. Ing. Vít Penížek, Ph.D. – „Líbila se mi praktická část na zkušebním poli. Analýza půdy přímo v místě nálezu mě nadchla. Myslím si, že pedologie JE sexy věda :).“
Soil detectives: Investigate your garden and field / přednášející doc. Ing. Martin Kulhánek, Ph.D. – „Praktická ukázka, výklad, odbornost, předané znalosti, přístup. Úplně top.“ – „Skvělé vysvětlení prováděného měření.“
Snail to salad: Understanding neglected emerging diseases / přednášející Divakaran Pandian –„Výborné vysvětlení i zábavné. Možnost zkoumání pod mikroskopem.“ – „Rozšířila jsem si obzory ohledně nemocí hlemýžďů, o kterých jsem dříve nevěděla.“
Návštěva pražské zoologické zahrady – „Průvodce byl skvělý, zvířata také.“ – „V zoo je skvělá ledová káva!“
DEN 4
Hmyz jako hospodářské zvíře / přednášející Ing. Martin Kulma, Ph.D. – „Ochutnal jsem zvířecí mouku.“ – „Prohlídky prostor na chov hmyzu byly fascinující.“ – „Plno nových informací, zajímavých informací, možnost moučku ochutnat.“
Learning how plants live by watching them die: Plant Chemistry in Action / přednášející Dr. Theresa Reinhardt Piskáčková – „Nikdy jsem skutečně nevěděl, co herbicidy dělají a jak fungují, takže už jen to se naučit bylo skvělé. Pak identifikace použitého herbicidu byla skvělá aktivita, možná se pokusím zkontrolovat pole v okolí mého domova, co používají.“
Hodnoť všemi smysly! Jak chutná věda / přednášející Ing. Renáta Kunstová, Ph.D. a Ing. Anežka Kopecká – „Líbilo se mi zkoušet všemi smysly.“ – „Možnost stát se hodnotitelem, prohlídka výroben a ukázka provozu, plno připravených aktivit.“
Molecular Biology on the Move: Field-Based Pathogen Detection with Portable PCR Technologies / přednášející Dr. Italiya Jignesh – „Zajímavé téma, možnost udělat si vlastní test PCR.“ – „Nikdy jsem nepřemýšlel o tom, jak se extrahuje DNA a jak tento proces funguje. To bylo velmi zajímavé.“
Inspirace pro budoucnost
Program Vědcem na vlastní kůži měl vliv i na budoucí plány účastníků. „Přednášky mi daly rozhled v oblasti výzkumu v různých oborech a přesvědčily mě, abych zde v budoucnu studoval,“ prozradil jeden ze studentů. Další z účastníků shrnuje svoji zkušenost takto: „Je to skvělá příležitost pro rozhodnuté i nerozhodnuté účastníky přijít na to, jaký vědní obor bude pro ně nejzajímavější.“
Co říkají čísla?
- 95 procent účastníků hodnotilo svoji celkovou zkušenost jako výbornou nebo dobrou.
- Devět z deseti studentů by program doporučilo svým přátelům.
- 80 procent účastníků uvedlo, že je program přesvědčil zvážit studium na ČZU.
Program ukázal, že věda není „jen” o bílých pláštích a složitých rovnicích. Je to dobrodružství, které může začít už na střední škole. Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů se už těší na další ročník, který proběhne 11.–14. 8. 2025. Věda je totiž nejlepší, když si ji můžete osahat na vlastní kůži!
Zdroj: FAPPZ / redakční úprava: Lenka Prokopová
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a