„Všichni příchozí mají možnost individuálně navštívit tropický a subtropický skleník, kde jsou k vidění plodící banánovníky, kakaovníky, skořicovník, karob, čajovník, část Národní sbírky citrusů a mnoho jiného. Pro Den botanických zahrad jsme také zpřístupnili putovní výstavu Zahrada vůní, kde si návštěvníci mohou přivonět k vybraným druhům rostlinných extraktů, které bývají součástí parfémů,“ zve Anežka Daníčková, která v čele této zahrady stojí od roku 2021 a navazuje tak na práci svých rodičů.
Botanická zahrada FTZ nabízí v průběhu tohoto dne výpěstky studentů. Na prodej jsou mimo jiné i vybrané odrůdy chilli papriček, rajčata, různé druhy bylinek či balkonové rostliny.
V ranních hodinách se na to, jak probíhá Den botanických zahrad v Suchdole, přišla podívat i Česká televize.
Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze byla vybudována současně s výstavbou celého komplexu Vysoké školy zemědělské v Praze. Provoz skleníků byl pod hlavičkou původního Institutu tropů a subtropů zahájen 1. ledna 1968. V roce 2011 zahrada splnila přísné podmínky pro vstup do Unie botanických zahrad. Dne 1. ledna 2013 se Institut tropů a subtropů stal Fakultou tropického zemědělství, díky čemuž se pozměnil i název zahrady na Botanickou zahradu Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze.
V současné době má Botanická zahrada včetně venkovních ploch rozlohu 3800 m2. Její expozice se dělí na vnitřní (pět skleníků a dva polykarbonátové kryty) a venkovní plochy. Na skleníkové ploše téměř 1400 m2 se pěstuje 1500 tropických a subtropických druhů užitkových rostlin rozdělených do několika tematických sbírek – národní sbírka citrusů, sbírka tropických rostlin, sbírka subtropických rostlin, sbírka jednoletých užitkových rostlin, sbírka chilli paprik, venkovní sbírka léčivých rostlin, venkovní sbírka čajovníků apod. Ve sbírkách jsou k vidění užitkové rostliny, které se pěstují po celém světě pro svůj přímý nebo nepřímý užitek. Sbírka rostlin je díky své tematičnosti a rozsahu natolik ojedinělá, že není k vidění nikde jinde v ČR ani ve střední Evropě. Sbírka užitkových rostlin podobně jako sbírky v ostatních botanických zahradách napomáhá k ex situ konzervaci živých rostlin, pro výuku studentů fakulty a celé univerzity, pro vzdělávání a výchovu odborné i laické veřejnosti v botanice, zemědělství a ochraně životního prostředí a plní i rekreační funkci.
Pro více informací navštivte webové stránky Botanické zahrady FTZ
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a