Jedním z hlavních řečníků a nově zvoleným prezidentem Evropské agrolesnické federace (Europen Agroforestry Federation – EURAF) byl prof. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D., vedoucí katedry tropických rostlin a agrolesnictví Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Ve svém projevu zdůraznil význam agrolesnických systémů pro zlepšení klimatické odolnosti zemědělských podniků a biodiverzity v České republice. Profesor Lojka uvedl, že díky velkým zemědělským půdním blokům v České republice mohou agrolesnické prvky hrát klíčovou roli při jejich dělení, což povede k posílení klimatické odolnosti a ke zlepšení biodiverzity bez ohrožení produkce.
Vedle Bohdana Lojky tvoří nové předsednictvo EURAF Maureen Kilgore (viceprezidentka, Irské agrolesnické fórum), Manuel Bertomeu (tajemník, Univerzita v Extremaduře), Anders Lindén (místopředseda, agrolesnický farmář ze Švédska), Julia Günzel (pokladník, Německá agrolesnická asociace) a Stéphane Delogne (místopředseda, agrolesnický farmář z Belgie). Poprvé v historii EURAF představují polovinu nově zvoleného představenstva farmáři, což podtrhuje důležitost propojení vědeckého výzkumu s praktickými zkušenostmi z terénu.
Význam agrolesnictví pro budoucnost
Na konferenci se mnohé prezentace zaměřily na vědecké důkazy o přínosech agrolesnictví, které zahrnují zlepšení ekonomiky zemědělských podniků, zdraví půdy, biologické rozmanitosti a zmírňování změny klimatu. Jakub Houška, hlavní organizátor akce a předseda Českého spolku pro agrolesnictví, prohlásil kongres za úspěšný a zdůraznil, že Brno se stalo na týden mezinárodním hlavním městem agrolesnictví.
Výzvy a budoucí plány
Delegáti konference upozornili na to, že pouze devět členských států zavedlo agrolesnická opatření do svých strategických plánů SZP. Vyzvali evropské tvůrce politik, aby si uvědomili potenciál agrolesnictví a začlenili jeho podporu do národních zemědělských, environmentálních a klimatických plánů. Zdůraznili také nutnost odstranit regulační omezení bránící farmářům v zavádění účinných smíšených zemědělských systémů.
Brněnská deklarace o agrolesnictví
Účastníci konference schválili „Brněnskou deklaraci o agrolesnictví“, která zdůrazňuje klíčová opatření potřebná k urychlení rozšiřování agrolesnických systémů v celé Evropě. Deklarace se zaměřuje na dopad agrolesnictví na zemědělské podniky a na ukazatele udržitelného rozvoje podle nařízení EU o taxonomii včetně zmírňování změny klimatu, udržitelného využívání vodních zdrojů a biologické rozmanitosti. Taxonomie EU je jeden z přístupů daných evropskou regulací, podle něhož se definuje udržitelnost investic. Je zaměřena primárně na ochranu klimatu a životního prostředí a měla by posouvat evropskou ekonomiku směrem ke klimatické neutralitě.
EURAF
Evropská zemědělsko-lesnická federace (www.euraf.net) je nevládní organizace založená v roce 2012 v Paříži. Jejím cílem je „podporovat zavádění agrolesnických postupů v celé Evropě prostřednictvím rozvoje informovanosti, vzdělávání, výzkumu, tvorby politik a investic, které podporují využívání stromů v zemědělských podnicích“. Má síť 31 přidružených národních organizací ve 25 zemích s téměř 700 členy.
Osmý ročník Evropské konference o agrolesnictví se bude konat v roce 2026 ve Švýcarsku, kde se opět sejdou odborníci z celého světa, aby diskutovali o nejnovějších výzkumech a praktikách v oblasti agrolesnictví.
Zdroj: FTZ
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a